We wtorek przybyło 15 km szybkiej jazdy wokół stolicy. Do ruchu włączona została kolejna część Południowej Obwodnicy Warszawy. To dwa odcinki drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym mostem na Wiśle.

Udostępnione zostały również kolejne relacje ruchu na węźle Lubelska stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17. Ułatwi to przejazd pomiędzy Wilanowem i Wawrem, a także połączenie stolicy z Siedlcami i Lublinem. Kierowcy otrzymali do dyspozycji dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, a na moście po cztery pasy ruchu. Na trasę można dostać się poprzez cztery węzły: Warszawa Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów oraz Lubelska. Obowiązuje jednak ograniczenie prędkości do 100 km/h. Po uzgodnieniach z władzami Warszawy wprowadzono także zakaz poruszania się tym odcinkiem dla samochodów powyżej 3,5 tony.

CZYTAJ TAKŻE: Na budowanej A1 już montują łapankę na kierowców

Na węźle Lubelska kierowcy mogą wjechać z obwodnicy na autostradę A2 w kierunku Mińska Mazowieckiego i odwrotnie, korzystając z ponad 1,5 km trasy głównej łączącej ekspresówkę z autostradą. Możliwy jest także zjazd z S2 w kierunku Lublina. Zamknięte pozostaną natomiast łącznice zjazdowe i wjazdowe z węzła Lubelska w kierunku Zakrętu i odwrotnie, zarówno od strony Wilanowa jak i Mińska Mazowieckiego. Bez zmian pozostanie organizacja ruchu na przyszłej S17 w obrębie węzła Lubelska, gdzie kierowcy korzystają z zachodniej jezdni w obu kierunkach. Jadąc od strony Lublina, można jednak wjechać łącznicą węzła na S2 POW w kierunku Wilanowa. Prace na węźle Lubelska zakończą się wiosną przyszłego roku.

Odcinek z tunelem przez Ursynów pozostaje jednak zamknięty. Umowa na realizację tego fragmentu trasy została przedłużona do wiosny przyszłego roku. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, powodem przesunięcia terminu uruchomienia ma być opóźnienie w wydawaniu zezwoleń administracyjnych. W rezultacie tunelem będzie można pojechać dopiero w drugim kwartale 2021 r. Kluczowym obok tunelu elementem nowej części POW jest most przez Wisłę. To jedenasty i jednocześnie najdłuższy most w Warszawie. Składają się na niego dwa niezależne obiekty, każdy o długości półtora kilometra. Nad samą rzeka most ma długość 534 metrów, a dwie estakady nad terenami zalewowymi odpowiednio 343 metry po stronie Wilanowa) oraz 629 metrów po stronie Wawra. Po obu stronach mostu sa chodniki i ścieżki rowerowe.

CZYTAJ TAKŻE: Budowa obwodnic nabiera tempa

W rzece znalazło się pięć podpór, z czego dwie wspólne z estakadami. Pod fundamenty mostu wywiercono 320 pali o średnicy 1,5 metra, niektóre nawet na głębokość 27 metrów poniżej dna, żeby ustabilizować grunt. S2 na wysokości ul. Patriotów poprowadzona jest w tzw. „wannie szczelnej”, nad którą wybudowane są cztery wiadukty – po dwa dla ruchu kołowego i kolejowego. Z kolei przez teren Mazowieckiego Parku Krajobrazowego trasa przechodzi dwoma estakadami o łącznej długości 552 m. Łączny koszt budowy trzech odcinków S2 stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy sięga 4,6 mld zł. Z tego ok. 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Luksusowe kampery od dziś na targach w Poznaniu

W piątek w Poznaniu rusza wyjątkowa impreza dla fanów kamperów. To targi Caravans Salon ...

Tesla Model 3 z Chin. Droższa, bo dostępna tylko z autopilotem

Tesla rozpoczęła sprzedaż w Chinach Modelu 3 z funkcją autopilota w cenie 358 500 ...

Nissan Leaf może już sprzedawać prąd do sieci

Model Leaf Nissana otrzymał jako pierwszy e-samochód w Niemczech zezwolenie na podłączanie się do ...

Nie zapomnij o tym przed wyjazdem na Wszystkich Świętych

Nie trzeba jechać w daleką podróż, by pojawiły się kłopoty na drodze. Poza poważnymi ...

Nowy cel złodziei. Kradną pojazdy elektryczne dla akumulatorów

Złodzieje znaleźli nowe źródło dochodów – części pojazdów elektrycznych. 3-4 tysiące złotych za używany ...

Akcja przywoławcza BMW. Trzeba naprawić nawet… Toyoty

W USA niemiecka marka motoryzacyjna BMW wzywa do warsztatów 257 481 samochodów. Wśród nich ...