AdobeStock

Nie będzie na polskich drogach tłoku aut napędzanych prądem. Rząd wycofał się z absurdalnego projektu zakładającego, że już w 2025 r. będzie po nich jeździł milion samochodów elektrycznych.

Nowa strategia zrównoważonego rozwoju transportu do 2030 roku pokazuje, że elektromobilne ambicje obecnej włączy drastycznie stopniały: w dokumencie zaplanowano „wzrost floty samochodów elektrycznych i hybrydowych, których liczba w roku 2030 może osiągnąć ponad 600 tys. sztuk”.  Tymczasem – według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) – liczba samochodów bateryjnych zarejestrowanych do tej pory w Polsce to zaledwie 4178 sztuk. Z kolei z informacji Instytutu Samar wynika, że tylko w tym roku rejestracje aut z napędem hybrydowym sięgnęły 24 tys.

CZYTAJ TAKŻE: Szybkie drogi pod napięciem

Eksperci branży motoryzacyjnej od początku przyznawali, że deklarowany przez rząd milion aut na prąd w 2025 r. to prognoza z sufitu. W dodatku do dziś nie ma realnego programu mającego popyt na „elektryki” pobudzić. – Cały czas czekamy na gotowy pakiet zachęt dla tych, którzy chcieliby się przesiąść z samochodu spalinowego na elektryczny – mówi Paweł Gos, szef firmy Exact Systems badającej jakość produkcji w przemyśle samochodowym. Według opublikowanego wiosną tego roku raportu firmy doradczej Frost & Sullivan (F&T) oraz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, wprowadzenie dopłat ma kluczowe znaczenie dla pobudzenia popytu na samochody elektryczne. Bez programu wsparcia w postaci bezpośrednich dopłat do zakupu możemy liczyć na 63 tys. aut na prąd w roku 2025 oraz niespełna 229 tys. w roku 2030. Z dopłatami w roku 2025 mielibyśmy na drogach prawie 299 tys. aut na prąd, a w roku 2030 – blisko 682 tys., co zgadzałoby się z obecnymi założeniami rządu.

Pokazany na targach IAA Volkswagen ID.3 ma być jednym z modeli, które mają spopularyzować elektromobilność / fot. Juliusz Szalek

Ale system dopłat rodzi się w bólach. Ministerstwo Energii zmodyfikowało co prawda projekt rozporządzenia o wsparciu zakupów pojazdów na prąd z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Jeżeli zakupu dokona firma, maksymalny pułap ceny auta mogącego liczyć na dopłaty wynoszący 125 tys. zł będzie kwotą netto, a nie brutto, jak do tej pory. W rezultacie na dopłatę będzie można liczyć w przypadku samochodów, których cena sięgałaby niespełna 154 tys. zł. Ale dla osób fizycznych limit pozostał ten sam, czyli 125 tys. Ulga miałaby w ich przypadku objąć samochody bardzo małe, a wybór ograniczałby się do zaledwie 3 modeli.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy nadal kupują mało aut elektrycznych. Jakie wybierają najchętniej

Obecnie Polska jest jednym z kilku europejskich krajów, gdzie państwo nie wspiera finansowo zakupu osobowych samochodów elektrycznych. Tymczasem z informacji Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) wynika, że w Niemczech dopłata do auta bateryjnego wynosi 4 tys. euro, we Francji 6 tys. euro, w Wielkiej Brytanii sięga 3,5 tys. funtów. Więcej oferuje Rumunia: równowartość 9,5 tys., euro plus ok. 1,4 tys. euro za zamianę starego samochodu konwencjonalnego w wieku powyżej 8 lat na elektryczny. Austria dopłaca 3 tys. euro do elektryków i aut wodorowych, Finlandia 2 tys. euro do aut elektrycznych nie droższych niż 50 tys. euro. W Polsce dodatkowym problemem jest także brak rozbudowanej infrastruktury ładowania. Według PSPA, w końcu sierpnia działało 888 ogólnodostępnych stacji ładowania z 1611 stanowiskami. Najbardziej brakuje stacji przy strasach tranzytowych.

Lotos uruchomił sieć stacji ładowania na trasie z Warszawy do Gdańska / fot. Lotos

W rozwijaniu elektromobilności, mimo zapowiedzi rządu, wleczemy się w europejskim ogonie. Według raportu brukselskiej organizacji Transport & Environment (T&E), w 2020 r. łączna sprzedaż aut z napędem elektrycznym w krajach Unii Europejskiej sięgnie miliona sztuk. W Niemczech tylko w pierwszym półroczu zarejestrowano ich 31,2 tys.

– Obecne szacunki, przedstawione w perspektywie roku 2030, nie napawają optymizmem, jednak samą weryfikację rządowej zapowiedzi przyjmujemy za dobrą monetę. To odpowiedni moment na nowe otwarcie w polskiej elektromobilności i zmianę polityki w zakresie jej wspierania – mówi Michał Mazur, dyrektor zarządzający PSPA. Jak twierdzi, wyzwaniem dla rządzących jest teraz szybkie i optymalne wydatkowanie środków z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, a także działania mające na celu przygotowanie odpowiednich regulacji prawnych, dostosowanych do uwarunkowań rynkowych. – Konkretny katalog niezbędnych zmian wraz projektami legislacyjnymi, PSPA, wspólnie z całą polską branżą e-mobility, zaprezentuje na przełomie roku w postaci „Białej Księgi Elektromobilności” – dodaje Mazur.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volvo XC40 Electric: Pierwsze w pełni elektryczne Volvo

Volvo XC40 pojawi się w wersji z napędem elektrycznym. Premiera nowego modelu już 16 ...

Elektromobilność pnie się w górę

IBRM Samar opierając się na danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów podał, że na koniec ...

Volvo S60: Szwedzka niania z temperamentem

Pierwsze wrażenie po uruchomieniu silnika Volvo S60? Jak cicho… Potem słychać jeszcze opony toczące ...

Lexus LC 500 Superturismo: Lubię Cię po pięćsetkroć

Jest… wyjątkowy. Zaprojektowany tylko i wyłącznie jako coupé, bez specjalnego liczenia się z kosztami ...

Koncerny samochodowe zapłacą gigantyczne kary Unii Europejskiej

Herbert Diess, szef Volkswagena przyznał w rozmowie z niemieckim tygodnikiem ekonomicznym “Wirtschaftswoche”, że w ...

Największa impreza motoryzacyjna w Polsce odwołana. Obawa przed koronawirusem

Wirus oficjalnie jeszcze nie dotarł do Polski, ale jego moc już czujemy. Również nad ...