Odbieranie praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym obowiązuje już od jakiegoś czasu. Policja zatrzymuje osoby łamiące przepisy i odbiera im dokumenty uprawniające do prowadzenia auta. Nie jest to jednak jedyny organ, który ma takie prawo. Uprawnieni są do tego także inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD).

Na widok Inspekcji Transportu Drogowego wielu kierowców osobówek oddycha z ulgą myśląc, że nic im nie grozi. Nic bardziej mylnego. Inspekcja, popularnie nazywana „krokodylkami”, ma uprawnienia, które są zbliżone do tych posiadanych przez drogówkę. Oznacza to, że mogą oni odebrać prawo jazdy kierowcy samochodu osobowego, dokładnie na tej samej zasadzie jak w przypadku kontroli drogowej wykonywanej przez policję.

CZYTAJ TAKŻE: ITD odebrała nowe radiowozy. To MAN-y produkowane we Wrześni

ITD w swoich działaniach posługuje się podobnymi narzędziami co drogówka. Można powiedzieć, że w swoim asortymencie są nawet lepiej wyposażeni. Do dyspozycji mają „lizaki” do zatrzymywania pojazdów, auta wyposażone w wideorejestratory, mobilne radary prędkości, alkomaty, przenośne wagi to sprawdzania masy pojazdów, przenośne analizatory spalin i inne przydatne urządzenia, niezbędne do kontroli kierowcy i jego samochodu. Poza tym ITD zarządza systemem fotoradarów, co oznacza, że ustala sprawców wykroczeń, wystawia mandaty i rozsyła je do właścicieli samochodów.

Organ kieruje również wnioski do sądów o ukaranie winowajców, jak też może wystąpić do starosty z wnioskiem o skierowanie kierującego na ponowne badania lekarskie albo na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje do prowadzenia auta. To nie wszystko, gdyż ITD ma również prawo zabronić dalszej jazdy, jeżeli stwierdzą, że kierujący jest pod wpływem alkoholu. Kodeks Drogowy daje tym samym Inspektorowi ITD zbliżone uprawnienia do policji, ale nie zawsze może z nich w pełni korzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrola przebiegu, radiowóz na zakazie i inne nowości w przepisach

W kodeksie ruchu drogowego zapisano jakie uprawnienia ma Inspekcja Transportu Drogowego. Chodzi dokładniej o Art. 129a. 1. Kontrola ruchu drogowego w odniesieniu do kierującego pojazdem. Zapisano w nim, że ITD może kontrolować kierowcę:
1) który wykonuje przewóz drogowy w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
2) w zakresie badania w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu,
3) który naruszył przepisy ruchu drogowego, w przypadku zarejestrowania tego naruszenia przy użyciu: przyrządów kontrolno-pomiarowych, przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe albo na statku powietrznym urządzeń rejestrujących,
4) który rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie jego bezpieczeństwa,
5) który wykonuje przewóz drogowy w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych,
6) który wykonuje transport odpadów w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Tym samym, jeżeli ITD zarejestruje np. wideorejestratorem znaczące naruszenie przepisów, może zatrzymać kierującego i odebrać mu prawo jazdy. Warto o tym pamiętać, gdyż podróżując po Polsce często można spotkać kontrole Inspekcji Transportu Drogowego. Nie można się przy nich czuć bezkarnie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Powstanie północna obwodnica Krakowa

Za pięć lat (w 2025 roku) kierowcy będą mogli skorzystać z pełnej pętli obwodnicy ...

Top 10 | Tesla liderem, ale kto jeszcze sprzedaje najwięcej elektryków na świecie?

W pierwszej połowie 2019 roku sprzedaż samochodów elektrycznych na świecie silnie wzrosła. Oto lista ...

Zdjęcie tygodnia: Zmarł Ferdinand Piëch. Legenda świata motoryzacji

W niedzielę 25 sierpnia, wieku 82 lat zmarł Ferdinand Piëch. Ojciec potęgi Volkswagena, postrach ...

Unijny rynek aut odbił się od dna. Najwięcej traci FCA

Zaczyna powoli topnieć dotychczasowy, bardzo głęboki spadek sprzedaży nowych samochodów osobowych w krajach Unii ...

W maju będzie można zdać egzamin na prawo jazdy. Niestety nie wszędzie

Maju będzie można zdać egzamin na prawo jazdy WORD-y, czyli Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, ...

Warszawski salon Inchcape

Salony Inchcape zarządzane z Polski

Szef Inchcape Motor Polska, należącego do brytyjskiej firmy Inchcape, dealera BMW i Mini, odpowiada ...