Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - CANARD - poinformowało o uruchomieniu trzech nowych odcinkowych pomiarów prędkości (OPP). Pierwszy z nich jest na drodze krajowej 74, pomiędzy Białą Pierwszą a Białą Rządową, na odcinku od trasy S8 do Wielunia. Mierzony odcinek ma długość 3,8 km i dozwolona jest na nim prędkość 50 km/h w obu kierunkach. System odcinkowego pomiaru prędkości zainstalowano już w listopadzie ubiegłego roku, ale dopiero teraz został oddany do użytku. OPP zamontowany został na tym odcinku ze względu na liczne żądania mieszkańców, ale również ze względu a tragiczny wypadek z 2020 roku, w którym zginął 17-latek.

Czytaj więcej

Na tych autostradach zamontowane są odcinkowe pomiary prędkości

Kolejny uruchomiony odcinek OPP jest w województwie podkarpackim pomiędzy wsiami Gniewczyna Łańcucka - Gniewczyna Tryniecka. Długość odcinka pomiarowego wynosi 3 km, jest na terenie zabudowanym, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Trzeci odcinkowy pomiar prędkości został uruchomiony przez CANARD w miejscowości Dukla, również w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. Odcinek pomiarowy ma 1,6 km i obowiązuje na nim ograniczenie prędkości 50 km/h.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości

System odcinkowego pomiaru prędkości (OPP) w Polsce działa od 2015 roku. Polega na mierzeniu średniej prędkości przejazdu na odcinku zwykle kilku kilometrów i skutecznie dyscyplinuje kierowców. Pierwsza bramownica za pomocą kamer rejestruje samochód wraz z numerami rejestracyjnymi oraz zapisuje dokładną godzinę przejazdu. Druga bramownica działa dokładnie tak samo. Dzięki zmierzonemu czasowi przejazdu konkretnego odcinka można drogi można precyzyjnie wyliczyć średnią prędkość i w przypadku przekroczenia ograniczenia nałożyć na kierowcę mandat. Odcinkowe pomiary prędkości działają przez całą dobę i warunki pogodowe zwykle nie mają wpływu na ich działanie, ponieważ przy ograniczonej widoczności kamery rejestrują obraz za pomocą podczerwieni. Jeśli kierowca nie naruszył przepisów na monitorowanym odcinku drogi zapis kamer jest usuwany. Przekroczenie dopuszczalnego limitu o 10 km/h lub mniej nie jest rejestrowane. W Polsce odcinkowy pomiaru prędkości jest oznaczany dedykowanymi znakami informacyjnymi D-51a i D-51b (automatyczna kontrola średniej prędkości).

Czytaj więcej

Uruchomiono nowy odcinkowy pomiar prędkości na popularnej drodze na Śląsku