Przyspiesza budowa autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Tuszynem. W czwartek drogowcy włączyli do ruchu 8-kilometrowy odcinek łączący województwa łódzkie i śląskie. Na terenie województwa łódzkiego liczy ok. dwóch kilometrów i obejmuje kilkusetmetrowy most na Warcie.

Jednocześnie to ostatni brakujący fragment nowej jezdni na odcinku Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego. Z kolei Na terenie woj. śląskiego, czyli na odcinku od granicy woj. łódzkiego i śląskiego do węzła Częstochowa Północ, kierowcy zyskają sześć kilometrów nowej jezdni. To ponad jedna długości śląskiego odcinka A1 będącego w budowie. Tu zaawansowanie prac przekroczyło 60 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada A1 ma być gotowa jeszcze w tym roku

Na całym oddawanym do dyspozycji kierowców fragmencie w obu województwach, czyli na ośmiu kilometrach nowej, betonowej jezdni, będzie obowiązywała niemal identyczna organizacja ruchu, czyli 2+1. Na odcinku w woj. łódzkim dwa pasy ruchu wyznaczone będą w kierunku Śląska i jeden w stronę Łodzi, a na odcinku w woj. śląskim odwrotnie – dwa pasy ruchu wyznaczone będą w kierunku Łodzi i jeden w stronę Częstochowy. Ze względów technicznych wdrażanie nowej organizacji ruchu na odcinku śląskim potrwa dwa dni. Kierowcy przez ten czas będą korzystać z nowej jezdni przyszłej A1 i odcinka starej DK1.

CZYTAJ TAKŻE: Drożeje autostrada A4

Obecnie nową jezdną jedzie się na 14 km od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe (łączna długość to ok. 15,8 km), na 7,5 km odcinka Kamieńsk – Radomsko (łączna długość to ok. 16,8 km), na 7 km odcinka Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego oraz 6 km odcinka granica woj. łódzkiego i śląskiego do węzła Częstochowa Północ. Kolejne włączenia do ruchu nastąpią w listopadzie. Przed końcem grudnia cała jedna jezdnia A1 (wschodnia) powinna być gotowa. Ponieważ docelowo trasa ma mieć 3 pasy w każdą stronę plus pas awaryjny, pomiędzy Częstochową a Piotrkowem już w końcu roku – co obiecuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – powinniśmy jeździć dwoma pasami w obu kierunkach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wrzesień: krach w salonach

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, wrzesień przyniósł gwałtowny spadek rejestracji nowych aut. Jak podał Instytut ...

Energopol Szczecin bez pieniędzy. GDDKiA będzie płacić jego podwykonawcom

Blisko 40 mln zł wypłaciła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) firmom, które ...

Wyprzedaż rocznika 2018 rozpoczęta. Volkswagen z dużymi obniżkami na Passata

Wyprzedaż rocznikowa rozpoczęta. Jako jeden z pierwszych melduje się Volkswagen z rabatami na roczniki ...

Koniec produkcji VW Beetla

Volkswagen ogłosił zakończenie produkcji Beetla. Następcy słynnego Garbusa. Ostatni egzemplarz zjedzie z taśmy w ...

Skoda Vision RS: Zapowiedź nowego Spacebacka

Skoda żegna się z modelem Rapid. Następca będzie nosić nazwę Spaceback i pojawi się ...

4 powody, przez które zdrożeją samochody

Prezesi koncernów samochodowych wiedzą jedno: nigdy jeszcze nie funkcjonowali w tak niepewnych czasach. I ...