Stellantis zbuduje nowe elektryczne modele w Serbii

Koncern Stellantis ma plany dotyczące fabryki w miejscowości Kragujevac w Serbii. W przyszłości będą tam powstawać nowe modele elektrycznego Fiata, a w przyszłości również inne elektryczne samochody włoskiej marki.

Publikacja: 02.05.2022 11:47

Stellantis zbuduje nowe elektryczne modele w Serbii

Foto: mat. prasowe

- Dziś zaczyna się nowa era - powiedział Aleksandar Vucić, prezydent Serbii po uroczystym podpisaniu umowy. Produkcja elektrycznych samochodów powinna rozpocząć się na początku 2024 r. Serbia zapewni 48 mln euro dofinansowania w to przedsięwzięcie. Prezydent Vucić dodał, że Serbia nie produkowała dotąd samochodów elektrycznych, więc będzie musiała zbudować infrastrukturę stacji ładowania, aby zachęcić do kupowania takich aut, ponadto przyjąć nową strategię energetyczną.

Czytaj więcej

Stellantis wstrzymał produkcję w swojej fabryce w Rosji

Położony w centralnej Serbii Kragujevac jest od dawna znanym ośrodkiem przemysłu samochodowego. To tam powstawały na licencji Fiaty 600, czyli Zastavy a także modele Yugo. Obecnie zakład należący do Stellantisa produkuje Fiaty 500 L, dotychczas wyjechało stamtąd 500 tys. sztuk. W umowie nie podano, jakie e-auto będzie tam powstawać. Prezes koncernu Carlos Tavares stwierdził tylko, że „nowa płyta podłogowa dla pojazdów elektrycznych nadaje się doskonale do produktów z segmentów A, B i C”. Może to więc elektryczny następca Fiata Pandy.

Fiat 500L

Fiat 500L

Foto: mat. prasowe

Przy okazji niektóre tytuły (np. francuski portal MoteurNature) zwróciły uwagę na aspekt polityczny. Stellantis została zmuszona do zamknięcia fabryk w Rosji w związku z sankcjami, a postanowiła inwestować w Serbii, która nie dołączyła do Zachodu i popiera Putina.

Czytaj więcej

Pierwsze oficjalne zdjęcie SUV-a Ferrari
Na prąd
Polska będzie budować silniki elektryczne dla Hyundaia. Koreańczycy wybudują fabrykę
Na prąd
Rewolucja w silnikach elektrycznych. Napęd zabudowany w kołach
Na prąd
Sprzedaż Tesli spadła po raz pierwszy od dziewięciu lat
Na prąd
Chińscy producenci aut łapią zadyszkę. Ich metody nie wszędzie są akceptowane
Na prąd
Chiński bestseller wjeżdża do Europy. W Państwie Środka kosztuje ok. 21 tys. zł
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego