Kolejne odcinki autostrady A1 już gotowe

Przyspiesza budowa autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Tuszynem. W czwartek drogowcy włączyli do ruchu 8-kilometrowy odcinek łączący województwa łódzkie i śląskie. Na terenie województwa łódzkiego liczy ok. dwóch kilometrów i obejmuje kilkusetmetrowy most na Warcie.

Publikacja: 22.10.2020 17:42

Kolejne odcinki autostrady A1 już gotowe

Foto: moto.rp.pl

Jednocześnie to ostatni brakujący fragment nowej jezdni na odcinku Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego. Z kolei Na terenie woj. śląskiego, czyli na odcinku od granicy woj. łódzkiego i śląskiego do węzła Częstochowa Północ, kierowcy zyskają sześć kilometrów nowej jezdni. To ponad jedna długości śląskiego odcinka A1 będącego w budowie. Tu zaawansowanie prac przekroczyło 60 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada A1 ma być gotowa jeszcze w tym roku

Na całym oddawanym do dyspozycji kierowców fragmencie w obu województwach, czyli na ośmiu kilometrach nowej, betonowej jezdni, będzie obowiązywała niemal identyczna organizacja ruchu, czyli 2+1. Na odcinku w woj. łódzkim dwa pasy ruchu wyznaczone będą w kierunku Śląska i jeden w stronę Łodzi, a na odcinku w woj. śląskim odwrotnie – dwa pasy ruchu wyznaczone będą w kierunku Łodzi i jeden w stronę Częstochowy. Ze względów technicznych wdrażanie nowej organizacji ruchu na odcinku śląskim potrwa dwa dni. Kierowcy przez ten czas będą korzystać z nowej jezdni przyszłej A1 i odcinka starej DK1.

""

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Drożeje autostrada A4

Obecnie nową jezdną jedzie się na 14 km od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe (łączna długość to ok. 15,8 km), na 7,5 km odcinka Kamieńsk – Radomsko (łączna długość to ok. 16,8 km), na 7 km odcinka Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego oraz 6 km odcinka granica woj. łódzkiego i śląskiego do węzła Częstochowa Północ. Kolejne włączenia do ruchu nastąpią w listopadzie. Przed końcem grudnia cała jedna jezdnia A1 (wschodnia) powinna być gotowa. Ponieważ docelowo trasa ma mieć 3 pasy w każdą stronę plus pas awaryjny, pomiędzy Częstochową a Piotrkowem już w końcu roku – co obiecuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – powinniśmy jeździć dwoma pasami w obu kierunkach.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro