Austrii udało się znacznie ograniczyć emisje dwutlenku węgla w energetyce, a ostatnio także w ciepłownictwie. Łącznie emisja CO2 w Austrii zmniejszyła się o 7 proc. Problemem jest nadal transport, gdzie z roku na rok emisja wzrasta.

W obliczu tego problemu minister ochrony środowiska i transportu Leonore Gewessler zdecydowała się na znaczne podwyższenie wsparcia dla e-mobilności. – Chcemy inwestować w przyszłość, wychodząc z kryzysu koronowego. Naszym celem jest przesunięcie punktu ciężkości nowych rejestracji na e-mobilności – powiedziała Gewessler wiedeńskiej gazecie Wienerzeitung. W latach 2019–2020 budżet federalny Austrii przeznaczy w tym celu 93 milionów euro. W związku z kryzysem wywołanym przez koronowirusa w ramach wsparcia tego sektora gospodarki dopłaty do zakupu nowych samochodów elektrycznych wzrosły w lipcu br. z 3500 euro do 5000 euro.

CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty, ulgi i złomowanie. Europa pomaga motoryzacji

W przyszłym roku austriacki rząd chce przeznaczyć 40 milionów euro na wsparcie e-mobilności i związanej z tym sektorem infrastruktury. Do tej pory w ministerstwie ds. ochrony środowiska i transportu zarejestrowano blisko 11 800 wniosków o dofinansowanie zakupu elektryków. 7300 z nich napłynęło po lipcowym podwyższeniu dopłat. Wnioski składają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. O wsparcie ubiegali się także kupujący hybrydy plug-in (1100 wniosków), E-Skutery i elektryczne motocykle. W Austrii na dofinansowanie mogą liczyć także elektryczne rowery cargo oraz domowe stacje ładowania.

Dofinansowanie obejmuje wyłącznie nowe samochody. Maksymalna cena w klasach M1 i N1 nie może przekroczyć 50 000 euro. Warunkiem uzyskania wsparcia jest zasięg powyżej 50 kilometrów na jednym ładowaniu baterii. Na zakup elektrycznego motocykla można otrzymać 1200 euro wsparcia, a elektrycznego skutera – 800 euro. Wraz z uzyskaniem dopłaty na samochód elektryczny można wnioskować także o wsparcie do wysokości 600 euro na zakup ładowarki domowej typu wallbox. W przypadku instalacji ładowarek dla całych budynków kwota dopłat wzrasta do 1800 euro.

CZYTAJ TAKŻE: Przez sensowne dopłaty coraz więcej Niemców chce elektryka

Hybrydy plug-in są wspierane wyłącznie w kombinacji z silnikiem benzynowym. Diesle są z dofinansowania wykluczone. Kwota dopłat na zakup hybrydy plug-in wynosi 2500 euro. Interesujące w systemie wsparcia e-mobilności w Austrii jest nie tylko włączenie do dofinansowania ładowarek, ale także firm, które mogą wnioskować o wsparcia dla swoich elektrycznych flot. Tylko we wrześniu br. W Austrii zarejestrowano 1 946 samochodów elektrycznych w Austrii. Jest to 9 proc. wszystkich w zarejestrowanych w tym miesiącu nowych samochodów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Akcja serwisowa „Suzuki przed zimą”

W listopadzie Suzuki zaprasza wszystkich posiadaczy samochodów swojej marki do skorzystania z promocyjnej akcji ...

Szansa na wielką fuzję motoryzacyjną

Fiat Chrysler Automobiles i PSA Group prowadzą zaawansowane rozmowy o fuzji. Informacja ujawniona w ...

Nowe BMW serii 5: Więcej hybryd plug-in, poprawiona elektronika

BMW serii 5 wchodzi w drugą połowę swojego życia modelowego. "Piątka" otrzymała gruntowny face ...

Kia ProCeed: A ich okrzyk brzmiał – odwagi!

Kiedy Kia wyciągnęła z kapelusza Stingera, wszystkim opadły szczęki. No bo niby jak to, ...

Kolejne punkty szybkiego ładowania na stacjach Orlenu

PKN Orlen rozwija swoją sieć punktów szybkiego ładowania. Dodano cztery kolejne lokalizacje usytuowane przy ...

Włosi sprzedają fabrykę w Polsce

Zarząd FCA zapewnił związkowców we Włoszech, że plany inwestycji o wartości 5 mld euro ...