Kolejne protesty rolników i blokady dróg. Będą utrudnienia w ruchu drogowym

Rolnicy planują we wtorek 20.02 kontynuację protestów na terenie całego kraju. W godzinach 9.00 do godziny 18.00 można się spodziewać na drogach krajowych i wojewódzkich w wielu miejscach blokad. Z protestami i wynikającymi z tego powodu utrudnień trzeba się liczyć na przejściach granicznych z Ukrainą.

Publikacja: 20.02.2024 10:09

Rolnicy po raz kolejny zapowiedzieli protesty i blokady dróg

Rolnicy po raz kolejny zapowiedzieli protesty i blokady dróg

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

Wtorek 20 lutego ma być po rozpoczęciu 09.02 protestów rolników kolejnym dniem ze zmasowanym protestem rolników zaplanowanym w całej Polsce. Postulaty protestujących się nie zmieniły. Rolnicy nie chcą wdrożenia Zielonego Ładu, importu produktów rolnych z Ukrainy i domagają się wsparcia hodowli zwierząt. Przedstawiciele samorządu rolniczego po raz kolejny zwracają uwagę na brak opłacalności we wszystkich sektorach produkcji rolnej. Postulują przyspieszenie wypłat i dopłat bezpośrednich oraz pomocy suszowej plus uproszczenia mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej. Sytuacja ma być na tyle dramatyczne, że podczas wiosennych prac polowych nie rolnicy mogą nie mieć wystarczających dochodów na zakup niezbędnych środków do prowadzenia działalności rolniczej.

Czytaj więcej

Najdroższea autostrada w Polsce zyska rozbudowaną alternatywną i darmową trasę

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. podkarpackim

Blokowane mogą być przejścia graniczne oraz terminal przeładunkowy LHS w Durdach. Problemy w ruchu drogowym mogą pojawić się na drodze nr 985 między Mielcem a Tarnobrzegiem. Utrudnienia mogą dotknąć również odcinka dróg krajowej nr 94 z Sędziszowa Małopolskiego do Ropczyc oraz na trasie nr 19 z Targowisk w kierunku Dukli. Trzeba się liczyć z utrudnieniami w ruchu na terenie całego Przemyśla plus odcinków dróg krajowych 77 i 28 w powiecie przemyskim, oraz na dk 77 i dw 877, w Narolu dw 865 i Leżajsku. Problemy z poruszaniem się mogą wystąpić w Jaśle na rondzie przy ul. Piłsudskiego - gdzie dk 28 krzyżuje się z łącznikiem dw 992, a w Sanoku kłopoty z komunikacją drogową mogą wystąpić na ul. Krakowskiej.

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. małopolskim

Krakowskiego oddział GDDKiA informuje, że protesty będą się odbywać m.in. na drodze wojewódzkiej w Liszkach i łączniku brzeskim. To może spowodować utrudnienia w ruchu przy węźle autostrady A4 w Bielanach i Brzesku. Przyblokowany może zostać zjazd z trasy S7 przy węzłach Miechów i Szczepanowice. Kłopoty z przejazdem mogą wystąpić na dk 7 od Michałowic w kierunku Krakowa. W samym Krakowie protestów można się spodziewać w godzinach od 10 do 20 na terenie całego miasta. Urząd miasta informuje, że rolnicy planują wjazd do Krakowa dwiema kolumnami ciągników rolniczych – jedna grupa ma pojawić się od strony Węgrzyc, a druga od Kocmyrzowa. Grupy spotkają się na skrzyżowaniu ulic Opolskiej, Lublańskiej i 29 Listopada. Potem Alejami Trzech Wieszczów przejadą do ronda Matecznego i ul. Kamieńskiego, a następnie, między innymi, w stronę ronda Grzegórzeckiego, Mogilskiego i alei Jana Pawła II.

