Grafenowe baterie do samochodów elektrycznych mają być przyszłością. Dzięki nowemu rozwiązaniu, czas ładowania ma zostać skrócony do 15 sekund przy jednoczesnym zachowaniu rekordowej żywotności.

Specjaliści z Skeleton Technologies we współpracy z naukowcami z niemieckiego Instytutu Technologii w Karlsruhe, opracowali akumulator nowego typu, nazwany „SuperBattery”. Do jego budowy wykorzystano grafen. Choć ten pomysł nie jest niczym nowym – przynajmniej w fazie rozważań – to zaskakują jego parametry. Czas ładowania do „pełna” ma zajmować 15 sekund. – SuperBattery to przełom w branży motoryzacyjnej. Stosowane wraz z akumulatorami litowo-jonowymi zapewnią wysoką gęstość energii i mocy, długą żywotność i 15-sekundowy czas ładowania – powiedział Taavi Madiberk, prezes zarządu Skeleton Technologies.

CZYTAJ TAKŻE: Kalifornia ujednolica system płatności za ładowanie aut elektrycznych

To nie jedyna zaleta SuperBattery. Badania wskazują, że poza szybkim ładowaniem, będą one charakteryzowały się również długą żywotnością, znacząco przekraczającą obecnie stosowaną technologię (rozwiązanie litowo-jonowe). Inżynierowie z Skeleton Technologies zwracają uwagę, że mogą to być setki tysięcy cykli ładowania. Wszystko dzięki wykorzystaniu „zakrzywionego grafenu” (warstwa grafenu służy jako nadprzewodnik) stworzonego i opatentowanego przez Skeleton Technologies – podaje dziennik.pl.

CZYTAJ TAKŻE: PGE wprowadza opłaty za ładowanie aut elektrycznych

Projekt badawczy, który może okazać się przełomowym dla elektromobilności, już odnosi pierwsze sukcesy. Przedstawiciele Skeleton Technologies podpisali list intencyjny z czołowymi firmami motoryzacyjnymi, powiewający na 1 mld euro. Koncerny motoryzacyjne oraz jednostki związane z szeroko pojętą elektromobilnością bacznie obserwują co dzieje się na rynku. Bez wątpienia wprowadzenie pojazdów zasilanych z gniazdka stało się priorytetem i jak na razie główną ścieżką dojścia do zrównoważonego klimatycznie transportu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mercedes EQV: Pierwszy na świecie elektryczny van premium

Podczas salonu samochodowego IAA we Frankfurcie Mercedes pokaże produkcyjną wersję Klasy V z napędem ...

Land Rover Defender Hard Top: Do roboty!

Land Rover Defender to jeden z najbardziej uniwersalnych samochodów w historii motoryzacji. Nowy model ...

Świat idzie w wodór

Do roku 2021 w Niemczech zostanie uruchomionych 130 stacji tankowania wodoru. Obecnie jest ich ...

Bez urazy – komentuje Kubica wypowiedź Morawieckiego i spotyka się z premierem

Kiedy Mateusz Morawiecki był prezesem BZ WBK uznał za nieopłacalne sponsorowanie Roberta Kubicy w ...

Suzuki SV650X: Popularna „esfałka” udająca cafe racera

Nisko zamontowana kierownica typu clip-on, owiewka reflektora rodem z Harley-Davidsona XLCR z 1977 r. ...

W Gdyni autobusy pojadą pod prąd

W Gdyni powstał pierwszy w Polsce kontrapas czyli pas, którym jedzie się… pod prąd. ...