Jak donosi Reuters, 25 hrabstw w tym Los Angeles i San Francisco oskarżyły Teslę o naruszenie stanowych przepisów dotyczących nieuczciwego biznesu i gospodarki odpadami niebezpiecznymi poprzez niewłaściwe etykietowanie odpadów i wysyłanie materiałów na składowiska, które nie mogą przyjmować materiałów niebezpiecznych. Wśród zużytych materiałów, niewłaściwie zarządzanych przez Teslę, wymienia się: materiały malarskie, płyny hamulcowe, zużyte akumulatory, płyny niezamarzające i olej napędowy (w tym oleje smarowe, płyny hamulcowe, akumulatory kwasowo-ołowiowe, aerozole, płyny przeciw zamarzaniu, płyny czyszczące, propan, farbę, aceton, skroplony gaz ropopochodny, kleje i olej napędowy).
Czytaj więcej
Norwegia wraz z Chinami są uważane za rynki, na których elektryfikacja zadomowiła się na dobre. Norwegię można spokojnie nazwać europejskim rynkiem testowym nowych samochodów elektrycznych. Sprawdzamy jakie nowe samochody kupują Norwegowie.
Zgodnie z kalifornijskimi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami niebezpiecznymi, możliwe są potencjalne kary cywilne w wysokości nawet 70 tys. USD za każde naruszenie dziennie. Tesla ujawniła, że jest badana przez kalifornijskich prokuratorów okręgowych w związku z gospodarką odpadami w zgłoszeniu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) z 2022 roku. Podano wtedy, że "wdrożyła różne środki zaradcze, w tym przeprowadziła szkolenia i audyty oraz ulepszyła programy zarządzania odpadami w swoich zakładach". W październiku 2023 roku amerykańska firma podała, że prowadzi rozmowy ugodowe z prokuratorami okręgowymi w Kalifornii, ale najwyraźniej nie przyniosły one rezultatów.
To nie pierwsze problemy Tesli z niewłaściwym pozbywaniem się odpadów
Dla Tesli obecna sytuacja nie jest zaskoczeniem. Już wcześniej borykała się reperkusjami prawnymi w związku z postępowaniem z odpadami. W 2019 r. zawarła ugodę z Agencją Ochrony Środowiska w sprawie federalnych naruszeń przepisów dotyczących materiałów niebezpiecznych. W jej ramach koncern zobowiązał się do właściwego zarządzania odpadami w swoim zakładzie we Fremont i zapłacenia grzywny.
Czytaj więcej
Producent samochodów elektrycznych Polestar Automotive Holding zredukuje około 450 miejsc pracy na całym świecie. Stanowi to 15 proc. siły roboczej. Powodem tej sytuacji mają być „trudne warunki rynkowe”.
Czytaj więcej
Już w czerwcu mają pojawić się nowe tablice rejestracyjne. Mają mieć czerwone litery i żółte tło. Montowane na samochodach, które wykorzystywane są w zawodach sportowych np. rajdach.