Nie uda się uruchomić nowej jezdni na całej długości autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową. Przed końcem 2020 r. mieliśmy jechać już dwoma pasami ruchu w każdą stronę, ale pogoda pokrzyżowała plany zarówno drogowców jak i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ta ostatnia zapowiadała udogodnienie jeszcze w pierwszej połowie roku. Problemem pozostanie przejazd fragmentem łączącym Piotrków Trybunalski i Kamieńsk – tam wciąż trwają prace przy nawierzchni. W dodatku w tym tygodniu rozpoczęła się gwarantowana kontraktami zimowa przerwa w robotach. Choć wykonawcy podkreślają, że jeśli warunki pozwolą, będą pracować dalej. Ale i tak koniec tego roku oznacza radykalną poprawę warunków jazdy. Przed świętami kierowcy będą jechać blisko 40 kilometrami nowej jezdni od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy w układzie 2+2. W takim samym układzie jedziemy już na 12 kilometrach odcinka pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Tuszynem liczącym 16 km.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie drogi zbudowano w tym roku i ile powstanie nowych

W poniedziałek 14 grudnia otwarty został węzeł Radomsko. Jest pierwszym z autostradowych węzłów na budowanej A1 w województwie łódzkim. To duża ulga dla jadących w stronę Łodzi, bo budowa blokowała ruch i tworzyły się tam długie korki. Węzeł bezkolizyjnie łączy nową autostradę A1 z droga krajową nr 42. Wraz z włączeniem go do ruchu zlikwidowane zostało tymczasowe rondo przy ulicy Brzeźnickiej – nad autostradą samochody przejeżdżają nowym wiaduktem. Jednocześnie kierowcy zyskali kolejny fragment nowej jezdni – 6-kilometrowy kawałek pomiędzy Radomskiem a Kamieńskiem. W rezultacie już na całym odcinku Kamieńsk – Radomsko o długości 16 kilometrów ruch odbywa się całą jezdnią po dwa pasy w obu kierunkach.

W środę otwarte zostały kolejne trzy wiadukty nad autostradą w ciągu dróg powiatowych. Kierowcy już korzystają z przejazdu wiaduktem łączącym Stobiecko Szlacheckie Lgotą Wielką, Dobryszyce z Blokiem Dobryszyce i Kamieńsk z Pytowicami. Ten pierwszy został wybudowany w miejscu dawnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną – były tam stacje benzynowe po obu stronach drogi oraz motel. Dwa ostatnie wybudowano w miejscu dawnych obiektów, które zburzono. Kolejna duża zmiana nastąpi w styczniu. Wtedy drogowcy oddadzą do ruchu łącznicę drogi ekspresowej S8 z autostradą A1 w kierunku Częstochowy na węźle Piotrków Trybunalski Zachód. Natomiast dopiero wiosną ma być zlikwidowane gigantyczne rondo, które obecnie łączy autostradę z drogą krajową nr 74 i zastępuje węzeł Piotrków Trybunalski Południe.

Problemem na budowanej autostradzie jest teraz przekraczanie dozwolonej prędkości przez praktycznie wszystkich kierowców. Już po starej jezdni wielu jechało przeszło dwukrotnie szybciej. Na nowej jezdni przekroczenia są jeszcze większe – odnotowano nawet samochody jadące ponad 200 km/godz. Już wcześniej zapadła decyzja o montażu odcinkowego pomiaru prędkości. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już montuje system: na odcinku biegnącym przez województwo łódzkie już stają wysięgniki, doprowadzane jest także zasilanie. Kolejnym etapem będzie montaż aparatury pomiarowej przez Inspekcję Transportu Drogowego.

ZOBACZ TAKŻE: Szykujcie się na odcinkowe pomiary prędkości na autostradach

Cała budowana autostrada pomiędzy Tuszynem a Częstochową (ponad 80 kilometrów) ma być gotowa w 2022 r. Jednak większość trasy będzie włączona do ruchu w drugiej połowie przyszłego roku: to odcinki pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim i odcinki od Kamieńska w stronę Częstochowy. Na 2022 r. zaplanowano uruchomienie najdłuższego 24-kilometrowego odcinka pomiędzy Piotrkowem i Kamieńskiem. Jego budowa jest opóźniona o kilka miesięcy z powodu powtórzonego przetargu i w efekcie późniejszego rozpoczęcia robót.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy typ poduszki powietrznej. Seryjnie w nowej Hondzie Jazz

Honda wprowadza nowy typ poduszek powietrznych. To airbagi, które zostały zaprojektowane w taki sposób, ...

200 mld zł poszło już na polskie drogi

W tym tygodniu podpisana zostanie umowa na dokończenie autostradowej obwodnicy Częstochowy – poinformowało w ...

Mercedes GLE Coupe: Sportowa praktyczność SUV-a

Nowy Mercedes GLE Coupé pojawi się w salonach wiosną 2020 roku. Premierę świętuje na ...

Nowe normy spalin mogą doprowadzić do zapaści branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna jednym głosem przeciwko drastycznym limitom emisji CO2. Spadek wartości produkcji z 20 ...

Ronaldo kupił najdroższy samochód na świecie

Bugatti zaprezentowało w marcu, na Salonie Samochodowym w Genewie model, który miał uczcić 110 ...

BEZPIECZNA JAZDA: Czas na szkolenia

W Polsce doskonalenie techniki jazdy jest wciąż niedocenianym i dość kosztownym sposobem podnoszenia umiejętności ...