Autostrada A4 pomiędzy Wrocławiem a Krzyżową
Autostrada A4 pomiędzy Wrocławiem a Krzyżową
fot. GDDKiA

Autostrada pomiędzy Łodzią i Warszawą otrzyma dodatkowy pas w obu kierunkach, rozbudowana będzie także A4 pomiędzy Wrocławiem i Krzyżową.

Wartość obu projektów to 4,6 mld zł, z czego dodanie trzeciego pasa na A2 pochłonie 0,6 mld zł. Pieniądze będą pochodziły z Krajowego Funduszu Drogowego – zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przetarg na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji środowiskowych ogłosiły oddziały GDDKiA w Warszawie (43 km) i Łodzi (46,2 km), które odpowiadają za utrzymanie autostrady A2.

żródło: GDDKiA

W województwie łódzkim termin otwarcia ofert to 29 stycznia, a w województwie mazowieckim 1 lutego 2019 roku. Czas realizacji pierwszego etapu projektu to 19 miesięcy od dnia podpisania umowy. Zadaniem wyłonionych w przetargu wykonawców będzie zaprojektowanie dodatkowych pasów ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2. Środkowy pas przygotowany jest na takie poszerzenie, nie trzeba wyburzać lub modyfikować istniejących wiaduktów.

Autostrada A2 między Łodzią a Strykowem będzie rozbudowana / fot. GDDKiA

Minister Adamczyk wskazuje, że na odcinku A2 pomiędzy Wiskitkami a Grodziskiem Mazowieckim natężenie ruchu w 2017 roku sięgnęło 58 tys. pojazdów na dobę, gdy dwa lata wcześniej dochodziło do 45 tys. pojazdów. Wybudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego dodatkowo zwiększy obciążenie tej trasy. Docelowo A2 pomiędzy węzłem Konotopa do węzła Pruszków będzie miała po 4 pasy w każdą stronę, a na dalszym odcinku do Łodzi po 3 pasy. A2 z dodatkowymi jezdniami powinna być gotowa w 2024-25 roku. – Jest to jedynie poszerzenie autostrady bez budowy nowych węzłów drogowych. Komplikowałyby one i wydłużały projekt, ale jeżeli wyjdzie z analiz, że są one potrzebne, to jesteśmy przygotowani, by wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Ponadto współpracujemy przy pracach planistycznych związanych z połączeniem Centralnego Portu Komunikacyjnego z siecią dróg, co również będzie miało znaczenie dla dalszych prac – wyjaśnia pełniący obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski.

źródło: GDDKiA

Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury podjęło także decyzję o poszerzeniu A4 do trzech pasów ruchu na odcinku pomiędzy Wrocławiem i Krzyżową. Ogłoszony 17 grudnia 2018 roku przez GDDKiA przetarg ma wyłonić wykonawcę studium korytarzowego do rozbudowy lub przebudowy A4. Termin składania ofert przypada na 22 stycznia, zaś planowany termin podpisania umowy z wykonawcą to druga połowa kwietnia 2019 roku. Wykonawca będzie miał 270 dni na przygotowanie studium.

CZYTAJ TAKŻE: Szykuje się kolejna podwyżka za przejazd autostradą

Pod uwagę brane są trzy warianty tej inwestycji – rozbudowa drogi w obecnym śladzie z przebudową węzłów, budowa drogi biegnącej nowym śladem oraz wariant pośredni, w którym tylko jedna z jedni biegłaby po nowym korytarzu. Szacunkowy koszt robót wyniósłby 4 mld zł. Ten liczący ok. 110 km odcinek trasy A4 jest najstarszym fragmentem autostradowym w Polsce. Powstał w latach 30. XX wieku i obecnie – mimo remontu – nie spełnia warunków technicznych przewidzianych dla dróg tej klasy. Nie ma pasa awaryjnego i miejsc obsługi podróżnych, a istniejące węzły są niedostosowane do współczesnych standardów autostradowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szansa na zmiany. Norma Euro7 nie zabije silników spalinowych

AGVES – grupa doradcza Komisji Europejskiej, pod presją krytyki zmieniała swoje rekomendacje dotyczące kształtu ...

Ceny elektrycznego Polestar 2. Będzie tańszy od Tesli

Nowa marka Volvo Polestar, która będzie się specjalizować w modelach elektrycznych wprowadzi na rynek ...

Mercedes EQ Silver Arrow: Wizja inspirowana przeszłością

Na słynnym Concours d'Elegance w Pebble Beach Mercedes zaprezentował spektakularną wizję sportowego modelu swojej ...

Przygotowania do otwarcia IAA 2019

IAA 2019 | Frankfurt pod wysokim napięciem

Przebojem otwartego 9 września Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie mają być auta z napędem ...

Harley-Davidson Fat Boy jako zestaw Lego

Dobra wiadomość dla fanów klocków Lego i Harleya-Davidsona. Kultowy Fat Boy, będzie dostępny jako ...

BMW X4 M. Potęga doznań

To jeden z najważniejszych SAC-ów bawarskiego koncernu. Jest europejskim bestsellerem, a w wersji M ...