fot. GDDKiA

Blisko 20 mld zł mają kosztować szybkie drogi, na budowę których w 2019 r. uruchomione zostaną przetargi. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), będzie to 17 odcinków o łącznej długości 435 kilometrów.

W planach jest ogłoszenie przetargów na 14 fragmentów dróg ekspresowych, dwa odcinki dróg krajowych oraz jeden kawałek autostrady. W tym ostatnim przypadku będzie to niespełna 30-kilometrowy odcinek A2 od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Siedlec.

żródło: GDDKiA

Wśród planowanych inwestycji najdłuższymi budowami będzie przeszło 74 km trasy ekspresowej S19 Ploski-Chlebczyn oraz 54 km tej samej trasy na odcinku Choroszcz-Ploski. S19 będzie się zresztą szczególnie mocno wydłużać, bo przetargi obejmą jeszcze 3 jej fragmenty: 17 km pomiędzy Kuźnicą a Sokółką, ponadto 10 km od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica oraz 17 km łączących Dobrzyniewo Duże i zachodnią część Białegostoku.

CZYTAJ TAKŻE: Cięcie drogowych planów na 2019 r.

W tym roku ma być wreszcie wyłoniony wykonawca 16-kilometrowego fragmentu trasy S14 – zachodniej obwodnicy Łodzi pomiędzy węzłem Teofilów a skrzyżowaniem z droga krajową 91 w miejscowości Słowik. Miała go budować firma Eurovia, ale w ubiegłym roku wycofała się. Wcześniej, w 2017 r. unieważniono pierwszy przetarg ze względu na zbyt wysokie koszty inwestycji, bo oferty przekroczyły budżet o przeszło ćwierć miliarda złotych. W drugim przetargu zmniejszono liczbę planowanych wcześniej węzłów. Budowa S14 ma kluczowe znaczenie dla łódzkiej aglomeracji: powinna rozładować korki, przyczyniać się do zmniejszenia hałasu i redukcji emisji. Pozwoliłaby także wyprowadzić ruch tranzytowy z Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego.

fot. GDDKiA

Ważną inwestycją dla południa Polski będzie budowa drogi ekspresowej S1. Na 2019 r. przewidziano dwa przetargi: na budowę niespełna 7 km od węzła Podwarpie do Dąbrowy Górniczej oraz 40 km pomiędzy węzłem Kosztowy w Mysłowicach a Bielskiem-Białą. Ten drugi odcinek zastąpi obecną drogę krajową nr 1 od Katowic do Bielska, bardzo zatłoczoną i najeżoną światłami oraz fotoradarami. Natomiast na ekspresówce S7 zaplanowane zostały dwa postępowania: dla 35-kilometrowego odcinka Płońsk-Czosnów oraz 24-kilometrowego, łączącego granicę województwa świętokrzyskiego ze Szczepanowicami. Do tego dojdą przetargi na trasach: S3 (Świnoujście-Troszyn), S5 (Ornowo-Wirwajdy), S11 (Koszalin Zachód-Bobolice) oraz drogach krajowych 75 i 79. Większość inwestycji organizowana będzie w systemie projektuj i buduj. Oznacza to, że wykonawca będzie musiał przygotować projekt, następnie zgromadzić niezbędne zezwolenia dla realizacji inwestycji, a dopiero potem rozpocząć prace.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrady A2 i A4 dostaną po dodatkowym pasie

Według GDDKiA, procedury wyboru wykonawców mają być skrócone. Do tej pory był to jeden z czynników, który przyczyniał się do wzrostu kosztów: pomiędzy rozpasaniem przetargu a podpisaniem umowy z wykonawcą mijało co najmniej kilkanaście miesięcy, w czasie których drożały materiały budowlane i koszty pracy. Pojawi się także waloryzacja kontraktów, której maksymalna wysokość wyniesie 5 proc. wartości umowy. Obecnie sieć szybkich tras w Polsce liczy 3730 km, w tym 1638 km autostrad oraz 2092 km dróg ekspresowych. W ubiegłym roku oddano do użytku 321 km nowych tras, w tym 302 km ekspresówek oraz 19 km dróg krajowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włosi o krok od wyrzucenia z budów szybkich dróg

Pod koniec tygodnia mija ultimatum, jakie włoskim firmom Salini i Impresa Pizzarotti postawiła GDDKiA, ...

Volkswagen Touareg: Szyby niebieskie od telewizorów

Nowy, flagowy SUV Volkswagena jest tak napakowany innowacyjnymi rozwiązaniami, że może być … niebezpieczny. ...

Poznajcie Zofię, czyli BMW i3, jeden z sześciu elektryków testowanych w Warszawie przez innogy.

Koniec testów współdzielonych elektryków w stolicy

W kwietniu zakończył się pilotaż pierwszego warszawskiego w pełni elektrycznego car sharingu, realizowany przez ...

Tesla: Produkcja Modelu 3 w namiocie

Fali krytyki, która spadła na szefa Tesli, Elona Muska, po części jest winien sobie ...

Toyota, która będzie jeździć po księżycu

Toyota i Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) podpisały porozumienie o współpracy w międzynarodowej eksploracji ...

Toyota RAV4 hybrid: Delikatność jej służy

Japończycy przekonują, że apetyt na paliwo tego ważącego blisko 1,7 tony samochodu sięga niewiele ...