Jak donosi Reuters, 25 hrabstw w tym Los Angeles i San Francisco oskarżyły Teslę o naruszenie stanowych przepisów dotyczących nieuczciwego biznesu i gospodarki odpadami niebezpiecznymi poprzez niewłaściwe etykietowanie odpadów i wysyłanie materiałów na składowiska, które nie mogą przyjmować materiałów niebezpiecznych. Wśród zużytych materiałów, niewłaściwie zarządzanych przez Teslę, wymienia się: materiały malarskie, płyny hamulcowe, zużyte akumulatory, płyny niezamarzające i olej napędowy (w tym oleje smarowe, płyny hamulcowe, akumulatory kwasowo-ołowiowe, aerozole, płyny przeciw zamarzaniu, płyny czyszczące, propan, farbę, aceton, skroplony gaz ropopochodny, kleje i olej napędowy).

Czytaj więcej

Jakie auta kupują Norwegowie. Top 10 w 2023 roku

Zgodnie z kalifornijskimi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami niebezpiecznymi, możliwe są potencjalne kary cywilne w wysokości nawet 70 tys. USD za każde naruszenie dziennie. Tesla ujawniła, że jest badana przez kalifornijskich prokuratorów okręgowych w związku z gospodarką odpadami w zgłoszeniu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) z 2022 roku. Podano wtedy, że "wdrożyła różne środki zaradcze, w tym przeprowadziła szkolenia i audyty oraz ulepszyła programy zarządzania odpadami w swoich zakładach". W październiku 2023 roku amerykańska firma podała, że prowadzi rozmowy ugodowe z prokuratorami okręgowymi w Kalifornii, ale najwyraźniej nie przyniosły one rezultatów.

To nie pierwsze problemy Tesli z niewłaściwym pozbywaniem się odpadów

Dla Tesli obecna sytuacja nie jest zaskoczeniem. Już wcześniej borykała się reperkusjami prawnymi w związku z postępowaniem z odpadami. W 2019 r. zawarła ugodę z Agencją Ochrony Środowiska w sprawie federalnych naruszeń przepisów dotyczących materiałów niebezpiecznych. W jej ramach koncern zobowiązał się do właściwego zarządzania odpadami w swoim zakładzie we Fremont i zapłacenia grzywny.

Czytaj więcej

Mieli być przyszłością szwedzkiej motoryzacji. Teraz zwolnią 15 proc. załogi

Czytaj więcej

Jeszcze w tym roku pojawią się nowe tablice rejestracyjne