Jak informują niemieckie media Herbert Diess od końca sierpnia nie będzie piastować najwyższej funkcji w koncernie Volkswagen, drugiej co do wielkości firmy samochodowej na świecie. Póki co wiadomo, że jego następcą będzie aktualny szef Porsche, Oliver Blume.

63-latek uzgodnił z radą nadzorczą, że odejdzie z dniem 01 września. Diess kierował koncernem VW od 2018 roku. Rezygnacja Diessa jest zaskakująca. Koncern informuje, że rozstanie jest polubowne.  Arno Antlitz, obecny dyrektor finansowy koncernu Volkswagen obejmie w przyszłości rolę dyrektora operacyjnego. 54 letni Blume ma póki co kontynuować równolegle pracę na swoim poprzednim stanowisku w Porsche. 

Urodzony w Monachium Herbert Diess objął stanowisko prezesa zarządu Volkswagen AG 13 kwietnia 2018. Był również przewodniczącym rad nadzorczych marek Skoda, Seat i Audi. Wcześniej pracował w firmie Bosch, a od 1996 roku przeniósł się do BMW gdzie finalnie został członkiem zarządu BMW AG, odpowiedzialnym za zakupy i sieć dostawców, a od 2012 roku za rozwój marki. Decyzja jest tym bardziej zaskakująca po ogłoszonym 9 lipca komunikacie przez radę nadzorczą Volkswagena, że Herbert Diess otrzymał nowy kontrakt i pozostanie na swoim stanowisku co najmniej do października 2025 roku.

Oliver Blume pierwsze kroki swojej kariery robił w Audi gdzie objął rolę asystenta zarządu ds. produkcji. Później przez pięć lat Blume zajmował się planowaniem produkcji w Seacie, a przez kolejne pięć lat robił to samo w Volkswagenie. W Porsche pracę rozpoczął w 2013 roku gdzie początkowo odpowiadał za produkcję i logistykę. W 2015 r. rada nadzorcza spółki mianowała go prezesem zarządu, trzy lata później Blume zastąpił ówczesnego szefa Matthiasa Müllera, który w następstwie skandalu z emisjami spalin ustąpił ze swojego stanowiska.

Czytaj więcej

Oliver Blume, dyr. generalny Porsche AG: Polska i tym razem dała sobie radę