Cieszyliście się z niskich cen na stacjach paliw? Korzystajcie, dopóki możecie, ponieważ już niedługo może być drożej. Wszystko przez zmianę opłaty paliwowej.

Można powiedzieć, że dobre czasy prawdopodobnie powoli się kończą. Niskie ceny paliw już niedługo mogą znacząco wzrosnąć. Winowajcą takiej sytuacji będzie zwiększona opłata paliwowa. W tej sprawie obwieszczenie opublikował Minister Infrastruktury. Ministerstwo Infrastruktury po raz kolejny wprowadza zmiany. Informacja o zmianie opłaty paliwowej jest już drugą na 2020 rok. Pierwsza, która obowiązuje od stycznia br., została przeprowadzona w listopadzie. Zmieniono wtedy stawkę opłat za takie paliwa jak: benzyna, olej napędowy i gaz. Odbyło się to za zgodą ówczesnego wiceministra Rafała Webera, odpowiedzialnego m.in. za sprawy dotyczące transportu drogowego.

CZYTAJ TAKŻE: Ponad 14,5 mld euro – tyle UE może zarobić na producentach samochodów

Według pierwszych wytycznych stawka opłaty paliwowej miała wzrosnąć z 133,21 zł do 138,49 zł w przypadku benzyny bezołowiowej. Biorąc pod uwagę, że przedstawione liczby odnoszone są do 1000 litrów paliwa, to sama zmiana mogłaby nie być aż tak odczuwalna. Okazało się jednak, że jest to za mało. Jak zostało podane w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury – po raz kolejny zmieniona zostanie opłata paliwowa. Tym samym stawka za 1000 litrów benzyny ma wzrosnąć do 155,49 zł. Tym samym w porównaniu do 2019 roku jest to wzrost o 20 zł, czyli ok. 17 proc. W przypadku oleju napędowego zmiana, na 1000 litrów paliwa, wzrośnie z 306,34 zł na 323,34 zł. Warto też podkreślić, że w 2019 roku było to poniżej 300 zł. Z kolei dla gazów opłata ta będzie opiewać na 187,55 zł za 1000 kg, gdzie w ubiegłym roku stawka ta wynosiła 164,61 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Rośnie liczba stacji paliwowych. Potentat jest jeden

„Zmiany, o których mowa w pkt 1-3, stosuje się od dnia 1 marca 2020 r. zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020″ – podaje PAP. W obwieszczeniu Ministra Infrastruktury można przeczytać: „…podwyższenie stawek opłaty paliwowej o 17 zł za 1000 l i 1000 kg dokonane obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 lutego 2020 r. zmieniającym obwieszczenie w sprawie wysokości stawki opłaty paliwowej na rok 2020 (M.P. poz. 211) dotyczy tylko i wyłącznie roku 2020 i jest neutralne dla cen paliw z uwagi na równoczesne pomniejszenie stawek akcyzy w tym samym okresie o 17 zł”. Tym samym można mieć cichą nadzieję, że ceny na stacjach paliw jednak się nie zmienią. Trudno być jednak pewnym takiej sytuacji. Najbliższe miesiące będą najlepszym sprawdzianem czy oby podjęte decyzje nie wpłyną na koszty zakupu paliw na stacjach paliw.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

To pierwszy na świecie taki salon używanych samochodów

Działająca w 51 krajach firma Volkswagen Financial Services (VWFS) uruchomiła w Polsce swój pierwszy ...

Opel: Czas na elektryczne rajdy

Corsa-e Rally to pierwszy elektryczny samochód przygotowany do rajdów. W przyszłym roku Opel wraz ...

Seat sponsorem festiwalu Open’er

Seat jest pierwszą marką motoryzacyjną, jaka zaistnieje w przestrzeni festiwalu muzycznego Open’er Festival. To ...

Na tych drogach policja wlepi ci mandat

Drogi krajowe nr 80 oraz 97 to najbardziej kontrolowane przez policje trasy w Polsce ...

Crossovery Suzuki z rabatami

Suzuki w ramach limitowanej oferty proponuje na modele Vitara i SX4 S-Cross z rabatem ...

Nowe drogi: „Zakopianka” ruszyła!

W sobotę przed południem do ruchu włączony został nowy, przeszło 6-kilometrowy fragment zakopianki. Odcinek ...