Dodatkowo utrudnienia mogą pojawić się na DK44 między Oświęcimiem a Skawiną, DK73 w okolicach Szczucina i Lisiej Góry, DK79 w Nowym Brzesku, DK94 w okolicy Brzeska oraz Rynku w Limanowej, a także na terenie Gminy Liszki rolnicy planują powolne przejazdy przez cały dzień do godziny 24.00 drogą wojewódzką nr 780, pomiędzy trzema rondami: rondem w Kryspinowie, rondem w Bielanach oraz rondem im. Herberta Hoovera przy węźle mirowskim. Przewidywany jest również jednorazowy przejazd drogą wojewódzką nr 774 z Kryspinowa przez Cholerzyn w kierunku Zabierzowa i Krakowa.

Czytaj więcej

Remont i modernizacja słynnej Gierkówki pochłonie prawie miliard złotych

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 na Dolnym Śląsku

Utrudnień można się spodziewać na trasie S5 na węzłach Kryniczno, Trzebnica, Krościna Wielka, Żmigród i Korzeńsko, a na drodze krajowej nr 8 w Szalejowie Górnym i Kudowie-Słonym oraz w okolicach przejścia granicznego z Czechami w Boboszowie. Problemy z przemieszczaniem się mogą również dotknąć Wrocław oraz trasy w gminach Siechnice i Długołęka. Uwaga również na dw 494, 483 i 786 i dk 43, 91 gdzie również mogą wystąpić utrudnienia.

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. lubelskim

Protsety w woj. lubelskim planowane są w ponad 30 miejscach. Trzeba się liczyć z utrudnieniami na trasie S 17 w Kurowie, Żyrzynie, Moszczance i obwodnicy Lublina na wysokości węzła Tatary. Blokady mogą wystąpić również na przejściach granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem. Problemy mogą być w Puławach, na trasie S12 do Radomia, S 19 do Rzeszowa w miejscowościach Strzeszkowice Duże, Modliborzyce, Wilkołaz, Wólka Rozwadowska i Borki.

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. świętokrzyskim

Problemów nie powinno być w samych Kielcach za to utrudnień z przejazdem należy się spodziewać na drodze krajowej 78 w Nagłowicach w pow. jędrzejowskim, dk 74 w Kostomłotach koło Kielc i dk 79 w Czekarzewicach w powiecie opatowskim oraz w Nowym Korczynie w powiecie buskim. W Korczynie kierowcy mogą mieć też problem z przekroczeniem mostu na Wiśle.

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. wielkopolskim

W Poznaniu może dojść do blokad wylotów z miasta i na węźle komunikacyjnym na wysokości Komornik, Tarnowa Podgórnego, Zakrzewa, Golęczewa i Kostrzyna. Protesty są zapowiedziane na obwodnicy Piły gdzie blokowane mają być skrzyżowania drogami krajowymi nr 10 i 11. W Zgierzu na rondzie łączącym dk 71 z S14, w Emilii na rondzie z wjazdami na S14 i A2 oraz miejscowości Sosnowiec przy wjeździe na A2 również przewidziane są utrudnienia. Wokół Piotrkowa Trybunalskiego na wszystkich węzłach - Północ, Wschód, Południe i Zachód ruch na S8 i A1 może być blokowany. Utrudnienia mogą wystąpić na ulicach Sieradza, w Łasku, na dk 70 między Łowiczem a Skierniewicami, dk 60 i dk 92 w okolicach Kutna. Może wystąpić blokada na autostradzie A2 między Koninem a Strykowem w województwie Łódzkiem.

Czytaj więcej

Silnik diesla zasilany wodorem. To osiągnięcie Politechniki Krakowskiej

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. podlaskim

Utrudnienia są spodziewane w Suwałkach, Augustowie, Korycinie, Sztabinie na trasie S8 w okolicach Jeżewa Starego. Blokada planowana jest na dk 19 do Lublina w okolicach Bociek i Wojszek, w Knyszynie na dk 65, Konarzycach na dk 61.

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. mazowieckim

Blokady dróg przez rolników w Warszawie zostały przesunięte na 27 lutego. Na pozostałym terenie województwa do utrudnień może dojść na drodze nr 60 w Makowie Mazowieckim, drodze krajowej 61 przy Ostrołęce i na dk 10 na rondzie w Sierpcu. Uwaga na dw 577 koło Topólna i dw 563 Lipowiec Kościelny - Mława. Kolumna protestujących może dotrzeć również do Radomia i poruszać się od ul. NSZZ Solidarność do ronda Popiełuszki.

