10-krotnie wyższy mandat za śmiecenie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z GOIŚ i resortem Sprawiedliwości pracują nad zaostrzeniem kar za przestępstwa przeciwko środowisku. W projekcie uwzględniono również zanieczyszczanie dróg i chodników, co może kosztować kierowców nawet 5 tysięcy złotych.

Publikacja: 23.02.2021 09:35

10-krotnie wyższy mandat za śmiecenie

Foto: fot. AdobeStock.

Jak poinformował Krzysztof Gołębiewski, szef Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, resort Klimatu i Środowiska wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska (GOIŚ) oraz Ministerstwem Sprawiedliwości, pracują nad zaostrzeniem kar za przestępstwa przeciwko środowisku. Chodzi dokładniej o część przepisów rozdziału XXII Kodeksu Karnego, w którym unormowano tego typu czyny, do których zaliczyć można m.in. niezgodne z prawem składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk i transport odpadów zagrażających zdrowiu i życiu człowieka lub mogących mieć znaczący wpływ na środowisko.

CZYTAJ TAKŻE: Koncerny samochodowe zapłacą gigantyczne kary Unii Europejskiej

Wraz z nowelizacją zmiany mają objąć karę pozbawienia wolności za popełnienie danego czynu zabronionego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, najsurowszy wyrok to 12 lat. Ustawodawca chce jednak zwiększenia go do 25 lat pozbawienia wolności za popełnienie czynu typu kwalifikowanego – tj. czynu, którego następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób.

""

fot. AdobeStock

Foto: moto.rp.pl

Propozycja, nad którą pracują resorty ma tym samym znacząco zaostrzyć przepisy. Dodatkowo swoim zakresem ma ona obejmować również zanieczyszczenie dróg, chodników, placów i trawników. Oznacza to, że kierowcy m.in. wyrzucający niedopałki papierosów czy śmieci za szybę, albo mający wycieki z auta (np. płynów eksploatacyjnych, olejów lub paliwa), będą musieli nie tylko zapłacić mandat, ale też po sobie posprzątać. Wszystko po to, aby uświadomić kierującym, że takie zachowanie lub niedbanie o pojazd, przyczynia się do degradacji środowiska, w takim samym stopniu jak wyrzucanie śmieci do lasu czy spalanie ich w piecach.

CZYTAJ TAKŻE: 5200 zł kary za brak ważnego OC

Jak wyjaśnił Gołębiewski, wysokość grzywny może wynosić od 300 do 5000 zł (obecnie jest to maksymalnie 500 zł) i będzie zależna od stopnia szkodliwości czynu. W nowelizacji znalazły się również przepisy wprowadzające do Kodeksu karnego sankcje za porzucanie odpadów niebezpiecznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej zaznaczył, że projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w tym roku. Jak na razie jest on na etapie konsultacji.

Tu i Teraz
Jak reagują producenci aut na wyższe cła Trumpa? Pierwsze głosy branży moto
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Tu i Teraz
Cła na auta stały się faktem. Amerykanie zapłaczą, bo ceny samochodów wzrosną
Tu i Teraz
Oprogramowanie do nowego Volvo ES90 powstało w Krakowie
Tu i Teraz
Szok w Barcelonie. Seat i Cupra straciły prezesa
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Tu i Teraz
Podwyżki na A4 od 1 kwietnia. Oto nowe ceny za przejazd autostradą