TMMCZ staje się drugim obok Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) zakładem produkującym najpopularniejszy samochód Toyoty w Europie. Wprowadzenie produkcji drugiego modelu to ważny moment dla czeskiej fabryki Toyoty, który ma miejsce niedługo po całkowitym przejęciu jej przez Toyota Motor Europe w styczniu 2021 roku. Toyota zainwestowała ponad 180 milionów euro, aby wprowadzić do TMMCZ technologię Toyota New Global Architecture i przystosować zakład do produkcji samochodów segmentów A i B na platformie GA-B.

Czytaj więcej

Toyota Aygo X: Pomysł na miejski crossover

- W ciągu ostatnich trzech lat zbudowaliśmy kolejne hale produkcyjne, opracowaliśmy nowe ciągi logistyczne, zainstalowaliśmy nowe technologie i co najważniejsze, zwiększyliśmy nasz zespół o 1600 pracowników. Chcę wyrazić moje uznanie dla naszych dostawców i partnerów zewnętrznych z regionu za wspaniałą współpracę i nieustanne wsparcie – podkreślił Koreatsu Aoki, prezydent TMMCZ. Nowe inwestycje po raz pierwszy wprowadziły do fabryki TMMCZ technologię hybrydową. Zakład będzie montował Yarisa Hybrid, który odpowiada za 80 proc. całkowitej sprzedaży Yarisa w Europie. Elektryczne napędy hybrydowe, które trafiają na linie produkcyjne Yarisa w Czechach i we Francji, są wytwarzane przez zakłady Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

Czytaj więcej

Toyota Yaris Cross: To będzie przebój

- To ogromny krok naprzód dla fabryki TMMCZ i jej przyszłości. Czeski zakład zaczyna produkcję najpopularniejszego samochodu Toyoty w Europie. Naszym celem jest osiągnięcie w 2025 roku rocznej sprzedaży 1,5 miliona samochodów w Europie, a Yaris będzie odgrywał kluczową rolę w realizacji tego planu. Wprowadzenie do fabryki w Czechach technologii hybrydowej oraz TNGA to element naszej strategii rozwoju dla całego regionu - powiedział Marvin Cooke, wiceprezydent ds. produkcji w Toyota Motor Europe.