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. kujawsko-pomorskim

Możliwe są blokady zjazdów na autostradzie A1 w rejonie Torunia i Włocławka. W Bydgoszczy przejazd może nie być możliwy przy gmachu urzędu wojewódzkiego na ul. Jagiellońskiej. Zablokowany może być przejazd drogami od strony Koronowa, Nakła nad Notecią, Białych Błot, Osielska i Torunia - przez most Fordoński. W Toruniu mogą wystąpić utrudnienia na wjazdach od strony Łysomic do ronda na ul. Grudziądzkiej i Celniczej. We Włocławku blokowane mogą być ulice Okrzei, Toruńska i al. Chopina.

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. warmińsko-mazurskim

W Olsztynie blokady mogą potrwać nieco dłużej. Blokowanie ulic przewidziane jest przez 48 godzin na al. Warszawskiej, ul. Tuwima, Obrońców Tobruku, al. Sikorskiego, Pstrowskiego, Mazowieckiego i al. Piłsudskiego, która ma być wyłączona z ruchu od skrzyżowania z ul. 1 Maja do ul. Kościuszki i ul. Mickiewicza. Nieprzejezdna będzie ul. 22 stycznia do al. Piłsudskiego i plac Dunikowskiego.

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. pomorskim

Utrudnienia wystąpią w Gdańsku na trasie al. Zwycięstwa – Grunwaldzka - Słowackiego – Hucisko i w rejonie przed urzędem wojewódzkim. Problemy z przejazdem będą w centrum Słupska, okolicach Bytowa na drodze nr 20, Wejherowie, Pucku, Nowym Dworze Gdańskim, Sztumie, Malborku, Kwidzynie, Kartuzach, Kościerzynie, Lubni, Starogardzie Gd. i Człuchowie.

Protest rolników — przewidziane utrudnienia 20.02 w woj. zachodniopomorskim

W Szczecinie blokowany może być ruchu od Bulwaru Gdańskiego przez ul. Bytomską, Hryniewieckiego, aż do głównej bramy portów. Utrudnienia również na trasie S3 przy węźle Myślibórz i Pyrzyce. Utrudniony może być przejazd przez przejście graniczne Krajnik Dolny. Blokady są przewidziane w Pyrzycach na ul. Lipiańskiej, Trzcińsku-Zdroju na dk 26, na trasie S11 w okolicach Koszalina, Starych Bielicach i na S6 na węźle Gorzebądz.

Czytaj więcej

Na tych autostradach zamontowane są odcinkowe pomiary prędkości

Wtorek 20 lutego ma być po rozpoczęciu 09.02 protestów rolników kolejnym dniem ze zmasowanym protestem rolników zaplanowanym w całej Polsce. Postulaty protestujących się nie zmieniły. Rolnicy nie chcą wdrożenia Zielonego Ładu, importu produktów rolnych z Ukrainy i domagają się wsparcia hodowli zwierząt. Przedstawiciele samorządu rolniczego po raz kolejny zwracają uwagę na brak opłacalności we wszystkich sektorach produkcji rolnej. Postulują przyspieszenie wypłat i dopłat bezpośrednich oraz pomocy suszowej plus uproszczenia mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej. Sytuacja ma być na tyle dramatyczne, że podczas wiosennych prac polowych nie rolnicy mogą nie mieć wystarczających dochodów na zakup niezbędnych środków do prowadzenia działalności rolniczej.

Pozostało 93% artykułu
Tu i Teraz
Jesienią Zakopianka zyska kolejne 16 km nowej trasy. Budowa kosztowała 1 mld zł
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Tu i Teraz
Luksusowy samochód elektryczny zapalił się po wypadku w Warszawie
Tu i Teraz
Dolny Śląsk otrzyma nowy odcinek trasy S3 z dwoma tunelami. Dłuższy ma 2,3 km
Tu i Teraz
Auto Nostalgia, czyli najstarsze w Polsce targi pojazdów zabytkowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Tu i Teraz
Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk wystartują w Rajdzie Świdnickim