Hyundai może zbudować Apple Car

Pojawiają się kolejne doniesienia o samochodzie firmowanym przez producenta iPhone’ów. O prowadzonych rozmowach z Apple tym razem poinformować miał sam Hyundai.

Publikacja: 11.01.2021 01:32

Hyundai może zbudować Apple Car

Foto: moto.rp.pl

Według branżowego portalu 9to5mac specjalizującego się w informacjach n/t Apple, rzecznik koreańskiego koncernu motoryzacyjnego powiedział telewizji CNBC, że Apple prowadzi rozmowy „z różnymi światowymi producentami samochodów, w tym z Hyundai Motor, ale dyskusja jest na wczesnym etapie i nic nie zostało postanowione”. Jednak jak twierdzi koreański serwis informacyjny Hankyung, wbrew oficjalnemu komunikatowi negocjacje między Apple i Hyundaiem mają być praktycznie na finiszu – jedynym krokiem pozostało podpisanie umowy.

CZYTAJ TAKŻE: Musk chciał sprzedać Teslę Apple’owi

Hankyung sugeruje, że w ramach współpracy Hyundai miałby się zająć zarówno produkcją samochodu z logo nadgryzionego jabłka jak i opracowaniem baterii. Część prac rozwojowych nad komponentami Apple Car byłaby prowadzona w jednym z zakładów Hyundai Motors w Stanach Zjednoczonych. Samochód miałby się jednak pojawić na drogach dopiero w 2027 roku. To trzy lata później, niż sugerowały wcześniejsze doniesienia Reutersa, pochodzące z końca grudnia ubiegłego roku. Reuters informował, iż Apple pracuje nad innowacyjną technologia akumulatorów. Miałyby konstrukcję monokomórkową, zwiększającą pojemność poszczególnych ogniw, przy tym wykorzystującą bardziej efektywny materiał. Koncern z Coupertino bada już możliwości akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP).

""

Póki co nikt nie wie jak będzie wyglądać Apple Car. W sieci krążą najróżniejsze wizualizacje.

moto.rp.pl

Taką technologię baterii również planowała Tesla. Akumulatory LFP oferują co prawda niższą gęstość energii przez niższe napięcie w porównaniu do innych typów baterii, ale są mniej podatne na przegrzanie i nie zawierają kobaltu. Ze względu na swoją trwałość i dużą liczbę cykli ładowania i rozładowania często wykorzystywane są do zastosowań motoryzacyjnych. Niewykluczone, że sama bateria do Apple Car mogłaby okazać się tańsza w porównaniu do akumulatorów obecnie produkowanych. – Nadal nie jest jasne, kiedy Apple zaprezentuje Apple Car. Ale wydaje się, że firma nadal pracuje nad nim, mając konsekwentne plany wprowadzenia go przed następną dekadą – donosi portal 9to5mac.

CZYTAJ TAKŻE: Hyundai w przyszłości będzie ukrywał światła

Według niedzielnej informacji gazety Korea IT News, na którą powołuje się Reuters, Hyundai Motor i Apple Inc planują podpisać umowę partnerską dotyczącą samochodów elektrycznych do marca obecnego roku. Auta byłyby produkowane w fabryce KIA Motors w Georgii lub w nowym zakładzie wspólnie wybudowanym przez Hyundai i Apple. Spekuluje się, że roczne zdolności produkcyjne miałyby sięgnąć 400 tys. pojazdów.

Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Prawie milion kierowców złapanych przez fotoradary w 2023 roku