T-Mate obejmuje szeroką gamę układów zaprojektowanych dla poprawy bezpieczeństwa w wielu różnych sytuacjach na drodze, od precyzyjnego parkowania po jazdę po miejskich ulicach i autostradach. Rozwój technologii bezpieczeństwa sprawił, że w nowych samochodach roi się od czujników, radarów i kamer. Systemy oparte na technologiach monitorowania otoczenia mają ostrzegać kierowcę o potencjalnych zagrożeniach i, jeśli to konieczne, aktywują automatyczne hamowanie, skręt kierownicy czy ograniczenie przyspieszenia, aby pomóc zapobiec wypadkowi lub złagodzić jego skutki.

Czytaj więcej

Czesi rozpoczęli produkcję Toyoty Yaris

Toyota T-Mate ma stać się podstawą dla lepszego zrozumienia przez użytkowników ewolucji samochodów w kierunku coraz większej automatyzacji i autonomii. Pod nową nazwą kryje się pakiet Toyota Safety Sense oraz inne systemy bezpieczeństwa czynnego i automatycznego parkowania, które nie tylko ułatwiają prowadzenie, ale też chronią pasażerów i innych użytkowników dróg. W jego skład wchodzi np. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), który po raz pierwszy otrzymuje funkcję ograniczenia przyspieszenia przy małej prędkości (Acceleration Suppression) i asystenta włączania się do ruchu na skrzyżowaniach (Intersection Cut-In Traffic Assist), a także ulepszoną funkcję wykrywania pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka (Oncoming Traffic Detection) i układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach (Intersection Turn Assist).

Czytaj więcej

Toyota Aygo X: Pomysł na miejski crossover

Inne nowe funkcje to system awaryjnego zatrzymania pojazdu (Emergency Driving Stop System, EDSS) oraz zdalne aktualizacje przez internet bezprzewodowy, dzięki którym systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy mają być rozbudowywane o aktualizacje już posiadanych systemów oraz o nowe funkcje. Szczegółowa zawartość pakietu T-Mate będzie się różnić w zależności od modelu i wersji wyposażenia. Nowa nazwa systemów bezpieczeństwa Toyota T-Mate będzie stopniowo wprowadzana na europejskie rynki razem z premierami nowych produktów.