Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy projekt ustawy, który uwzględnia pierwszeństwo pieszych jeszcze przed ich wejściem na pasy. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu roku.

Do projektu ustawy dotarł serwis moto.pl. Plany dotyczących wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed wejściem na pasy zostało ogłoszone przez premiera Morawieckiego. Pomysł może na pozór wydawać się dobry jednak spora część ekspertów skrytykowała nadchodzące zmiany. Uważają oni, że nowe przepisy dadzą pieszym fałszywe poczucie pieszych o bezwzględnym pierwszeństwie i nowa ustawa nie przewiduje szeregu sytuacji losowych na drodze, a nowe przepisy nie poprawią sytuacji osób przekraczających jezdnię.

Jednak żeby nie zostawić pieszemu wspomnianego pierwszeństwa absolutnego w projekcie ustawy określono dodatkowy obowiązek pieszego, który mówi o tym, że nie może on wchodzić na pasy bezpośrednio przed pojazdem. Praktyczne zastosowanie tej formuły oznacza, że pieszy będzie musiał ocenić prędkość zbliżającego się pojazdu i to czy kierowca będzie w stanie zatrzymać się przed przejściem. Według dzisiejszych przepisów pieszy ma pierwszeństwo przed dopiero wtedy, gdy wejdzie już na pasy.

Zmiany Prawa o ruchu drogowym dotyczą artykułów 2, 13 i 26. Najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone nowymi zapisami to:

Art. 13, ust. 1a: Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.

Art. 13, ust. 1b: Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.

Art. 26, ust. 1: Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub oczekuje na możliwość wejścia na nie.

Art. 26, ust. 1a: Kierujący tramwajem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych

Nowe przepisy ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku. Ostateczne głosowanie nad nowelizacją przepisów poprzedzone będą konsultacjami z ekspertami.

CZYTAJ TAKŻE: Bruksela chce bardziej inteligentnych aut

Bezsprzecznie nowe przepisy pozwoliłyby pieszym czuć się pewniej podczas przechodzenia przez jezdnię. Jednak przepisy przepisami, ale rządzący więcej uwagi powinni poświęcić samej infrastrukturze. Gdzie i w jaki sposób są rozmieszczone i oznakowane przejścia dla pieszych. Bez zmiany infrastruktury nowe przepisy nie sprawią, że będziemy o wiele bardziej bezpieczni na przejściach dla pieszych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmodernizowane BMW X1: Hybryda plug-in i dwa nowe diesle

BMW zmodernizowało model X1. Latem 2019 roku nowa wersja SUV-a trafi do salonów sprzedaży. ...

Coraz więcej prądu w pojazdach na minuty

Niemal trzy czwarte firm w branży współdzielonego transportu planuje powiększenie swojej floty. Widać też ...

Rekord sprzedaży Volvo w Polsce: diesle wciąż mocne

To był najlepszy rok w historii firmy Volvo Car Poland, która działa na polskim ...

Mercedes AMG GT S Roadster: Złoty środek

Mercedes oferuje nową wersję silnikową dla modelu AMG Roadster. To wersja dla tych, którym ...

Renault Nissan Mitsubishi jest największy

Ze sprzedażą wielkości 10,61 mln samochodów francusko-japońska grupa Renault Nissan Mitsubishi okazała się największym ...

Jak długo poczekamy na nowy samochód?

Chociaż zwykle na nowy samochód czekamy kwartał to po indywidualnym skonfigurowaniu czas oczekiwania na ...