Przy budowie Gigafactory niedaleko Berlina zatrudnieni są m.in. polscy pracownicy. Wykonują swoje zadania po 12-14 godzin dziennie, od poniedziałku do soboty. Jak donosi Business Insider oraz telewizja ZDF, ich wynagrodzenie wynosi 8,70 euro na godzinę, co jest kwotą poniżej płacy minimalnej u naszych zachodnich sąsiadów.

Jak donosi Business Insider oraz telewizja ZDF, warunki z jakimi muszą się na co dzień zmagać oraz zakwaterowanie polskich pracowników pozostawiają wiele do życzenia. „Marcin i Paweł stoją przy drzwiach hostelu w brandenburskim miasteczku Mittenwalde po długim dniu pracy i palą papierosy. Przetrwali 14 godzin, ale przeklinają piasek” – pisze portal Business Insider. Ich codziennym zadaniem (od trzech miesięcy) jest układanie rur kanalizacyjnych. Jak można dalej przeczytać „rano odbierają nas i przywożą z powrotem autobusami – mówią. Na fasadzie ich hostelu widnieje reklama: 8 euro za jedną noc, do 1000 łóżek”.

CZYTAJ TAKŻE: Volvo idzie na zwarcie z Teslą

W hostelu, który zamieszkują jest ok. 350 innych budowlańców. „Czasami śpimy po trzech w pokoju” – dodają. W czasach pandemii COVID-19 jest to nader nieodpowiedzialne. Kilka tygodni temu na placu budowy koronawirusem zaraziły się dziesiątki pracowników. Od tego czasu przed budową powstało centrum testowe. Nie oznacza to jednak przestrzegania jakichkolwiek reguł. „Przed hostelem ani w nim żaden z kilkuset robotników nie nosi maseczki ani nie utrzymuje dystansu” – czytam dalej na portalu. Obaj pracownicy nie chcą narzekać na swoją pracę. Dla nich zarobki na budowie są przyzwoite. W przeliczeniu na polskie realia, zarabiają ok. 40 zł za godzinę (po 12 godzinach pracy jest to – 480 zł dniówki), czyli 8,70 euro. Jest to jednak poniżej minimalnej krajowej w Niemczech, która wynosi 9,50 euro (43,40 zł).

Tak ma wyglądać gotowa fabryka Tesli budowana nieopodal Berlina.

Elon Musk, szef Tesli, mocno krytykował niemieckie władze za zbyt wolne i biurokratyczne działania w kwestii wydawania pozwoleń na budowę. Zgodnie z założeniami 1 lipca z taśmy produkcyjnej powinna zjechać pierwsza Tesla.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla po raz ostatni liderem

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kup auto w galerii handlowej. Nowy pomysł rodem z Francji

Firma Qarson jako pierwsza na polskim rynku wprowadza model sprzedaży aut na abonament w ...

W dekadę Tesla dała zarobić ponad 4000 proc.

Mija dziesięć lat od debiutu producenta samochodów elektrycznych na Nasdaqu. W tym czasie stopa ...

WIDEO | Volkswagen: Pokonujemy bariery elektromobilności

Pełny cennik modelu ID.3 pokażemy w I kwartale przyszłego roku ale już dziś wiadomo, ...

Algorytm wyłapie pijanych kierowców

Alkohol to jeden z głównych problemów polskich kierowców. Na ten temat może coś powiedzieć ...

Audi A6 e-tron concept: Elektryfikacji ciąg dalszy

Audi realizuje swoją „e-wolucję” w kierunku mobilności elektrycznej i prezentuje kolejny elektryczny model. To, ...

Badania techniczne będą w przyszłości bardziej dokładne

Jeśli sejm zatwierdzi nowelizację ustawy badanie techniczne samochodu będzie droższe i trwać znacznie dłużej. ...