Elektryczne auta mają oszczędzać klimat i stać się przyszłością motoryzacji. Jednak póki co ogólnoświatowa sprzedaż tych modeli wyraźnie spada.

Po raz pierwszy od 2014 roku spada globalna sprzedaż samochodów elektrycznych. To wynika z z badania „E-Mobility Sales Review” firmy doradczej PwC za trzeci kwartał 2019 roku. Liczba nowo zarejestrowanych samochodów hybrydowych plug-in i elektrycznych spadła o 8,8 procent od lipca do września w porównaniu do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Szczególnie duży spadek odnotowały hybrydy plug-in – aż o 23,9 procent. Sprzedaż elektryków spadła o 2,8 procent. W trzecim kwartale na całym świecie sprzedano 102 097 samochodów z napędem hybrydowym typu plug-in i 321 573 samochodów elektrycznych.

Szczególnie duże spadki odnotowano w Chinach, największym rynku dla aut elektrycznych. Sprzedaż elektryków spadła o 15,7 procent, a pojazdów hybrydowych plug-in o 27,3 procent. Powodem jest fakt, że na początku trzeciego kwartału rząd w Pekinie wycofał dotacje dla tych modeli.

W Europie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Na rynkach w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpani, a także na wiodącej w elektromobilności Norwegii i Holandii, sprzedaż samochodów elektrycznych wzrosła w trzecim kwartale średnio o 100 procent. Jest to spowodowane zwiększoną ofertą. W sprzedaży pojawiła się Tesla Model 3 czy Audi E-tron. Wbrew wcześniejszym założeniom samochody elektryczne sprzedają się lepiej niż modele hybrydowe.

W USA sprzedaż pojazdów elektrycznych spadła o 15,5 procent, a hybryd plug-in aż o 29,8 procent. Nawet w zaawansowanej technologicznie Korei Południowej nie nastąpił jak dotąd wielki przełom. W trzecim kwartale sprzedaż elektryków wzrosła tylko o 5,6 procent.

CZYTAJ TAKŻE: BMW jednak nie zrezygnuje z produkcji elektrycznego i3

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

WIDEO | Volkswagen: Pokonujemy bariery elektromobilności

Pełny cennik modelu ID.3 pokażemy w I kwartale przyszłego roku ale już dziś wiadomo, ...

Koncepcyjny (na razie) elektryczny Volkswagen ID.crozz

Volkswagen, PSA, Toyota i Daimler na czele elektrycznej rewolucji

Do 2021 roku potroi się liczba modeli aut elektrycznych i z innymi napędami alternatywnymi ...

LG Chem we Wrocławiu zwiększy zatrudnienie

Wrocławski LG Chem dostanie pożyczkę od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na trwającą już rozbudowę zakładu, ...

Audi A4: Coś więcej niż modernizacja

Całkowicie zmieniona stylistyka, nowy system informacyjno-rozrywkowy, technologia hybrydowa - rzadko kiedy modernizacja modelu jest ...

Autonomiczne Volvo sprawdzą się w Szwecji

Jest zgoda na testowanie na szwedzkich autostradach oprogramowania dla pojazdów autonomicznych. Próby będzie realizować ...

Lotos stawia na najnowsze technologie. Użytkownicy samochodów elektrycznych już mogą z nich korzystać

Liczba samochodów elektrycznych sukcesywnie rośnie, a wraz z nią nowoczesna infrastruktura. Obecna jest nie ...