Jest to spowodowane nieodpowiednią eksploatacją opon – brakiem regularnej kontroli ciśnienia, lekceważeniem uszkodzeń czy brakiem kontroli ciśnienia i głębokości bieżnika. PZPO zwraca także uwagę, na znaczenie prawidłowego wyważania kół. Odpowiednie rozłożenie masy jest szczególnie istotne z uwagi na fakt, że podczas jazdy z prędkością 130 kilometrów na godzinę koło samochodowe w popularnym rozmiarze obraca się ponad 1000 razy na minutę. – Dokładne wyważenie kół to wydłużenie życia opon, prawidłowego działania układu zawieszenia oraz zachowania odpowiedniej sterowności samochodu – argumentuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO. Z kolei utrzymanie prawidłowego ciśnienia może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 9,3 litra na 100 przejechanych kilometrów.
Pocieszający jest natomiast fakt, że w Polsce rośnie sprzedaż opon. W 2017 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie samochodów osobowych o 7 proc.. W tym rośnie także wielkość sprzedanych opon do samochodów typu SUV (o 9 proc. w ujęciu r/r) i lekkich dostawczych (4 proc. wzrostu). Szybko rośnie także sprzedaż opon zimowych – w ub. roku 11 proc., a jeszcze szybciej uniwersalnych opon całorocznych – o 29 proc. w porównaniu z rokiem 2016.
Zwiększa się także sprzedaż opon z wyższej półki – trwalszych i bezpieczniejszych. Kierowcy zaczynają doceniać markowe opony, bo przy stale rosnącym ruchu drogowym dają one większy margines bezpieczeństwa – dodaje Sarnecki.
Polska jest w Europie dużym producentem opon. Wytwarzane są w czterech fabrykach należących do globalnych koncernów oponiarskich. Każdego dnia z linii produkcyjnych schodzi 120 tys. opon. W 2017 r. roczna produkcja sięgnęła 36 milionów sztuk.