Budowa jednego kilometra autostrady A1 pomiędzy Radomskiem a granicą województwa łódzkiego kosztuje 48 mln zł. Z kolei budowa kilometra na odcinku pomiędzy Kamieńskiem a Radomskiem pochłania 34,3 mln zł.

Do końca roku ma być uruchomione ponad 80 km jednej jezdni pomiędzy Częstochową a Tuszynem. O stawkach za budowę autostrad i dróg ekspresowych poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). W ostatnich trzech latach najwyższe ceny budów na autostradach miały miejsce w 2018 r. W rok później koszty spadły, by w roku 2020 znowu rosnąć. Brakujący fragment A1 pomiędzy Częstochową a Tuszynem, ze względu na skale inwestycji, okazał się kosztownym przedsięwzięciem. Przykładowo budowę zaledwie 7 kilometrów od Radomska do granicy województwa wyceniono na prawie 340 mln zł. Ale do cenowych rekordów mu daleko.

CZYTAJ TAKŻE: Wschodnia obwodnica Warszawy z rocznym opóźnieniem

O ile w przypadku budowy autostrad ubiegły rok okazał się pod względem kosztów stosunkowo tani, o tyle budowa dróg ekspresowych wspięła się na cenowy szczyt. W 2019 r. GDDKiA podpisała umowę na 8,5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S1 – obwodnicy Węgierskiej Górki. Koszt kontraktu zbliżył się do 1,4 mld złotych. To 161,7 mln zł za kilometr. Ale inwestycja jest skomplikowana: obejmuje m.in. budowę dwóch tuneli, trzech mostów oraz pięciu estakad i dwóch węzłów drogowych. W tym samym czasie GDDKiA zawarła kontrakt na budowę obwodnicy Olesna w ciągu drogi S11. Jest to kontrakt o wartości 667 mln zł na odcinek o długości 24,8 km. W przeliczeniu na 1 kilometr wychodzi 26,9 mln zł. Ta różnica wskazuje, że na koszty budowy składa się wiele czynników: nie tylko lokalizacja inwestycji i charakterystyka terenu, ale również specyfika danego regionu oraz lokalnego rynku, ponadto dostępność materiałów budowlanych (kruszyw) oraz pracowników.

W umowach zawartych w 2018 r. średnią cenę za kilometr podwyższały m.in. odcinki drogi krajowej nr 47 Rdzawka – Nowy targ oraz ekspresówki S3 pomiędzy Bolkowem i Lubawką przechodzące przez górzysty teren. W 2020 r. była to umowa na budowę trasy S19 Rzeszów Południe – Babica. Z kolei średnie ceny zaniżały zawarte w 2019 r. umowy na przebudowę jednej jezdni autostrady A18 oraz drogi ekspresowej S1 Pyrzowice – Podwarpie. Drogi główne ruchu przyspieszonego (GP), jako nieco niższej klasy, są tańsze w budowie. – Nie zmienia to jednak faktu, że cena wybudowania jednego kilometra drogi GP jest uzależniona od tych samych czynników, jak w przypadku autostrad i dróg ekspresowych – informuje GDDKiA.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada tańsza od drogi ekspresowej

Według firmy Multiconsult Polska, na koszty budowy autostrady wpływają w największym stopniu roboty ziemne tj. wykopy i nasypy (30-40 proc. kosztów), następnie obiekty inżynierskie jak mosty, wiadukty, estakady, tynele czy węzły drogowe (20-40 proc.). Kosztowne są także obiekty związane z ochrona środowiska – przejścia dla zwierząt (5-20 proc.). Natomiast sama konstrukcja nawierzchni pochłania od jednej dwudziestej do jednej dziesiątej kosztów inwestycji. Ale wszystko zależy od lokalnych uwarunkowań: przy budowie obwodnicy Bielska – Białej w ciągu trasy S69 blisko 60 proc. kosztów przypadło na obiekty inżynierskie ze względu na charakter terenu. Koszt jednego kilometra sięgnął 86 mln zł netto. Z kolei budowa niespełna 7-kilometrowego odcinka autostrady A1 Maciejów – Sośnica przebiegającego przez obszar szkód górniczych kosztowała 892 mln zł – prawie 136 mln zł netto za kilometr.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bentley Bacalar: Luksus ma stać się bardziej ekologiczny

Luksusowe samochody Bentley mają stać się bardziej ekologiczne. Na salonie w Genewie (o ile ...

Jacek Pawlak, szef polskiego oddziału Toyoty z nagrodą CEO of the Year

Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland oraz Toyota Central Europe, został wyróżniony tytułem najlepszego ...

Pakiet Mobilności za wszelką cenę

Pomimo apeli przewoźników o przełożenie prac, Parlament Europejski chce w tej kadencji uzgodnić kluczowe, ...

Skoda Kodiaq

Nowe modele Skody podbiją polski rynek

Skoda ma za sobą wyjątkowo dobre półrocze. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku dostarczyła ...

Suzuki Ignis: Hybryda i nowe kolory

Nowa technologia, ulepszone silniki i nowe kolory - Suzuki odświeża mini crossover Ignis. Premiera ...

Hyundai Santa Fe 2.0 CRDI: W amerykańskim stylu

„Wz. Poz. Mocz.” Taki napis wita mnie w nowym Hyundaiu Santa Fe. Widziałem już ...