EBOiR wesprze kwotą 25 mln euro utylizację baterii do aut z napędem elektrycznym oraz innych odpadów zawierających metale. Zakład w Zawierciu ma być pierwszym w Unii Europejskiej i jednym z niewielu na świecie, które są w stanie przerobić baterie jonowo-litowe. „Ta inwestycja jest odpowiedzią na szybki wzrost sprzedaży aut z napędem elektrycznym” — pisze bank w komunikacie.
CZYTAJ TAKŻE:
Pomysłodawcą inwestycji jest polska firma Elemental Holding S.A., która wcześniej wyspecjalizowała się w w skupie i przerobie odpadów metalowych z grupy platyny (katalizatorów spalin) oraz sprzętu elektrycznego. Oprócz Polski jest obecna również w krajach Bliskiego Wschodu oraz w Stanach Zjednoczonych. Frederic Lucenet, który w EBOiR jest odpowiedzialny m.in. za inwestycje przemysłowe podkreśla, że bank jest cały czas gotowy do wspierania polskich wysiłków budowy zrównoważonej gospodarki, w tym elektromobilności i ma w naszym kraju już kilka takich projektów realizowanych wspólnie z polskimi i zagranicznymi inwestorami. Ten projekt otrzymał także wsparcie technologiczne ze strony TaiwanBusiness-EBRD Technical Cooperation Fund oraz Hiszpanii.
Drugą inwestycją w elektromobilność jest rozpoczęcie przez Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu produkcji silników elektrycznych do aut hybrydowych. Razem z produkcją silnika TNGA 1,5 w drugim zakładzie TMMP zlokalizowanym w Jelczu-Laskowicach obie fabryki wytwarzają wspólny hybrydowy zespół napędowy do Toyoty Yaris i Yaris Cross czyli pierwszego SUV-a Toyoty w segmencie B, którego produkcja ruszy we Francji w tym roku. Yaris jest najpopularniejszym modelem Toyoty w Europie, stanowił ponad jedną piątą (20,9 proc.) samochodów, które japoński koncern sprzedał w Europie , a jego udział w segmencie B wyniósł 8,4 proc. Nowa generacja Toyoty Yaris zdobyła tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2021.