Elektryczne auta mają oszczędzać klimat i stać się przyszłością motoryzacji. Jednak póki co ogólnoświatowa sprzedaż tych modeli wyraźnie spada.

Po raz pierwszy od 2014 roku spada globalna sprzedaż samochodów elektrycznych. To wynika z z badania „E-Mobility Sales Review” firmy doradczej PwC za trzeci kwartał 2019 roku. Liczba nowo zarejestrowanych samochodów hybrydowych plug-in i elektrycznych spadła o 8,8 procent od lipca do września w porównaniu do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Szczególnie duży spadek odnotowały hybrydy plug-in – aż o 23,9 procent. Sprzedaż elektryków spadła o 2,8 procent. W trzecim kwartale na całym świecie sprzedano 102 097 samochodów z napędem hybrydowym typu plug-in i 321 573 samochodów elektrycznych.

Szczególnie duże spadki odnotowano w Chinach, największym rynku dla aut elektrycznych. Sprzedaż elektryków spadła o 15,7 procent, a pojazdów hybrydowych plug-in o 27,3 procent. Powodem jest fakt, że na początku trzeciego kwartału rząd w Pekinie wycofał dotacje dla tych modeli.

W Europie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Na rynkach w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpani, a także na wiodącej w elektromobilności Norwegii i Holandii, sprzedaż samochodów elektrycznych wzrosła w trzecim kwartale średnio o 100 procent. Jest to spowodowane zwiększoną ofertą. W sprzedaży pojawiła się Tesla Model 3 czy Audi E-tron. Wbrew wcześniejszym założeniom samochody elektryczne sprzedają się lepiej niż modele hybrydowe.

W USA sprzedaż pojazdów elektrycznych spadła o 15,5 procent, a hybryd plug-in aż o 29,8 procent. Nawet w zaawansowanej technologicznie Korei Południowej nie nastąpił jak dotąd wielki przełom. W trzecim kwartale sprzedaż elektryków wzrosła tylko o 5,6 procent.

CZYTAJ TAKŻE: BMW jednak nie zrezygnuje z produkcji elektrycznego i3

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mamy mniej elektryków przez niższe zarobki

Europa zaczyna być podzielona w temacie elektromobilności. Zachód Starego Kontynentu nabrał znaczącego rozpędu zarówno ...

Renault: Idzie elektryczna rewolucja

Modele elektryczne produkowane przez Renaulta mają być tanie i dzięki temu do roku 2025 ...

Marcedes znakomicie radzi sobie na polskim rynku / fot. MB

Marki premium ciągną w górę

Osłabła Skoda, osłabła Toyota, za to wzmocnił się Volkswagen. Trzy marki zajmujące podium najlepiej ...

Szykuje się słona podwyżka mandatów

Od 16 lat nie zmieniła się kwota najwyższego mandatu jaki może dostać kierowca na ...

Suzuki Vitara: Czas na modernizację

Aktualna generacja Suzuki Vitary swój debiut miała cztery lata temu. Czas na modernizację. Zmiany ...

Ile trzeba mieć lat, żeby zrobić prawo jazdy kategorii B?

Portal oponeo.pl sprawdził, jakie wymagania należy spełniać i jak wyglądają poszczególne etapy związane z ...