Przybliża się perspektywa budowy obwodnicy aglomeracji warszawskiej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że ma już gotowe tzw. studium korytarzowe. Wyznaczony korytarz, szeroki na 5 kilometrów którym ma pobiec trasa, będzie teraz poddawany szczegółowym analizom i konsultacjom społecznym.

Za trzy lata ma być wskazany wybrany do realizacji wariant, za pięć lat – ogłoszony przetarg na projekt i roboty budowlane. Według obecnych założeń budowa miałaby potrwać do 2029 r. Obwodnica ma się składać z drogi ekspresowej S50 na północy oraz autostrady A50 na południu od Warszawy. Będzie także elementem układu drogowego łączącego Centralny Port Komunikacyjny z siecią szybkich tras. Dla miasta jest konieczna, bo obecne szybkie trasy otaczające Warszawę zatykają się. Na Moście Grota w ciągu drogi S8 natężenie ruchu sięga 200 tys. pojazdów w ciągu doby. Coraz tłoczniej robi się także na południowej części obecnie powstającego ringu, od Konotopy w stronę Janek i do ul. Puławskiej. Prace nad obwodnicą trwają od dłuższego czasu. – Chcemy, aby duży ring warszawski, przejmujący ruch tranzytowy jak i wspomagający aglomerację powstał przed rozpoczęciem funkcjonowania Centralnego Portu Komunikacyjnego – deklarowali dwa lata temu przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury. Nie znaleziono jednak pieniędzy na wstępne prace przygotowawcze.

Wezly trasy S2 czyli Południowa Obwodnica Warszawy z powietrza.

CZYTAJ TAKŻE: Poszerzona autostradowa obwodnica Poznania już przejezdna

Finansowanie przedsięwzięcia będzie dużym problemem, bo jego koszt może sięgnąć kilkunastu miliardów złotych. Będzie zależał nie tylko od przebiegu, ale także ilości i rodzaju połączeń z istniejącymi drogami. Budowa jednego węzła to wydatek od 50 do ponad 100 mln zł. Jeszcze nie wiadomo, jaki wpływ na realizację inwestycji będą miały protesty mieszkańców nie zgadzających się z planami budowy obwodnicy, które już napływają do GDDKiA. Tymczasem konkretny przyszły przebieg pozostaje na razie niewiadomą. Wcześniej brano pod uwagę także wariant opasujący miasto ciaśniejszym kręgiem, ale problematyczny z uwagi na przecięcie Puszczy Kampinoskiej i przebieg w bliskim sąsiedztwie terenów zurbanizowanych, m.in. Piaseczna i Otwocka. W tej wersji koszty podnosiło nie tylko przejście przez Kampinos, ale także przez rejon Zalewu Zegrzyńskiego z ewentualną budową estakad.

Tymczasem problemem okazuje się budowa mniejszego ringu – Południowej Obwodnicy Warszawy. W tym roku nie najprawdopodobniej nie zostanie dokończona, jak wcześniej planowano. To trzy kawałki liczące łącznie 18,5 km: odcinek z tunelem pod Ursynowem od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa, kolejny do Wału Miedzeszyńskiego z mostem przez Wisłę i trzeci łączący Wał Miedzeszyński z węzłem Lubelska. O ile wcześniej wątpliwy wydawał się przede wszystkim odcinek przez Ursynów, to już w styczniu GDDKiA zajęła asekuracyjne stanowisko: – Realizujemy wszelkie, możliwe działania które mają pozwolić na udostępnienie wszystkich trzech odcinków trasy S2 w Warszawie jeszcze w 2020 r. – informował Rzeczpospolitą Tomasz Żuchowski, generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd zapowiada budowę stu obwodnic

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy Ford Focus: mocne wejście

Kolejny model segmentu C rusza do walki o serca i portfele kierowców. Ford ogłosił ...

Harley-Davidson nadal z kłopotami

Harley-Davidson poinformował o większym od spodziewanego spadku obrotów z powodu nadal malejącego popytu w ...

Nowa Skoda Superb: Po raz pierwszy w wersji hybrydowej

Dopiero w roku 2022 lub nawet w 2023 Skoda zaprezentuje nową generacją Superba. Do ...

Bank Pekao SA odebrał 30 egzemplarzy hybrydowej Toyoty Auris

W styczniu Bank Pekao S.A. odebrał 30 egzemplarzy hybrydowej Toyoty Auris. Kontrakt zrealizował i ...

Casil Motors Ferrari 328 GTB & GTS: Pokochasz albo znienawidzisz

Pod nazwą BB3X8, amerykańska firma tuningowa Casil Motors oferuje niebanalny model Ferrari 328. To ...

Pierwszy polski elektryczny motocykl z… drukarki 3D

Falectra to pierwsza polska marka motocykli elektrycznych, za którą stoi młody projektant Piotr Krzyczkowski. ...