10-krotnie wyższy mandat za śmiecenie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z GOIŚ i resortem Sprawiedliwości pracują nad zaostrzeniem kar za przestępstwa przeciwko środowisku. W projekcie uwzględniono również zanieczyszczanie dróg i chodników, co może kosztować kierowców nawet 5 tysięcy złotych.

Publikacja: 23.02.2021 09:35

10-krotnie wyższy mandat za śmiecenie

Foto: fot. AdobeStock.

Jak poinformował Krzysztof Gołębiewski, szef Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, resort Klimatu i Środowiska wraz z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska (GOIŚ) oraz Ministerstwem Sprawiedliwości, pracują nad zaostrzeniem kar za przestępstwa przeciwko środowisku. Chodzi dokładniej o część przepisów rozdziału XXII Kodeksu Karnego, w którym unormowano tego typu czyny, do których zaliczyć można m.in. niezgodne z prawem składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk i transport odpadów zagrażających zdrowiu i życiu człowieka lub mogących mieć znaczący wpływ na środowisko.

CZYTAJ TAKŻE: Koncerny samochodowe zapłacą gigantyczne kary Unii Europejskiej

Wraz z nowelizacją zmiany mają objąć karę pozbawienia wolności za popełnienie danego czynu zabronionego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, najsurowszy wyrok to 12 lat. Ustawodawca chce jednak zwiększenia go do 25 lat pozbawienia wolności za popełnienie czynu typu kwalifikowanego – tj. czynu, którego następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób.

""

fot. AdobeStock

moto.rp.pl

Propozycja, nad którą pracują resorty ma tym samym znacząco zaostrzyć przepisy. Dodatkowo swoim zakresem ma ona obejmować również zanieczyszczenie dróg, chodników, placów i trawników. Oznacza to, że kierowcy m.in. wyrzucający niedopałki papierosów czy śmieci za szybę, albo mający wycieki z auta (np. płynów eksploatacyjnych, olejów lub paliwa), będą musieli nie tylko zapłacić mandat, ale też po sobie posprzątać. Wszystko po to, aby uświadomić kierującym, że takie zachowanie lub niedbanie o pojazd, przyczynia się do degradacji środowiska, w takim samym stopniu jak wyrzucanie śmieci do lasu czy spalanie ich w piecach.

CZYTAJ TAKŻE: 5200 zł kary za brak ważnego OC

Jak wyjaśnił Gołębiewski, wysokość grzywny może wynosić od 300 do 5000 zł (obecnie jest to maksymalnie 500 zł) i będzie zależna od stopnia szkodliwości czynu. W nowelizacji znalazły się również przepisy wprowadzające do Kodeksu karnego sankcje za porzucanie odpadów niebezpiecznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej zaznaczył, że projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w tym roku. Jak na razie jest on na etapie konsultacji.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro