Innowacyjny system sterowania ruchem, ułatwiający wymianę informacji pomiędzy samochodami a drogą, wdrażany jest na austriackich autostradach. To pierwsza taka instalacja w Europie. Pozwoli na informowanie o zakłóceniach w ruchu w czasie rzeczywistym.

Jeśli pojazd wykryje utrudnienia ważne dla innych użytkowników dróg, informacja o tym zostanie im natychmiast przekazana drogą radiową. – Bezpośrednia komunikacja krótkiego zasięgu zapewnia nam natychmiastowy i niezależny od innych sieci dostęp do pojazdów – powiedział Bernd Datler, dyrektor zarządzający ASFINAG, operatora sieci austriackich autostrad.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wyglądają dopłaty do samochodów elektrycznych w Austrii?

Cooperative Intelligent Transport System (C-ITS) to system zarządzania ruchem nowej generacji. Wykorzystuje technologię nadawczą do analizy stanu dróg i przekazuje kierowcom informacje dotyczące zatorów na drogach, wypadków i zamykania pasów ruchu. Jego wdrożeniem zajmuje się firma Siemens Mobility we współpracy z ASFiNAG. System obejmie swoim zasięgiem 2200 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych w Austrii. Będzie także pomocny dla służb ratowniczych ułatwiając im szybsza nawigacje po mieście. Może również zwiększyć efektywność komunikacji publicznej. Według Markusa Schlitta, dyrektora pionu ITS w Siemens Mobility, inteligentna komunikacja i technologie łączące pojazdy z inteligentną infrastrukturą będą pomagać operatorom autostrad w zarządzaniu ruchem poprzez zmniejszenie zatorów i liczby wypadków. – Cyfryzacja dróg jest istotnym elementem przyszłej mobilności – twierdzi Schlitt.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy jeżdżą o połowę mniej niż Duńczycy czy Austriacy

ASFiNAG już rozpoczął instalację urządzeń wzdłuż autostrad. Pierwsze elementy C-ITS, które będą ostrzegać o zagrożeniach, mają zostać uruchomione w ciągu najbliższych 15 miesięcy. W perspektywie jego możliwości zostaną rozbudowane o wsparcie zautomatyzowanej jazdy i sieciowego zarządzania ruchem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zawodnicy Juve grają z logo Jeepa na koszulkach

Awantura o Ronaldo, nowego pracownika Fiata

Przejście Ronaldo do Juventusu to fantastyczna okazja na zwiększenie  wartości marki Jeep, której logo ...

Podsumowanie roku 2020: Toyota wyprzedziła Skodę, ale…

Miniony rok nie był łaskawy dla koncernów i dealerów. Pandemia COVID-19 oraz lockdown wielu ...

Polska mafia w Audi

Parys Cybulski, Kamil Łabanowicz, Bogusław Paruch. Każdy z nich ma wpływ na to, jak ...

Kolejna Skoda we flocie TOPR

Skoda już od już od 16 lat wspiera zespół Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz ...

Nowy Jork chce pobierać opłaty za wjazd samochodem do miasta

Nowy Jork będzie pierwszym dużym miastem w USA, które chce wprowadzić opłaty za wjazd, ...

Hennessey Jeep Grand Cherokee Trackhawk: Najszybszy na świecie

Choć wygląda jak normalny Grand Cherokee, zmodyfikowany przez amerykańską firmę Hennessey Jeep jest najszybciej ...