Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, wrzesień przyniósł gwałtowny spadek rejestracji nowych aut.

Jak podał Instytut Samar, w ubiegłym  zarejestrowano nieco ponad 32,6 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To o 22,4 proc. mniej w porównaniu do poprzedniego roku. W porównaniu do sierpnia spadek był bardziej gwałtowny i sięgnął 48 proc.  Natomiast dane skumulowane liczone od stycznia pokazują w dalszym ciągu wynik lepszy niż w ub. roku – 452,1 tys. rejestracji to wzrost r/r o 13,2 proc., tj. o 52,6 tys. aut. Załamanie to efekt wejścia w życie normy emisji Euro 6C oraz testów homologacyjnych według cyklu WLTP. Aut, które nie spełniają tych wymagań, nie można (poza pewnymi wyjątkami) rejestrować po 1 września. Ponieważ dealerom i importerom zostało sporo takich samochodów, więc w ekspresowym tempie rejestrowali je w lipcu i sierpniu na siebie. Teraz będą je odsprzedawać klientom jako używane, ale z zerowym przebiegiem.

CZYTAJ TAKŻE: We wrześniu salony świecą pustkami

Jeśli sierpień był pod względem sprzedaży miesiącem wyjątkowym, to na takie miano zasługuje także wrzesień, tyle że z powodu spadku popytu. – To pierwszy tego rodzaju przypadek po czterdziestu jeden miesiącach nieprzerwanego wzrostu sprzedaży – komentuje Dariusz Balcerzyk, ekspert Samaru. Najmocniej spadła sprzedaż samochodów osobowych. W ubiegłym miesiącu zarejestrowano 27,3 tys. sztuk, o przeszło 26 proc. mniej niż rok wcześniej i o ponad połowę mniej w porównaniu z sierpniem. Natomiast dane skumulowane – podobnie jak w połączeniu z samochodami dostawczymi – pokazują wzrost: od stycznia zarejestrowano 403,5 tys. samochodów osobowych, o 13,5 proc. więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku.

CZYTAJ TAKŻE: W sierpniu dealerzy kupowali auta od… samych siebie

Jak podaje Samar, liderem polskiego rynku pozostaje od stycznia Skoda. Jej sprzedaż wyniosła prawie 51,4 tys. aut i była o 13,4 proc. większa niż w tym samym czasie rok wcześniej. Udział czeskiej marki w rynku wyniósł 12,7 proc. Na drugim miejscu znalazła się Toyota z rejestracjami na poziomie 43,5 tys. sztuk, a trzecią marką jest Volkswagen, który zarejestrował 42,1 tys. aut. Kolejne miejsca zajmują Opel i Ford. Z kolei najpopularniejsze w tym roku modele to Skoda Octavia, Skoda Fabia i Opel Astra.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

1000 aut w 72 godziny. Suzuki podbija kolejny rynek

Japoński producent samochodów – Suzuki – po raz kolejny wzbudził duże zamieszanie sprzedażowe. Wszystko ...

Hyundai opracowuje tempomat ze sztuczną inteligencją

Tempomaty utrzymujące odstęp często nie funkcjonują idealnie. Hyundai rozwija system, który dostosowuje się do ...

Madryt zakazuje starych samochodów w celu ograniczenia emisji spalin

Hiszpańskie władze wprowadziły ograniczenia w ruchu drogowym w centrum stolicy kraju. Dzięki temu w ...

Wielki chaos z opłatami na drogach

Nowy satelitarny system poboru opłat na drogach krajowych e-TOLL jest źle przygotowany, nieznane są ...

Nowa limuzyna Putina z pomocą… Niemców

W końcu jest! Długo zapowiadana, nowa, reprezentacyjna limuzyna prezydenta Putina. Co ciekawe, powstała przy ...

Lexus IS 300h – Luksus w dobrej cenie

Lexus IS 300h to mocny, ale przy tym bardzo oszczędny sedan klasy premium o ...