Nowootwarty odcinek drogi S6
Nowootwarty odcinek drogi S6
fot. GDDKiA

Tuż przed wyborczą niedzielą inwestycje na drogach i kolei dostały gwałtownego przyspieszenia. Pytanie, czy to tempo się teraz utrzyma…

W ubiegłym tygodniu okazało się, że możliwa jest realizacja tych przedsięwzięć, które do tej pory nie mogły ruszyć z miejsca. A na to, co było do niedawna zbyt kosztowne, znalazły się pieniądze. Ostatnie dni przed wyborami w łącznym podsumowaniu ogłoszonych przetargów, zawartych umów, wbitych łopat i uruchomionych nowych odcinków były prawdopodobnie rekordowe.

fot. AdobeStock

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w czwartek umowę na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 od Przybędzy do Milówki. Przetarg na ten wyczekiwany od lat niespełna dziewięciokilometrowy kawałek stanowiący obejście Węgierskiej Górki na trasie z Bielska-Białej do Zwardonia i granicy ze Słowacją ogłoszono jeszcze na początku 2018 r. Dopiero po przeszło dziewięciu miesiącach wybrano najkorzystniejszą ofertę, która jednak została unieważniona przez Krajową Izbę Odwoławczą. W rezultacie cała procedura zajęła przeszło 600 dni. Za to w jej zakończeniu i uroczystym podpisaniu umowy wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ TAKŻE: Na S8 można wcisnąć pedał gazu

W tym samym dniu ogłoszono przetargi na budowę dwóch z czterech odcinków S1 pomiędzy Mysłowicami a Bielsko-Białą: Kosztowy–Oświęcim i Oświęcim–Dankowice. W piątek do planów budowy S1 dopisano ciąg dalszy – ogłoszono przetarg na 12-kilometrowy odcinek Dankowice–Suchy Potok. Czwarte postępowanie na obwodnicę Oświęcimia ma być w grudniu. Trasa będzie jednak mocno spóźniona, bo pierwotnie przetargi na 40-kilometrowy fragment S1 od Mysłowic do Bielska miały być ogłoszone jeszcze na początku 2019 r.

Trasa S6 Koszalin-Kołobrzeg jeszcze przed otwarciem / fot GDDKiA

W czwartek na Pomorzu włączony został do ruchu blisko 40-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S6 biegnącej od Koszalina do Kołobrzegu. A na ekspresówce S19 dwa razy dokonano symbolicznego wbicia łopat: na Podkarpaciu na liczącym 9 km odcinku Zdziary–Rudnik nad Sanem oraz dzień wcześniej, tj. w środę, na Lubelszczyźnie: na 12-kilometrowym odcinku Lublin Węglin–Niedrzwica Duża.

CZYTAJ TAKŻE: Po szybkich drogach jedzie się wolniej 

Wyborcze przyspieszenie nie ominęło kolei. W piątek PKP poinformowały o umowie na remont dworca w Olsztynku. Obecny budynek przejmie samorząd, natomiast obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do mniejszego, w którym dawniej były toalety. Przedsięwzięcie miało się co prawda rozpocząć jeszcze w 2017 r., ale kolejne trzy przetargi kończyły się przekroczeniem budżetu lub brakiem ofert. Jednak w piątek odtrąbiono sukces: – Na naszych oczach Warmia i Mazury zmieniają się w nowoczesny, dostępny, przyjazny dla ludzi region – mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, cytowany w komunikacie PKP.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe drogi: „Zakopianka” ruszyła!

PKP poinformowały również o podpisaniu w piątek listu intencyjnego PKP z władzami Otwocka w sprawie przebudowy tamtejszego dworca kolejowego, a zarządzająca infrastrukturą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) – o ogłoszeniu przetargu na przygotowanie modernizacji linii kolejowej ze Szczecina do Świnoujścia, podpisaniu umowy na modernizację linii pomiędzy Choszcznem a Stargardem oraz o umowie na odnowienie linii od Chybia i Goleszowa do Wisły i do Cieszyna. – Realizacja krajowego programu kolejowego o wartości blisko 76 mld zł jest już bardziej zaawansowana niż inwestycje w całej ubiegłej perspektywie 2007–2015 – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PLK. Jak podkreślił, po piątkowym podpisaniu umowy na odcinek Choszczno–Stargard PLK mają w realizacji projekty o wartości blisko 47 mld zł. [G]

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volkswagen ID.3, Joachim Löw i mur berliński

https://youtu.be/Hn6zAXOXSSQ 60-sekundowa reklama Volkswagena z trenerem reprezentacji Niemiec Joachimem Löwem z okazji upadku berlińskiego ...

BMW i8 Roadster: Ekologia po bawarsku

Rozstanie z ogniście pomarańczowym, sportowym BMW to ciężkie przeżycie. Odkryty i8 to chyba najpiękniejszy ...

Volkswagen ID Neo: Nowa era rozpocznie się w maju

Volkswagen pokaże na salonie samochodowym w Frankfurcie IAA 2019 pierwszy model rodziny ID. Kompaktowy ...

Koenigsegg Jesko Absolut: Pretendent do tytułu najszybszego auta na świecie

Już w 2019 roku Koenigsegg zapowiedział, że jego nowy model Jesko będzie w stanie ...

Odwrót od zakazu palenia

Starsi fani Formuly 1 z pewnością pamiętają ikoniczne oznaczenia czerwonych bolidów Ferrari. W latach ...

Tesla Model 3 z Chin. Droższa, bo dostępna tylko z autopilotem

Tesla rozpoczęła sprzedaż w Chinach Modelu 3 z funkcją autopilota w cenie 358 500 ...