Polska ma jedne z droższych autostrad w Europie. Już za półtora miesiąca przejechanie niespełna 60-kilometrowego odcinka koncesyjnej autostrady pomiędzy Katowicami a Krakowem będzie kosztować kierowców samochodów osobowych 24 zł, zamiast obecnych 20 zł.

Od marca 2020 r. po 22 złote płaci się na każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem – o 2 złote drożej niż na początku roku. To równowartość ok. 10 euro za 100 km, podczas gdy we Francji płaci się ok. 9 euro za 100 km, podobnie we Włoszech. Taniej jest dopiero na autostradzie A1 Toruń – Gdańsk, gdzie opłata (20 gr za kilometr) wynosi niecałe 30 zł, jeszcze taniej na odcinku A4 Wrocław – Gliwice (tylko 10 gr za kilometr), za który płaci się niewiele ponad 16 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty, ulgi i złomowanie. Europa pomaga motoryzacji

Część krajów stosuje winiety: w zależności od kraju można wykupić winiety tygodniowe, 10-dniowe, miesięczne lub roczne. Ten system poboru opłat foruje użytkowników, którzy codziennie lub bardzo często korzystają z płatnych dróg. Plusem jest także brak bramek i kolejek. Jednak dla turystów, którzy dwukrotnie przejadą przez dany kraj, koszt może być proporcjonalnie wyższy. W Polsce rozważano wprowadzenie winiet, ale odrzucono je, gdyż uznano, że taki system nie zapewnia wysokiej szczelności.

Winiety obowiązują w Austrii (ale pobierane są dodatkowe opłaty za przejazd niektórych dróg i tuneli), Bułgarii, Czechach, Mołdawii (na wszystkie drogi), w Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii (dodatkowa opłata pobierana jest za przejazd tunelami: Munt la Schera i Grand St. Bernard) oraz na Węgrzech. Systemy z płatnością za przejechany odcinek funkcjonują w wersji elektronicznej oraz manualnej. Przykładowo w Norwegii działa automatyczny system poboru za przejechane odcinki dróg, tunele lub mosty, wykorzystujący urządzenie pokładowe lub odczytujący tablice rejestracyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Stalexport podwyższa opłaty na A4 Katowice-Kraków. GDDKiA protestuje

Tradycyjne bramki na autostradach spotkamy w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Francji (dodatkowo opłaty za niektóre mosty i tunele), Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Macedonii i Portugalii (rejestracja na pierwszej bramce potem automatycznie). Ponadto w Serbii, Turcji (niektóre odcinki) oraz we Włoszech (tam pobierana jest dodatkowa opłata za przejazd tunelami: Grand St. Bernard, Fréjus, Mont Blanc i Munt la Schera).

Wzór winiet z Szwajcarii.

Bez opłat jeździmy na razie w Niemczech. Co prawda, miały zostać wprowadzone od października 2020 roku, ale Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakwestionował wprowadzenie tych przepisów. W praktyce oznaczałyby płatność za autostrady dla obcokrajowców, bo Niemcy odliczaliby je od podatku. Bezpłatne są także autostrady w takich krajach jak Albania, Andora, Belgia (płatny jest przejazd tunelem łączącym Liefkenshoek z Antwerpią), Cypr, Czarnogóra (płatny przejazd tunelem Sozina), Dania (płatny przejazd mostem na cieśninami: Wielki Bełt i Sund), Estonia, Finlandia i Holandia (płatny przejazd tunelami: w Dordrecht oraz łączący Ellewoutsdijk i Terneuzen). Bez opłat jeździmy także po autostradach w Islandi, Liechtensteinie, na Litwie, w Luksemburgu, na Malcie, w Monako, San Marino, Szwecji, a także w Wielkiej Brytanii, choć w tej ostatniej płatne są niektóre mosty oraz tunele.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Autobus z napędem wodorowym Toyoty Mirai

Portugalski H2.City Gold to pierwszy produkowany w Europie autobus z napędem na ogniwa paliwowe ...

Porche Taycan

Porsche Taycan: Pierwsze elektryczne Porsche. Projekt za pół miliarda euro.

Porsche niebawem wprowadzi do sprzedaży pierwszy elektryczny model w swojej historii. Taycan oznaczał ogromne ...

Połączenie FCA i Renault: Fuzji nie będzie…

Problemy polityczne we Francji i odmowa wsparcia ze strony prezesa Nissana Hiroto Saikawy były ...

Volkswagen: Ofensywa SUV-ów i elektromobilności w Chinach

W 2020 roku Volkswagen rozpoczyna ofensywę SUV-ów w Chinach, największym rynku dla firmy z ...

Znikające salony samochodowe

Paryski salon samochodowy zaplanowany na koniec września, jak na razie, jak najbardziej odbędzie się. ...

Ferrari Roma: Zaskakująca premiera najmniejszego modelu Ferrari

Zaprezentowane zostało dość niespodziewanie podczas niewielkiej prezentacji dla klientów Ferrari. Oto nowy model z ...