Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Cars Poland i szef produktu Volvo EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) od 19 kwietnia 2021 będzie odpowiadał za obecność Volvo Cars w 66 krajach tych trzech regionów. Nigdy jeszcze w światowej motoryzacji nie było Polaka zajmującego tak wysoką pozycję.

Zastąpił na tym stanowisku Björna Annwalla, który z kolei został wiceprezesem Volvo Cars ds. finansowych. Arkadiusz Nowiński , który karierę zawodową zaczynał jako konsultant w polskim oddziale KPMG w dziale Banking&Financial Services oraz w londyńskim biurze Grand Thornton związany jest z Volvo Car Poland od 2004 roku. Od 2007 roku był dyrektorem finansowym, w drugiej połowie 2008 roku objął kierownictwo w Volvo Auto Polska (dziś Volvo Car Poland).

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyła produkcja pierwszego elektrycznego Volvo

Pierwszym awansem w międzynarodowych strukturach Volvo było przejęcie od 1 listopada 2019 jako Head of EMEA Offer & Launch odpowiedzialności za procesy biznesowe, strategię cenową, akcesoria, produkty finansowe i usługi pokrewne, które mają bezpośredni wpływ na wyniki finansowe firmy. Jednocześnie pozostał wówczas na stanowisku prezesa Volvo Car Poland, które zajmował od ponad 10 lat. Teraz najprawdopodobniej, ze względu na znacznie większy zakres obowiązków, łączenie stanowisk szefa Volvo Cars Poland i EMEA nie będzie możliwe.

Arkadiusz Nowiński, do tej pory był prezesem Volvo Cars Poland i odpowiedzialny za EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Na kolejne awansy polskiego prezesa mają bez wątpienia wpływ osiągane przez niego wyniki. W ciągu dziesięciu lat kierowania polskim oddziałem firmy potroił jej sprzedaż i czterokrotnie zwiększył przychody. Pod kierownictwem Arkadiusza Nowińskiego Volvo Car Poland rokrocznie biło rekordy sprzedaży awansując z odległej pozycji do pierwszej dziesiątki największych rynków EMEA. W roku 2018, czyli na dwa lata przed terminem, Volvo przekroczyło w naszym kraju próg 10 tys. sprzedanych aut.

Volvo V90.

Jednym z jego najważniejszych zadań Nowińskiego było także wprowadzenie zelektryfikowanych modeli Volvo na podlegających rynkach. Tu także odniósł sukces doprowadzając do tego, że Volvo, jako jedna z niewielu marek na świecie nie miała w 2020 roku żadnych problemów związanych ze sprostaniem nowym wymogom limitów emisji CO2. Arkadiusz Nowiński jest żonaty i ma czwórkę dzieci. Amatorsko uprawia kolarstwo szosowe, biega, pływa, jeździ na nartach i żegluje. Ma na koncie starty w maratonach i triathlonach. Zdobył także uprawnienia sternika morskiego.

Arkadiusz Nowinski

Awans Arkadiusza Nowińskiego zbiegł się z podaniem doskonałych wyników sprzedaży Volvo w I kwartale 2021. Globalny wynik w okresie styczeń- marzec 2021, to 185,698 tys. sprzedanych aut, o 40,8 proc. więcej, niż rok temu (131,889 tys.). Najwyższy wzrost był w Chinach (117 proc.), w Stanach Zjednoczonych (39,8 proc.) oraz w Europie (24 proc.) a najlepiej sprzedającymi się modelami były SUVy — XC40, XC60 i XC90. Najlepszym miesiącem w tym roku był marzec, kiedy Volvo Cars znalazło nabywców na ponad 75 tys. aut, czyli o 62,3 proc. więcej, niż w 2020. Linia Volvo Cars’ Recharge, czyli samochodów w silnikami elektrycznymi i hybrydowymi stanowi już w tej chwili 26 proc. całej sprzedaży tej marki. W przypadku Europy jest to 39 roc. Pierwszy kwartał 2021 był udany także w sprzedaży internetowej Care by Volvo, która wzrosła ponad trzykrotnie.

CZYTAJ TAKŻE: Volvo idzie na zwarcie z Teslą

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trwa szukanie haków na Ghosna

Wiadomo już, co japońscy prokuratorzy zarzucają aresztowanemu ponownie w piątek, po kilku godzinach na ...

Kupujemy o 50 proc. mniej aut. Rejestracje po 20-dniach maja

Za nami dwie dekady maja. Straty rynkowe nadal wynoszą około 50 proc. w stosunku ...

Cupra Concept: Elektryczna wizja przyszłości

Hiszpańska marka zaprezentowała wizję Cupry Concept. Ma podkreślać jej nowoczesność i sportowego ducha. Będzie ...

Eksplozja wodorowej stacji. Toyota i Hyundai wstrzymują sprzedaż wodorowych modeli

W Norwegii w poniedziałek wybuchł pożar na stacji tankowania wodoru. Operator zamknął wszystkie swoje ...

Jak zdobyć najtańsze OC? 10 kroków do taniego OC

Ubezpieczenie OC, a konkretniej jego ceny, to temat, który niezmiennie elektryzuje kierowców. Choć ostatnio ...

Harley-Davidson Fat Boy jako zestaw Lego

Dobra wiadomość dla fanów klocków Lego i Harleya-Davidsona. Kultowy Fat Boy, będzie dostępny jako ...