Rozpoczęły się prace parlamentarne nad projektem o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzają one szereg ułatwień dla właścicieli i pojazdów oraz ich kierowców w procedurach rejestracyjnych.

Ministerstwo Infrastruktury wraz z Ministerstwem Cyfryzacji opracowało projekt zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowo zaproponowane przepisy mają ułatwić proces rejestracyjny, ale też umożliwić pozostawienie w domu prawa jazdy. Tym samym kierujący pojazd nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie i okazywania polskiego prawa jazdy podczas kontroli drogowej na terytorium kraju. Policja czy inny organ kontrolujący, sprawdzą dane z centralnej ewidencji kierowców Polski. Jest to kolejne udogodnienie po tym jak zniesiony został obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC.

CZYTAJ TAKŻE: Niemieccy kierowcy sprzeciwili się nowym, zaostrzonym przepisom

Ministerstwa postanowiły też nieco ułatwić użytkowanie pojazdów. Chodzi dokładniej o konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu wszystkich rubryk przeznaczonych do wpisania terminu następnego badania technicznego. Z zapisów zawartych w ustawie ten obowiązek ma zostać zdjęty. To nie koniec, gdyż zniesiony ma być również obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Ponadto nowela przewiduje wprowadzenie możliwości rejestracji lub czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela, jak też przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Będzie też możliwość czasowej rejestracji auta w celu przemieszczenia się do miejsca zamieszkania i tam dokonanie dalszych działań rejestracyjnych.

Niemcy czasowe tablice rejestracyjne posiadają już od dawna. Wykorzystywane są do przejazdów niezarejestrowanego auta, jazd próbnych czy testów np. prototypów.

W końcu pojawia się też możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Aby tego dokonać będzie trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Poza tym, jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana własności, nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu.

Ministerstwo przy pracach nad ustawą pomyślało również o nowych pojazdach. Jeżeli wejdzie ona w życie to sprawy rejestracyjne, przy zakupie auta, załatwi salon sprzedaży. Ma to tym samym ułatwić cały proces, jak też zaoszczędzić czas zarówno klientów, jak i urzędników. Kolejnym udogodnieniem ma być możliwość zwrotu zatrzymanego przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego przez stację kontroli pojazdów drogą elektroniczną. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

Według toku postępowania nowe przepisy zaczną obowiązywać po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem rozwiązań związanych z koniecznością wydania komunikatu Ministra Cyfryzacji. Natomiast przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od publikacji. Na chwilę obecną obiekt projekt ustawy jest taki, że 25 maja 2020 został on złożony w Sejmie, a 27 maja 2020 roku został skierowany do I czytania.

CZYTAJ TAKŻE: Egzamin na prawo jazdy w czasie pandemii

Nowe wytyczne zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowanie ułatwią nie tylko proces rejestracyjny, ale też pozwolą na nienoszenie przy sobie prawa jazdy – oczywiście na terenie kraju. Przy coraz większej cyfryzacji dokumentów jest to krok w dobrą stronę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

WakeGP 2018 Mikołajki

Zawody WakeGP to nie tylko motorówki, deski i tricki na fali... Na plaży przy ...

Istniejący fragment S7 w okolicy Płońska

GDDKiA sprząta po Włochach

Ruszają ponowne przetargi na wybór firm mających dokończyć budowy szybkich dróg, które zostały porzucone ...

Ford uruchamia salon On-Line

Kolejna marka samochodowa uruchamia internetową sprzedaż samochodów. Teraz można wybrać swojego Forda bez wychodzenia ...

Niemcy chcą podwoić dopłaty przy zakupie aut elektrycznych

Niemiecki minister transportu Andreas Scheuer (CSU) chce zwiększyć sprzedaż samochodów elektrycznych. Dla zachęty premia ...

Volvo napędzane zieloną energią. Szybkie i oszczędne.

Volvo jest za pan brat z ekologią. W trosce o środowisko intensyfikuje wdrażanie hybrydowych ...

Mercedes idzie w prąd. Nowa marka, nowy model

Mercedes przygotowuje do wprowadzenia pierwszego całkowicie elektrycznego modelu. Już w 2019 roku pojawią się ...