Największy Range Rover pojawi się w wersji elektrycznej

JLR (Jaguar Land Rover) opublikował szczegóły dotyczące swojego pierwszego modelu elektrycznego. Będzie to elektryczny Range Rover, który ma połączyć luksus z nowoczesną technologią.

Publikacja: 20.12.2023 05:40

Range Rover Electric pojawi się na rynku w 2025 r.

Range Rover Electric pojawi się na rynku w 2025 r.

Foto: mat. prasowe

Obecny model Range Rovera jest dostępny od wiosny 2022 roku. Oferuje już pokaźną gamę wersji: jest dostępny z dwoma rozstawami osi, silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi, napędami typu miękka hybryda, hybryda typu plug-in, a także licznymi wariantami wyposażenia i kilkoma edycjami specjalnymi. W całym tym programie brakuje jeszcze tylko wersji elektrycznej. To się niedługo zmieni. Teraz JLR zapowiedział pierwszego całkowicie elektrycznego Range Rovera, który będzie po prostu nazywany Range Rover Electric.

Range Rover Electric (2025)

Range Rover Electric (2025)

mat. prasowe

JLR obiecuje wyrafinowanie techniczne

Wersja na prąd będzie zbudowana podobnie reszta dużych Range Roverów na platformie MLA (Modular Longitudinal Architecture), która jest w dużej mierze wykonana z aluminium. Brytyjczycy włączają do tego technologię 800 V, która powinna zapewnić szczególnie krótkie czasy ładowania. Będzie też akumulator od indyjskiego partnera Agratas, z którym JLR nawiązał współpracę latem 2023 roku. Według JLR Range Rover Electric ma więcej wniosków patentowych niż jakikolwiek poprzedni model Range Rovera. Dalsze szczegóły techniczne grupa ogłosi jednak dopiero w późniejszym terminie.

Czytaj więcej

Range Rover SV: Sztuka personalizacji
Range Rover Electric (2025)

Range Rover Electric (2025)

mat. prasowe

Nie brakuje jednak obietnic. Mówi się, że uciąg podczas holowania przyczepy, zdolność brodzenia w przeprawach wodnych na głębokość do 85 cm oraz możliwości terenowe „przewyższają poziom jakiegokolwiek innego luksusowego SUV-a z napędem elektrycznym na rynku”. Co więcej, wersja Electric ma być najcichszym i najbardziej wyrafinowanym Range Rover w historii. W tym celu producent integruje m.in. udoskonaloną aktywną redukcję szumów. Model będzie pobierać aktualizacje oprogramowania bezprzewodowo.

Range Rover Electric (2025)

Range Rover Electric (2025)

mat. prasowe

W salonach Range Rover Electric pojawi się w 2025 r.

Wizualnie nie należy spodziewać się większych różnic w porównaniu do klasycznych modelu. JLR wszedł już w fazę testów prototypów. Pojazdy testowe podróżują między Szwecją a Dubajem i przede wszystkim muszą wykazać się swoją wytrzymałością. Auto pojawi się na rynku w 2025 r. Ceny nie są jeszcze znane.

Czytaj więcej

Alfa Romeo zaskoczyła wszystkich nazwą nowego, produkowanego w Polsce SUV-a

Czytaj więcej

Volkswagen ID. Buzz: Wyjątkowość całości
Samochód Jutra
Honda CR-V pojawi się w nowej wersji. To wodorowa… hybryda
Samochód Jutra
Fiat Panda powraca. Będzie elektryczny i w stylu lat 80.
Samochód Jutra
Jest szansa na odrodzenie Volkswagena Scirocco. Wyprodukowano 1,4 mln egz. tego coupe
Samochód Jutra
Dacia chce wygrać rajd Dakar. Za kierownicą usiądzie Sebastian Loeb
Samochód Jutra
Nadjeżdża najmocniejszy Abarth w historii. Wyjedzie z polskiej fabryki