Już w 2019 roku Koenigsegg zapowiedział, że jego nowy model Jesko będzie w stanie przekroczyć barierę 500 km/h. Teraz obietnice są jeszcze większe.

Salon w Genewie miał należeć Koenigsegga. Szwedzi zawstydzili by Bugatti, które praktycznie nie przygotowało nic nowego. Oprócz nowego czteromiejscowego modelu Gemera Koenigsegg chciał pokazać światu Jesko Absolut – najszybszego Koenigsegga wszech czasów. Jak podkreślają Szwedzi, w przyszłości nie będzie szybszego modelu tej marki.

Czteromiejscowy Koenigsegg Gemera.
Koenigsegg Gemera.
Koenigsegg Gemera.

Modle Absolut (tak, mi też ta nazwa jednonzacznie się kojarzy z alkoholem) ma ten sam silnik, który używany jest do napędu w standardowym Jesko. To pięciolitrowy V8 x biturbo, który pod wpływem paliwa E85 mobilizuje 1195 kW/1625 KM i moment obrotowy do 1500 Nm. W przypadku zwykłej benzyny jednostka napędowa ma moc 955 kW/1298 KM. Moc przekazywana jest na tylną oś za pośrednictwem automatycznej, dziewięciobiegowej skrzyni biegów.

CZYTAJ TAKŻE: Top 10 | Aktualna lista najszybszych samochodów na świecie

Koenigsegg Jesko Absolut.

Do tej pory Koenigsegg ogłosił teoretyczną prędkość maksymalną dla modelu Jesko zaprezentowanego w 2019 roku, która ma wynieść około 500 km/h. Jesko Absolut powinien być szybszy dzięki ulepszonej aerodynamice i wyższej sile docisku. Szwedzi podają współczynnik oporu powietrza równy cw 0,278. Jak szybko może pojechać Absolut pozostaje pytaniem teoretycznym. Christian von Koenigsegg powiedział amerykańskiemu magazynowi „Road and Track” o komputerowych analizach, które wykazały, że zoptymalizowany aerodynamicznie wariant osiąga prędkość maksymalną 531 km/h. Problem w tym, że nie ma odpowiedniej trasy na świecie do podjęcia tak szybkiego i rekordowego przejazdu.

Nawiasem mówiąc, najszybszym obecnie samochodem na świecie jest Bugatti Chiron 300+, który w 2019 r. osiągnął oficjalną prędkość 490,48 km/h. Kolejny chętny do pobicia bariery 500 km/h to SSC North America Tuatara. Póki co tak czy siak Bugatti pozostaje króle prędkości.

CZYTAJ TAKŻE: Koenigsegg Jesko: 125 egzemplarzy za 12,8 mln zł sztuka sprzedanych na pniu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volkswagen Atlas Cross Sport: Z Ameryki, dla Ameryki

W 2020 roku Volkswagen wprowadzi do sprzedaży nową wersję zupełnie nieznanego w Europie modelu ...

Nissan Ariya: Elektryczna wojna z Mercedesem i Teslą

Nissan to jeden z pionierów elektromobilności, a Leaf jeden z najpopularniejszych elektryków na świecie. ...

Którą drogą jechać na wakacje, a którą omijać

Na ten rok GDDKiA planowała włączenie do ruchu blisko 500 km szybkich dróg. Opóźnienia ...

Zmiany personalne w Suzuki Motor Poland

Z początkiem czerwca weszły w życie zmiany personalne w Suzuki Motor Poland. Dorota Drelich ...

Elektryczne Volkswageny mają być tańsze od Tesli

Dla rodziny I.D. koncern Volkswagena zbudował nową platformę MEB. Już w 2019 roku pojawią ...

Premiera systemu ABS w 1978 r.

40 lat ABS: Od innowacji do standardu

Między 22 a 25 sierpnia 1978 r. Mercedes-Benz i Bosch zaprezentowały na fabrycznym torze ...