Jakie są typy rowerów elektrycznych?
Rozróżnia się trzy typy rowerów elektrycznych:
– Pedelec (od PEDal ELEctric Cycle): rower poruszany siłą mięśni ze wspomagającym silnikiem elektrycznym. Dopuszczalna moc silnika wynosi 250 Watt. Wspomaga do prędkości 25 km/h. Jazda z większą prędkością możliwa wyłącznie za sprawą siły własnych mięśni.
– S-Pedelec: z większą mocą silnika – 500 Watt. Elektryczna jednostka napędowa wspomaga działanie silnika do prędkości 45 km/h. Taki rower musi w Niemczech posiadać tablice rejestracyjne, lusterko wsteczne oraz ma obowiązek poruszania się wyłącznie po drogach dopuszczonych do ruchu pojazdów silnikowych, jak samochody, motory, motorowery. Nie może jeździć ścieżkami rowerowymi. W Polsce póki co jest brak ograniczeń do używania tego typu rowerów w ruchu publicznym.
– R-Pedelec: rowery nie mieszczące się w żadnej z powyższych kategorii. Dopuszczone są do poruszania się wyłącznie na specjalistycznych torach.
CZYTAJ TAKŻE: Jazda na e-rowerze lepiej wpływa na kondycję niż na tradycyjnym
Na jakie trasy?
Pytanie gdzie i do czego będziesz używał elektrycznego roweru to pierwsza rzecz nad którą trzeba się zastanowić. Trzeźwo oceń swoje potrzeby, a to pomoże dokonać odpowiedniego wstępnego wyboru. Łatwiej będzie też prowadzić ewentualną rozmowę ze sprzedawcą. Czy to rower do miasta, czy na długie wycieczki. Do jazdy w terenie lub do łatwego transportu pociągiem lub samochodem. Mimo, że dobrze wygląda to rower górski nie jest wszystkim potrzebny, nie wszyscy potrzebują drogich rozwiązań jak podwójny akumulator. Kto jeździ sporadycznie zadowoli standardową technologią, osoby dojeżdżające do pracy czy używając często elektrycznego roweru powinni zwracać większą uwagę na trwałe komponenty i rozwiązania wymagające niewielkiej konserwacji. Waga roweru elektrycznego jest ok. 6-7 kilo wyższa od porównywalnego tradycyjnego roweru.