Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego podpisze we wtorek umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na modernizację i rozbudowę sieci fotoradarów, wartą 162 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 85 proc., czyli 137,7 mln zł. W ramach projektu przewidziano zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 111 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach. Będą fotoradary stacjonarne i mobilne, odcinkowe pomiary prędkości, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle na skrzyżowaniach drogowych i – po raz pierwszy – na przejazdach kolejowych. 247 urządzeń przeznaczonych będzie do zainstalowania w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach. – Od trzeciego kwartału 2021 roku sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w systemie CANARD GITD – wyjaśnia rzeczniczka GITD Karolina Wieczorek.
Lepsza jakość
Karolina Wieczorek tłumaczy, że sporo zdjęć ze starszych urządzeń trzeba było odrzucić z powodu złej jakości. GITD w przetargu wybierze firmę, która wskaże, w jakich miejscach należy stawiać nowe urządzenia. Ich instalacja prawdopodobnie rozpocznie się w III kwartale 2020 roku.
fot. AdobeStock
Dla stu nowych lokalizacji GITD zaplanowało zakup 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 nowych stacjonarnych urządzeń rejestrujących, 30 nowych urządzeń służących do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle i pięć nowych urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym. Ponadto GITD zakupi 11 przenośnych urządzeń rejestrujących w celu zapewnienia poprawy bezpieczeństwa w miejscach niebezpiecznych, w których nie jest możliwy montaż stacjonarnych urządzeń rejestrujących, m.in. z przyczyn technicznych. GITD spodziewa się, że cały program modernizacji i rozbudowy zostanie zakończony do 2023 roku.
Kropla w morzu
Zakup jest kroplą w morzu potrzeb. Samorządy przesłały do GITD ponad 2 tys. wniosków o instalację urządzeń rejestrujących, które poprawiają bezpieczeństwo na drogach. CANARD GITD ma 431 fotoradarów, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 29 mobilnymi urządzeń rejestrujących prędkość. Ponadto 20 niebezpiecznych skrzyżowań na terenie całej Polski monitorowanych jest przez sygnalizatory przejazdu na czerwonym świetle. Do tego GITD przejęło 24 fotoradary w Warszawie, jeden odcinkowy pomiar prędkości w Trójmieście i jeden w Sułkowicach. Reszta urządzeń samorządowych nie nadaje się do integracji z CANARD z uwagi na zużycie oraz inne oprogramowanie.