fot. AdobeStock

Firma analityczna Budget Direct zrobiła ranking najdroższych na świecie autostrad. W pierwszej dziesiątce znalazł się odcinek A2 Konin – Świecko.

W rankingu Polska znalazła się na 6. miejscu krajów, w których jazda autostradami jest najbardziej kosztowna. Analitycy Budget Direct porównywali najdroższe odcinki o różnych długościach , bądź przejazd odcinkami specjalnymi, takimi jak alpejskie tunele znacząco skracające podróż, bądź mosty. Najwyższą cenę jednak zapłacimy jadąc autostradą Turnpike w Pensylwanii. Tam przejazd 579 km kosztuje w przeliczeniu 93,24 euro. Na drugim miejscu jest wycieczka alpejską trasą widokową przez Hochalpen Grossglockner w Austrii (37,50 euro), za nią chorwacki odcinek Rijeka-Zagrzeb/Split (31,72 euro), potem kanadyjski Confederation Bridge, najdłuższy most świata zbudowany nad cieśniną Northumberland(12,9 km) łączący Wyspę Księcia Edwarda z położoną na stałym lądzie prowincją Nowy Brunszwik, autostrada łącząca Zagrzeb z Dubrownikiem (30,66 euro), a za nią tunel Św. Bernarda w Szwajcarii (28,95 euro za 6,56 km).

CZYTAJ TAKŻE: W Polsce na drogach pojawi się 100 nowych fotoradarów

Fot. AdobeStock

Na tej liście, gdzie są jeszcze dwie autostrady amerykańskie – New York State Trough Way i Florida Turnpike wielkim zaskoczeniem, chyba takim samym, jak A2 na trasie Konin-Świecko jest cena przejazdu samochodem osobowym białoruską autostradą M-1/E 30, która jest na 7. miejscu w tym rankingu z ceną 24,36 euro. I wreszcie pozycja 10., czyli Konin – Świecko. Tutaj za przejazd trasą o długości 273 km zapłacimy 18,53 euro. Oczywiście można tę samą trasę przejechać taniej, ale zajmie to godzinę dłużej, bo droga alternatywna ma długość 315 km.

CZYTAJ TAKŻE: Droga wylotowa na Kraków otwarta

Jeszcze gorzej wypada Polska wówczas, gdy Budget Direct wyliczył średnią cenę przejazdu autostradą. W tym przypadku najdrożej jest w Europie, a z krajów europejskich w Szwajcarii (21,90 euro), w Austrii (13,46 euro), na Wyspach Owczych (13,45 euro), w Chorwacji (12,63), Danii (8,87 euro) i w Polsce, która w tym zestawieniu znalazła się na 6. miejscu z ceną 7,23. Za Polską plasują się kolejno Belgia, Chiny, Albania oraz Szwecja.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Problemy transportowców: Bruksela odpuściła, brexit straszy

Niekorzystny dla polskich firm transportowych pakiet mobilności zamrożony, być może aż do następnej kadencji ...

Nowe Audi Q7: W stronę Q8

Audi Q7 zostało zmodernizowane i dzięki temu nieco upodobniło się do Q8. Do sprzedaży ...

Dwie mocne limuzyny Cadillaca. Z mocą 677 KM i ręczną skrzynią biegów

Od 2035 roku koncern GM nie chce budować samochodów z silnikami spalinowymi. Ale póki ...

Singer ACS: Rajdowe Porsche 911 w stylu retro

Amerykańska firma Singer zaskoczyła nowym modelem. To All-Terrain Competition Study (ACS) to terenowa interpretacja ...

Wojna nerwów między Renaultem a Nissanem

Niemal już zamknięta fuzja Renaulta z Fiat Chrysler Automobiles wyhamowała w ostatniej chwili, kiedy ...

BMW Z4 M40i: Między niebem a piekłem

Są samochody, które potrafią być grzeczne i niewinne do tego stopnia, że nuda hula ...