Po wczorajszej (14 lipca 2020) informacji o pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie fuzji z Lotosem, PKN Orlen nie zwalnia tempa. Płocka spółka poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego ze Skarbem Państwa na przejęcie kontroli kapitałowej nad spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Apetyt PKN Orlen rośnie coraz bardziej i wszystko wskazuje na to, że chce zostać energetycznym gigantem. Dzisiaj potwierdziły się doniesienia Business Insider, dotyczącego wydania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej (KE) w sprawie fuzji płockiej spółki z Lotosem. Postanowiono jednak warunki, aby mogło to w ogóle mogło dojść do skutku. KE oczekuje sprzedaży 30 proc. udziałów Rafinerii Lotos, jak też 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących ok. 80 proc. sieci gdańskiej spółki. To nie wszystko. PKN Orlen zobowiązał się też do uwolnienia większości mocy zarezerwowanych przez Lotos w niezależnych magazynach, w tym również pojemności zarezerwowanej na największym w Polsce terminalu przywozu paliwa drogą morską. Obostrzenia nałożone przez KE mają zmniejszyć zagrożenia monopolem na rynku, co mogłoby doprowadzić do podwyżki cen i zmniejszenia konkurencyjności w Europie Środkowo-Wschodnie.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza stacja Orlenu w Niemczech

Spółka podpisała list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) – poinformował PKN Orlen. W oficjalnym komunikacie można przeczytać: „Podpisując list intencyjny, spółka oraz Skarb Państwa potwierdziły, że wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej spółki i PGNiG będzie pełniła spółka jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG oraz zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji”. Warto też dodać, że w komunikacie podano, że na dzień podpisania listu intencyjnego nie określono modelu transakcji i jego harmonogramu. Oznacza to, że dopiero teraz podjęta zostanie współpraca oraz zostaną powołane zespołu, które wypracują modele transakcji, harmonogramy oraz skoordynują prace związane z realizacją transakcji.

Podobnie jak w przypadku Lotosu, również w tym przypadku konieczne będzie uzyskanie zgód korporacyjnych oraz odpowiednich organów ochrony konkurencji. PKN Orlen zaznaczył, że list intencyjny nie stanowi wiążącego dokumentu. Co ciekawe Orlen w osobnym komunikacie ujawnił, że 10 lipca rozpoczął proces ukierunkowany na przejęcie PGNiG. Pierwszym etapem miały być negocjacje co do zapisów w liście intencyjnym ze Skarbem Państwa, który posiada 71,88 proc. udziałów w kapitale zakładowym PGNiG.

CZYTAJ TAKŻE: Zgoda na przejęcie Lotosu przez Orlen

Działania PKN Orlen w ostatnim czasie można uznać za nad wyraz aktywne. Konsolidacja różnych spółek postępuje w zawrotnym tempie. Jeszcze nie tak dawno szeroko opisywano połączenie z Lotosem, tworząc tym samym największy koncern rafineryjny w kraju. Teraz na tapetę wchodzi PGNiG. Warto przypomnieć, że płocka spółka zarządza obecnie sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Poza tym prowadzi działalność wydobywczą w Polsce oraz Kanadzie. Skonsolidowane przychody Orlenu określa się na 111,2 mld zł w 2019 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy w dużych miastach więcej płacimy za OC?

Eksperci Ubea.pl sprawdzili, jak na terenie aglomeracji warszawskiej, krakowskiej oraz trójmiejskiej kształtują się średnie ...

Największe strefy środowiskowe w Europie. Tu wjedziesz tylko z winetą

Kto podróżuje samochodem za granicę musi zwracać uwagę na strefy środowiskowe i ewentualne obostrzenia ...

Zaawansowana technologia w hybrydach Lexusa

Ponad 3 dekady z Lexusem za nami. W tym czasie byliśmy świadkami wielu innowacyjnych ...

Toyota Corolla: Nowa generacja z jedyną właściwą nazwą

Z końcem tego roku Toyota wprowadza na rynek zupełnie nowy samochód kompaktowy. Oparty na ...

Autonomiczne ciężarówki wyjadą na drogi już za 10 lat

Podległa Daimlerowi firma Autonomous Technology Group chce wdrożyć autonomiczne ciężarówki do 2029 roku. W ...

Tesla zaszokowała dostawami, kurs ostro w górę

Dostawy aut Tesli w pierwszym kwartale spadły mniej niż przewidywali analitycy i kurs poszedł ...