fot. AdobeStock

Według statystyk po niemieckich drogach jeździ więcej Trabantów niż Tesli. Populacja byłego motoryzacyjnego hitu DDR zaskakująco znacznie wzrosła w 2020 roku.

Statystyki mogą czasami czymś zaskoczyć. Okazuje się, że na niemieckich drogach jest więcej Trabantów niż wszystkich Tesli razem wziętych. I to mimo, że Trabanty nie są produkowane od 1991 roku. Z tą niecodzienną informacją podzielił się ze swoimi czytelnikami „Die Welt”, który opublikował aktualną analizę CAR Institute uniwersytetu Duisburg-Essen dotyczącą statystyk rejestracji Niemieckiego Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy jeżdżą coraz starszymi autami

Liczba zarejestrowanych Trabantów przez kilka ostatnich lat wyraźnie wzrosła. Przybyło około 3000 egzemplarzy, do w sumie 38 173 zameldowanych samochodów na terenie Niemiec. Popularność Trabanta nie od lat nie maleje. W samym poprzednim roku przybyło kolejne 1000 egz. najpopularniejszego modelu w DDR. – Wygląda na to, że w ostatnich latach wróciła moda nie tylko na Trabanty, ale i dwusuwowe silniki, które otrzymały nowe życie” – powiedział Ferdinand Dudenhöffer, szef CAR Institute .

fot. AdobeStock

Tym samym Trabant wyprzedza pod względem liczby zarejestrowanych samochodów w Niemczech chociażby Teslę. Według Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego na początku 2021 roku u naszych zachodnich sąsiadów jeździło 34 tysiące elektrycznych samochodów kalifornijskiego producenta. Nostalgia wyprzedza nowoczesność.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy coraz bliżej miliona zarejestrowanych e-aut

W latach 1957 – 1991 zbudowano łącznie nieco ponad 3 mln egzemplarzy Trabantów. Najwięcej, bo 2,8 mln sztuk modelu 601. Publiczna prezentacja tego modelu miała miejsce podczas szóstego zjazdu Partii Komunistycznej SED w Berlinie Wschodnim w 1963 roku. Nadwozie wykonane było duroplastu. Ostatni egzemplarz Trabanta z silnikiem dwusuwowym zjechał z taśmy 25 lipca 1990 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Peugeot Boxer - tej wielkości dostawczak będzie produkowany w Gliwicach. Czy będzie to nowy model, czy następca Boxera lub Citroena Jumpera, nie wiadomo

Nawet miliard złotych na nowe auto z Gliwic

Polska motoryzacja może zyskać nową specjalizację: produkcję samochodów dostawczych. Pomoże nam decyzja PSA, że ...

Autopilot – sztuczka marketingowa Tesli

Tesla podobno chce oferować nowe oprogramowanie do swojego kontrowersyjnego systemu autopilota. Byłoby to pierwsze ...

IAA w Hanowerze: nealektryzowane targi

Sądząc po eksponatach na tegorocznych targach samochodów użytkowych w Hanowerze, elektryczne ciężarówki na naszych ...

Koniec wolności na niemieckich autostradach

To, co dla wielu kierowców brzmi jak herezja, może wkrótce stać się faktem. Choć ...

Lexus ES 300h: Limuzyna, w której wszystko się zgadza

Powstał z myślą o rynku amerykańskim, ale bardzo dobrze radzi sobie także w starciu ...

Tesla chce pobudzić sprzedaż. Obniżyła ceny prawie wszystkich modeli

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli poinformował o promocji na modele pojazdów Tesli. Jest to ...