Ningbo Tuopu Group jest notowana na giełdzie w Szanghaju. To firma technologiczna z zakresu produkcji komponentów do aut, działająca w branży od ponad 30 lat. Chińczycy współpracują z takimi markami jak Audi, BMW, Fiat-Chrysler, GM, Geely, Ford, Mercedes-Benz, Porsche czy Volkswagen. Siedziba firmy mieści się w Ningbo w Chinach – tam znajduje się też jedno z centrów badawczo-rozwojowych, które wspiera projekty firmy na całym świecie. Oprócz tego, fabryki, biura i centra B+R Tuopu działają w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Malezji, a w Europie – w Szwecji, Niemczech i Francji. Zakład w Polsce będzie produkował ramy pomocnicze dla samochodów elektrycznych. Chiński inwestor wciąż poszukuje lokalnych poddostawców. Wsparcie w realizacji projektu zapewniła spółce Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
CZYTAJ TAKŻE: Chiny blokują rozwój małych aut elektrycznych
– Firmy z branż takich jak automotive i electromobility należą do tych, które obecnie najchętniej inwestują w Polskiej Strefie Inwestycji. Dzięki tej inwestycji, w Poznaniu może powstać kolejnych 450 nowych miejsc pracy. To także dowód na to, że światowe koncerny, w tym także przedsiębiorcy z Państwa Środka – pomimo trwającej epidemii – doceniają atrakcyjność inwestycyjną naszego kraju. Tylko w pierwszym kwartale 2021 r. wydano blisko sto decyzji o wsparciu inwestycji o łącznej wartości blisko 4 mld zł, co świadczy o sile i potencjale polskiej gospodarki – podkreśla wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
W Poznaniu projekt będzie realizowany w 7R City Park w Poznaniu-Franowie. Zakład o powierzchni ponad 30 tys. m2 powstanie na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W fabryce ma działać wysoce zrobotyzowana linia spawalnicza. Dzięki inwestycji, zatrudnienie znajdzie docelowo 450 osób, ale jeszcze w tym roku firma planuje zatrudnić 20 pracowników. Chiński inwestor szuka m.in. wykwalifikowanych specjalistów, inżynierów, ale też sprawnego zespołu wspierającego procesy operacyjne.