Innowacyjny system sterowania ruchem, ułatwiający wymianę informacji pomiędzy samochodami a drogą, wdrażany jest na austriackich autostradach. To pierwsza taka instalacja w Europie. Pozwoli na informowanie o zakłóceniach w ruchu w czasie rzeczywistym.

Jeśli pojazd wykryje utrudnienia ważne dla innych użytkowników dróg, informacja o tym zostanie im natychmiast przekazana drogą radiową. – Bezpośrednia komunikacja krótkiego zasięgu zapewnia nam natychmiastowy i niezależny od innych sieci dostęp do pojazdów – powiedział Bernd Datler, dyrektor zarządzający ASFINAG, operatora sieci austriackich autostrad.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wyglądają dopłaty do samochodów elektrycznych w Austrii?

Cooperative Intelligent Transport System (C-ITS) to system zarządzania ruchem nowej generacji. Wykorzystuje technologię nadawczą do analizy stanu dróg i przekazuje kierowcom informacje dotyczące zatorów na drogach, wypadków i zamykania pasów ruchu. Jego wdrożeniem zajmuje się firma Siemens Mobility we współpracy z ASFiNAG. System obejmie swoim zasięgiem 2200 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych w Austrii. Będzie także pomocny dla służb ratowniczych ułatwiając im szybsza nawigacje po mieście. Może również zwiększyć efektywność komunikacji publicznej. Według Markusa Schlitta, dyrektora pionu ITS w Siemens Mobility, inteligentna komunikacja i technologie łączące pojazdy z inteligentną infrastrukturą będą pomagać operatorom autostrad w zarządzaniu ruchem poprzez zmniejszenie zatorów i liczby wypadków. – Cyfryzacja dróg jest istotnym elementem przyszłej mobilności – twierdzi Schlitt.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy jeżdżą o połowę mniej niż Duńczycy czy Austriacy

ASFiNAG już rozpoczął instalację urządzeń wzdłuż autostrad. Pierwsze elementy C-ITS, które będą ostrzegać o zagrożeniach, mają zostać uruchomione w ciągu najbliższych 15 miesięcy. W perspektywie jego możliwości zostaną rozbudowane o wsparcie zautomatyzowanej jazdy i sieciowego zarządzania ruchem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Od dzisiaj ostrzejsze kontrole aut w UE. Do 30 tys. euro kary

Z początkiem września zaczyna obowiązywać zaostrzony system kontroli motoryzacyjnego rynku we wszystkich państwach Unii ...

Coraz więcej szczegółów o nowej Skodzie Octavii

Oficjalna premiera Skody Octavii będzie miała miejsce 11 listopada. Na krótko przed prezentacją pojawia ...

Chiński gigant technologiczny chce zbudować własne auta elektryczne

Firma Baidu Inc., specjalizująca się w usługach i produktach zawiązanych z internetem oraz sztuczną ...

Mercedes EQA: Elektryk z genami GLA

Maercedes zaprezentował swój najmniejszy elektryczny model - EQA. Auto zbudowane na bazie kompaktowego SUV-a ...

Drogowcy szukają miejsca pod dużą obwodnicę Warszawy

Przybliża się perspektywa budowy obwodnicy aglomeracji warszawskiej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ...

CBA zatrzymało wiceprezesa Solarisa. Podejrzenia o ustawianie przetargu

Wiceprezes wraz z dyrektorem handlowym Solarisa zostali zatrzymani przez CBA. Międzynarodowa afera korupcyjna w ...