Austrii udało się znacznie ograniczyć emisje dwutlenku węgla w energetyce, a ostatnio także w ciepłownictwie. Łącznie emisja CO2 w Austrii zmniejszyła się o 7 proc. Problemem jest nadal transport, gdzie z roku na rok emisja wzrasta.

W obliczu tego problemu minister ochrony środowiska i transportu Leonore Gewessler zdecydowała się na znaczne podwyższenie wsparcia dla e-mobilności. – Chcemy inwestować w przyszłość, wychodząc z kryzysu koronowego. Naszym celem jest przesunięcie punktu ciężkości nowych rejestracji na e-mobilności – powiedziała Gewessler wiedeńskiej gazecie Wienerzeitung. W latach 2019–2020 budżet federalny Austrii przeznaczy w tym celu 93 milionów euro. W związku z kryzysem wywołanym przez koronowirusa w ramach wsparcia tego sektora gospodarki dopłaty do zakupu nowych samochodów elektrycznych wzrosły w lipcu br. z 3500 euro do 5000 euro.

CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty, ulgi i złomowanie. Europa pomaga motoryzacji

W przyszłym roku austriacki rząd chce przeznaczyć 40 milionów euro na wsparcie e-mobilności i związanej z tym sektorem infrastruktury. Do tej pory w ministerstwie ds. ochrony środowiska i transportu zarejestrowano blisko 11 800 wniosków o dofinansowanie zakupu elektryków. 7300 z nich napłynęło po lipcowym podwyższeniu dopłat. Wnioski składają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. O wsparcie ubiegali się także kupujący hybrydy plug-in (1100 wniosków), E-Skutery i elektryczne motocykle. W Austrii na dofinansowanie mogą liczyć także elektryczne rowery cargo oraz domowe stacje ładowania.

Dofinansowanie obejmuje wyłącznie nowe samochody. Maksymalna cena w klasach M1 i N1 nie może przekroczyć 50 000 euro. Warunkiem uzyskania wsparcia jest zasięg powyżej 50 kilometrów na jednym ładowaniu baterii. Na zakup elektrycznego motocykla można otrzymać 1200 euro wsparcia, a elektrycznego skutera – 800 euro. Wraz z uzyskaniem dopłaty na samochód elektryczny można wnioskować także o wsparcie do wysokości 600 euro na zakup ładowarki domowej typu wallbox. W przypadku instalacji ładowarek dla całych budynków kwota dopłat wzrasta do 1800 euro.

CZYTAJ TAKŻE: Przez sensowne dopłaty coraz więcej Niemców chce elektryka

Hybrydy plug-in są wspierane wyłącznie w kombinacji z silnikiem benzynowym. Diesle są z dofinansowania wykluczone. Kwota dopłat na zakup hybrydy plug-in wynosi 2500 euro. Interesujące w systemie wsparcia e-mobilności w Austrii jest nie tylko włączenie do dofinansowania ładowarek, ale także firm, które mogą wnioskować o wsparcia dla swoich elektrycznych flot. Tylko we wrześniu br. W Austrii zarejestrowano 1 946 samochodów elektrycznych w Austrii. Jest to 9 proc. wszystkich w zarejestrowanych w tym miesiącu nowych samochodów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

EZ10, autonomiczny pojazd który już wkrótce będzie kursował w Gdańsku w testach na ulicach Berlina

Auta bez kierowców już wyjeżdżają na polskie drogi

W najbliższych dniach w Gdańsku pojawi się pierwszy w naszym kraju autonomiczny bus, a ...

Hyundai Tucson: Zmodernizowany i z nową ceną

Hyundai podał ceny zmodernizowanej wersji Tucsona. To najlepiej sprzedający się model koreańskiej marki w ...

Road Rover: Nowa nazwa, nowy model

Land Rover zastrzegł sobie w europejskim urzędzie patentowym nazwę "Road Rover". Wpisu dokonano 23 ...

W niemieckim przemyśle motoryzacyjnym pracę może stracić nawet 100 tys. osób

Pandemia koronawirusa może zebrać żniwo tego co dzieje się obecnie na rynkach. W niemieckim ...

BMW serii 8: Ósemka powróciła

W listopadzie pojawi się w salonach. Zastąpi dwudrzwiowe coupe serii 6. Będzie również w ...

Tablice rejestracyjne samochodu to dane osobowe

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) stwierdził, że tablice rejestracyjne są danymi osobowymi i ...