Adobe Stock

Od kwietnia wszystkie nowe samochody rejestrowane w Unii Europejskiej, więc również w Polsce muszą posiadać na pokładzie system e-call.

Pozwala on na automatyczne wezwanie pomocy przez samochód w razie wypadku. Umożliwi też kierowcy – jeśli zajdzie taka potrzeba i będzie on w stanie sam to zrobić – połączyć się w prosty sposób ze służbami ratowniczymi.

Nowe wyposażenie samochodów to efekt wejścia w życie unijnej dyrektywy. Obowiązkowi podlegają wszystkie auta, które otrzymają homologację po 31 marca 2018 roku. Auta, które zostały homologowane przed tą datą, a sprzedawane są później nie muszą mieć jeszcze tego systemu.

System e-call ma przede wszystkim przyspieszyć udzielenie pomocy ofiarom wypadków. Po uaktywnieniu poduszki powietrznej w aucie system automatycznie wyśle informację o wypadku do służb ratowniczych. Przekaże im też pozycję pojazdu odczytaną z systemu GPS i poinformuje ile osób jechało autem (dzięki czujnikom zamontowanym w siedzeniach).

Połączenie ze służbami ratowniczymi umożliwi karta sim (podobna do tych instalowanych w telefonach) zamontowana w aucie przez jego producenta. Będzie ona bezobsługowa – nie trzeba będzie mieć osobnego abonamentu komórkowego lub łączyć z systemem swojego prywatnego telefonu.

Dyspozytor systemu e-call będzie mógł połączyć się z wzywającym pomocy samochodem i zapytać kierowcę czy na pewno potrzebna jest jakaś interwencja. Jeśli kierowca potwierdzi lub nie zareaguje w żaden sposób – na miejsce zostaną wysłane odpowiednie służby. Pomoc będzie można też wezwać samodzielnie – naciskając odpowiedni przycisk w aucie.

Tego rodzaju systemy są już od jakiegoś czasu montowane w samochodach wielu marek. Teraz ten obowiązek ma dotyczyć wszystkich nowych aut wprowadzanych do sprzedaży od kwietnia 2018 r.

Mogą Ci się również spodobać

Volkswagen chce produkować ekologicznie

Volkswagen zwiększa w swoich fabrykach wykorzystanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Zakłady z własnym ...

Mniejszy ruch, mniej śmiertelnych wypadków. Polska w połowie stawki

Ograniczenia wprowadzone podczas pandemii spowodowały, że ruch na drogach znacznie się zmniejszył. Okazuje się, ...

Tesla ratuje Fiata Chryslera przed gigantycznymi karami

Fiat Chrysler (FCA) zgodził się zapłacić Tesli nawet kilkaset milionów euro, aby mógł doliczyć ...

Nowy Peugeot 5008: Zmiany, które wyszły na dobre

Peugeot to aktualnie lider na europejskim rynku kompaktowych SUV-ów. W ofercie ma dwa modele ...

Z kategorią B w przyszłości będziesz mógł więcej

W przyszłości kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B będą mogli prowadzić większe i cięższe ...

Warszawski salon Inchcape

Salony Inchcape zarządzane z Polski

Szef Inchcape Motor Polska, należącego do brytyjskiej firmy Inchcape, dealera BMW i Mini, odpowiada ...