Stany Zjednoczone mogą nie być zmuszone do nałożenia w listopadzie ceł na importowane pojazdy, po dobrych rozmowach z ich producentami w Unii, Japonii i Korei – powiedział w wywiadzie 3 listopada Wilbur Ross, Sekretarz handlu Stanów Zjednoczonych.

USA musi do 14 listopada zdecydować, czy wprowadzić cło 25 proc. od pojazdów i części, z powodu zagrożenia takim importem bezpieczeństwa narodowego. Cło odroczono już raz o 6 miesięcy, a eksperci od handlu mówią o szansie kolejnego odroczenia. Wilbur Ross powiedział w wywiadzie dla agencji prasowej Bloomberg, że administracja ma nadzieję uniknięcie cła, po omówieniu planów inwestycji kapitałowych z producentami pojazdów.

Produkcja BMW w Spartanburgu.

– Mieliśmy bardzo dobre rozmowy z naszymi europejskimi, japońskimi i koreańskimi przyjaciółmi, którzy są istotnymi producentami samochodów. Mamy nadzieję, że negocjacje, jakie prowadziliśmy z poszczególnymi firmami o ich planach inwestycji kapitałowych dadzą dostateczne owoce – cytuje agencja Reuter słowa Rossa.


Amerykanie podpisali już porozumienia handlowe z Japonią i Koreą, które oddaliły groźbę cła na ich samochody, ale rozmowy z Unią postępują wolniej. Minister finansów Steven Mnuchin również chwalił zwiększone inwestycje europejskich firm samochodowych w USA. BMW, największy eksporter w USA ujawnił w październiku, że uprzedził przedstawicieli władz amerykańskich, iż nasilenie globalnej wojny handlowej może zagrozić miejscom pracy w jego zakładzie w Spartanburgu (Płd. Karolina), który eksportuje 70 proc. produkcji. BMW i Daimler zainwestowały w zwiększenie mocy produkcyjnych w USA, gdzie produkują głównie większe SUV-y. Volkswagen obiecał w styczniu zainwestować 800 mln dolarów i zatrudnić dodatkowo tysiąc ludzi przy produkcji pojazdów elektrycznych w Chattanooga (Tennessee).

CZYTAJ TAKŻE: Toyota Camry: W USA lider sprzedaży od 22 lat

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Renault kończy współpracę z Fiatem

Renault przestanie produkować w Sandouville furgon Fiat Talento, którego produkcję rozpoczął w 2016 roku. ...

Wyniki sprzedaży: Rok dominacji Toyoty

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców podała, że uzyskane wyniki sprzedaży aut we wrześniu były ...

Piekielne ulice Teheranu i wielka cisza wokół

W Iranie intensywny ruch samochodowy skumulowany jest w stolicy. Prawdopodobnie jeździ tam większość samochodów ...

Wielka Brytania bez samochodów spalinowych po 2040 r.

Władze brytyjskie zakażą sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi po 2040 r. ...

Skoda Superb: Przestrzeń, wygoda, bezpieczeństwo

Samochody z segmentu D oferują rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu były dostępne jedynie ...

Audi e-tron na Pikes Peak: z górki bez hamulców

Jeszcze miesiąc dzieli nas od premiery Audi e-tron, elektrycznego SUV-a firmy z Ingolstadt. Prototypy ...