Koenigsegg modelem Jesko chce ustanowić nowy rekord prędkości dla samochodów produkowanych seryjnie – ponad 480 km/h. Pomóc ma w tym zaawansowany technicznie silnik, skrzynia biegów i aerodynamika. Już w przyszłym roku nowy supercar trafi na rynek.

Koenigsegg wie jak podkręcić klimat i budować marketing wokół marki. Mimo, że wszystkie egzemplarze Jesko są już sprzedane, to Szwed właśnie opublikował zdjęcia nowego superauta w kolorze Cherry Red Edition. Choć nie będziecie mogli wydać swoich 12 mln złotych na zakup nowego Koenigsegga, to przynajmniej będziecie mogli go zobaczyć.

Koenigsegg Jesko Cherry Red Edition.

Jesko ma stać się najszybszym samochodem świata. Według obliczeń Koenigsegga może osiągnąć prędkość maksymalną 482,8 km/h. Za napęd odpowiada zmodyfikowany pięciolitrowy, podwójnie doładowany silnik V8. Ogranicznik obrotów ustawiono na 8500 obr./min., zbudowano nowe korbowody i tłoki. Efektem jest 1298 KM mocy, która jednostka dostarcza przy użyciu normalnej benzyny. Jeśli do baku trafi bioetanol E85, moc wzrasta do 1622 koni mechanicznych.

Jesko ma nie tylko technologicznie zaawansowany silnik. Również skrzynia biegów ma kilka specjalnych cech. Waży zaledwie 90 kilogramów, nie ma klasycznych pierścieni synchronizujących czy dwóch sprzęgieł. Ma ich sześć. Podczas gdy tradycyjna przekładnia dwusprzęgłowa przy przełączaniu z biegu – na przykład – siódmego na czwarty musi również zmienić szósty i piąty bieg, to skrzynia Koenigsegga może tę czynność po prostu pominąć.

Koenigsegg zbuduje 125 egzemplarzy Jesko, każdy za prawie 2,8 mln euro (około 12 mln złotych). Jeszcze przed premierą na salonie samochodowym w Genewie sprzedano 83 sztuki, reszta rozeszła się w ciągu pięciu dni po prezentacji. Jednak kupujący muszą trochę poczekać. Produkcja rozpocznie się pod koniec 2020 roku. Z fabryki wyjeżdżać będzie jeden egzemplarz tygodniowo. Ten na zdjęciach, w kolorze czerwonym Cherry Red Edition, zamówił nowo utworzony portal internetowy, na którym sprzedawane są luksusowe samochody w Szwecji.

ZOBACZ TAKŻE: Koenigsegg Jesko: W hołdzie ojcu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Peugeot 2008: Wymyślony od nowa

Peugeot zaprezentował całkowicie nową generację modelu 2008. Teraz to prawdziwy SUV. Peugeot ma nowe ...

Wyprodukowano 400 tys. Mercedesów klasy G

Z linii produkcyjnej w Graz (Austria) zjechał 400-tysięczny egzemplarz Mercedes klasy G. Model G ...

Polscy kierowcy jeżdżą za szybko. Pobili kolejny niechlubny rekord

Polscy kierowcy pobili kolejny niechlubny rekord. Najwięcej przekroczeń dozwolonej prędkości na terenie Unii Europejskiej ...

Grupa Volkswagena zdetronizowała Teslę

Elon Musk ma powody do zmartwień. Król pojazdów elektrycznych zdobył silną konkurencję na Starym ...

Volvo XC40 Electric: Pierwsze w pełni elektryczne Volvo

Volvo XC40 pojawi się w wersji z napędem elektrycznym. Premiera nowego modelu już 16 ...