fot. Toru Hanai/Bloomberg

Z Rzymu płyną różne głosy w sprawie propozycji fuzji Fiata Chryslera z Renault. FCA dopracowuje swoją ofertę, aby przekonać rząd Francji, który jest udziałowcem koncernu. Nawet Nissan nie jest jej przeciwny, ale chce ugrać coś dla siebie wykorzystując zmiany u kluczowego partnera sojuszu Renault Nissan Mitsubishi.

– Włoski rząd nie zamierza ustalać wytycznych dla rozmów o fuzji, ale bacznie obserwuje rozwój wydarzeń i jest zainteresowany zachowaniem miejsc pracy w sektorze motoryzacji – oświadczył premier Giuseppe Conte. Wtóruje mu wicepremier Matteo Salvini, który stwierdził, że rząd będzie popierać fuzję, jak długo będzie to z korzyścią dla Włoch, włoskiego przemysłu i pracowników, niezależnie od lokalizacji centrali. – Gdyby było inaczej, to skontaktowałbym się z rodziną Elkannów, mającą pakiet kontrolny FCA – stwierdził Salvini.

John Elkann, szef rady dyrektorów Fiat Chrysler Automobiles NV (z lewej) I premier Włoch Mario Monti podczas prezentacji pomysłu fuzji z Renault na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie w poniedziałek, 27 maja 2019 r. / fot, Francesca Volpi/Bloomberg

Dysonansem okazało się wystąpienie Claudio Borghiego, polityka prawicowej Ligi, który skrytykował podejście Francji do proponowanej fuzji i stwierdził, że sposób prowadzenia negocjacji wskazuje, że Komisja Europejska postępuje nieuczciwie wobec Rzymu. Borghi uważa, że Francja powinna sprzedać swój udział (15 proc.) w Renault, aby zmniejszyć deficyt budżetowy przekraczający unijny limit, zamiast negocjować otrzymanie miejsca w radzie administracyjnej firmy, która jest w przeważającym stopniu prywatna. – Czy Komisja Europejska nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie? – zapytał w rozmowie z agencją Reutera.

CZYTAJ TAKŻE: Fiat łączy się z Renaultem

Tymczasem kierownictwo Fiata Chryslera przygotowuje lepszą ofertę fuzji z Renault, aby zyskać przychylność rządu Francji. Przewiduje ona wypłatę specjalnej dywidendy akcjonariuszom Renaulta, co zwiększy wycenę francuskiej firmy i zrównoważy wypłatę 2,5 mld euro udziałowcom FCA, ponadto wydłuży z 2 do 4 lat gwarancje zachowania zatrudnienia i fabryk we Francji. Fiat jest gotów też zrezygnować z neutralnej lokalizacji centrali nowej grupy (np. w Londynie) i założyć ją w obrębie wielkiego Paryża. Skarb państwa Francji otrzyma jedno miejsce w nowej radzie administracyjnej mimo zmniejszenia udziału do 7,5 proc., ma się w niej znaleźć miejsce także dla przedstawiciela Nissana, który na razie formalnie nie jest stroną negocjacji.

CZYTAJ TAKŻE: Kulisy megafuzji FCA i Renault: Nieformalne kolacje i długie rozmowy

Japończycy – członkowie sojuszu Renault Nissan Mitsubishi – przyglądają się rozmowom Renaulta z FCA, ale zamierzają chronić własność technologii opracowywanych przez ponad 20 lat współpracy z Francuzami. Wierzą przy tym w osiągnięcie dodatkowych korzyści dzięki jej wykorzystaniu w autach produkowanych przez włosko-amerykańską grupę. Według nieoficjalnych informacji Japończycy rozważają zwiększenie udziałów w Renault albo w nowej grupie, która powstanie po fuzji, aby mieć więcej do powiedzenia w kształtowaniu przyszłości sojuszu.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla ratuje Fiata Chryslera przed gigantycznymi karami

W wydanym 3 czerwca oświadczeniu prezes Nissana Hiroto Saikawa stwierdził, że „potencjalne dołączenie FCA jako nowego członka sojuszu może rozszerzyć pole współpracy i otworzyć możliwości dalszych synergii. Omawiana obecnie propozycja dotyczy pełnej fuzji, która – w razie jej zrealizowania – znacząco zmieni strukturę własnościową naszego partnera. To będzie wymagać przeglądu obecnych stosunków Nissana i Renaulta”. Renault nie chciał skomentować wypowiedzi Saikawy, ale osoba związana z kierownictwem francuskiej firmy stwierdziła, że mogło być gorzej: – Jeśli ktoś chce powiedzieć nie, to mówi nie – powiedziała w rozmowie z Reuterem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Od dzisiaj nowe taryfy ładowania elektryków. Dla stałych klientów będzie taniej

Z dniem 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowy cennik w punktach ładowania GreenWay. Zostaną obniżone ...

Volkswagen Poznań wykłada 2 mld zł, ale szykuje zwolnienia

Polska fabryka Volkswagena mocno zwiększy automatyzację produkcji, ale zredukuje przez to zatrudnienie. Niemiecki koncern ...

Gotowy kolejny odcinek drogi ekspresowej S5

O przeszło 25 kilometrów wydłużyła się droga ekspresowa S5 na terenie Kujaw i Pomorza. ...

Dwa zupełnie nowe motocykle Harley Davidson

Nowe motocykle Harley-Davidson wagi średniej. Amerykanie pokazali pierwszy motocykl typu Adventure Touring i model ...

Zwiedzamy Polskę. Co można zobaczyć wzdłuż Niebieskiego Szlaku?

O tym, jakie mamy perełki przy głównych szlakach komunikacyjnych, mogliśmy się przekonać podczas wyprawy ...

Polska ma największą w UE flotę ciężarówek i autobusów

Polska ma największą w UE flotę ciężarówek i autobusów, ale po kraju ciągle jeździ ...