Przez błąd oprogramowania darmowy prąd od Tesli

Błąd w oprogramowaniu ładowarek Tesli V3, doprowadził do możliwości darmowego ładowania każdego auta elektrycznego z wyjątkiem Tesli na terenie Europy. Wieści o tym szybko się rozeszły, dzięki czemu wielu użytkowników aut zasilanych z gniazdka, dostało „prezent” od amerykańskiego giganta w postaci darmowych kWh.

Publikacja: 15.09.2020 19:21

Przez błąd oprogramowania darmowy prąd od Tesli

Foto: moto.rp.pl

W Europie jest coraz mniej ładowarek, które dają możliwość naładowania samochodu elektrycznego za darmo. Z pewnością nie należą do nich punkty ładowania od Tesli, zwane Superchargerami. Marka stworzona przez Elona Muska ostatnio rozpoczęła proces montażu na Starym Kontynencie najnowszych urządzeń w wersji V3. Zgodnie z zapowiedziami nowe ładowarki, dzięki zwiększonej mocy do 250 kW, mają pozwolić podnieść zasięg auta o 120 km w zaledwie 5 minut, a w procesie ładowania „do pełna” skrócić czas o połowę.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla najniebezpieczniejszą spółką na Wall Street

Wizja szybszego ładowania (za pośrednictwem superchargerów V3) okazała się jeszcze ciekawsza, kiedy wykryto błąd w oprogramowaniu. Tym samym z urządzeń teoretycznie przeznaczonych dla samochodów Tesli, mógł skorzystać każdy, kto ma złącze CCS2. Co więcej można było robić to za darmo. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w Niemczech. Szybko jednak okazało się, że taka sytuacja ma miejsce w całej Europie. Kuriozum sytuacji jest o tyle większe, że jeżeli ktoś podjechał naładować Teslę, a nie miał wykupionego pakietu darmowego ładowania, to operator naliczał mu opłatę zgodną z cennikiem. W przypadku innych samochodów elektrycznych odbywało się to bez kosztowo.

""

moto.rp.pl

Wieści szybko się rozeszły w internecie. Na reakcję użytkowników elektryków nie trzeba było długo czekać. W niedługim czasie pojawiły się pierwsze wpisy na portalach społecznościowych, że krążące informacje o błędzie oprogramowania są prawdziwe. Z tej wyjątkowej okazji skorzystali choćby właściciele Volkswagenów e-UP i e-Golfów, Hyundaiów Ioniq, i innych w pełni elektrycznych modeli. W niemieckim Hermsdorfie powstało nawet porównanie maksymalnej mocy ładowania poszczególnych aut. Okazało się, że Kia e-Niro jest w stanie maksymalnie „pociągnąć” 56 kW, a Porsche Taycan ponad 125 kW.

CZYTAJ TAKŻE: Tesla z polskim cennikiem dla wszystkich modeli

Powstały błąd w oprogramowaniu Tesli został wyłapany. Zgodnie z wpisem jednego z użytkowników grupy „Tesla Owneers UK” przesłanym do „Tesla Owners Group UK”, dyrektor odpowiedzialny za superchargery w Europe potwierdził, że Tesla wie o problemie możliwości ładowania innych samochodów niż Tesla na ładowarkach supercharger V3. Podkreślono też, że prowadzone jest w tej kwestii dochodzenie.

""

moto.rp.pl

Zaistniały błąd ładowarek Tesli zwraca uwagę na fakt, że za ich pośrednictwem ładowarek Tesli można ładować również inne pojazdy, a nie tylko te od amerykańskiego producenta. Tym samym dziwi fakt, że większość producentów chce budować własną infrastrukturę, a nie dogadać o współpracę z Elonem Muskiem, który nie zamyka się na takie opcje – tak przynajmniej twierdzi portal cnet.com.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro