Coraz więcej kierowców nie opłaca polisy OC. W 2019 roku karę za brak polisy otrzymało ponad 90 tysięcy osób.

Przez trzy kwartały 2019 roku wystawionych zostało o ponad jedną trzecią więcej wezwań do zapłacenia kary za brak OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stwierdza, że zanotował wzrost nieopłaconych polis o blisko 25 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. „Warto zaznaczyć, że działalność kontrolna Funduszu ma charakter prewencyjny. Jazda bez obowiązkowego OC jest bowiem ogromnym zagrożeniem zarówno dla finansów sprawcy szkody, jak i dla nieubezpieczonego posiadacza pojazdu. W razie wypadku muszą oni z własnej kieszeni, solidarnie, oddać wszystkie świadczenia wypłacone przez Fundusz ofiarom takiego wypadku” – wskazał Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

W ciągu trzech kwartałów 2019 roku większa ilość wezwań o zapłacenie kary za brak OC to efekt wzrostu o 24 procent liczby zawiadomień od policji. Zanotowano też wzrost o 52 procent liczb nowych spraw dotyczących braku ochrony ubezpieczeniowej OC, które zostały wykryte na podstawie informacji z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG. Pod koniec września br. prowadzonych było łącznie blisko 175 tysięcy spraw o zapłacenie kary za brak komunikacyjnej polisy OC.

CZYTAJ TAKŻE: Aplikacja mPojazd: Dowód rejestracyjny może zostać w domu

Jak informuje UFG rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 miliona złotych za wypadek spowodowany nieubezpieczonym motocyklem, w którym potrącił rowerzystkę. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła. Kolejny sprawca ma do oddania UFG 1,37 miliona złotych za wypadek, w wyniku którego pasażer nieubezpieczonego pojazdu doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany. Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego około 0,4 procent wszystkich jeżdżących pojazdów, mogących brać udział w ruchu, nie posiada na stałe lub czasowo obowiązkowej polisy OC.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Politycy w Hesji chcą powstrzymać zakaz wjazdu diesli do miasta

Z pomocą prawnych środków Kraj Związkowy Hesji chce powstrzymać zbliżający się zakaz poruszania się ...

Audi A7 Sportback 55 TFSI E Quattro: Hybryda z elektrycznym zasięgiem 40 km

Trochę w cieniu RS7 Audi prezentuje model A7 w hybrydowej wersji plug-in. Auto ma ...

Toyota Rav4: Zupełnie nowa

Piąta generacja Toyoty Rav4 właśnie wjeżdża do salonów. Mieliśmy okazję przyjrzeć się jej nieco ...

Ile aut ginie z ulic w Niemczech?

W ubiegłym roku w Niemczech popełniono o 3,4 procent mniej przestępstw niż w 2017 ...

Na drogach przybędzie aut z obcymi numerami

Część przedsiębiorstw, szczególnie małych, zapowiada ucieczkę z kraju  przed nowymi zasadami opodatkowania aut firmowych. ...

Benelli Leoncino Trail: Rozdwojenie jaźni

Tytułowy motocykl ma pół litra pojemności, co przy cenie 23 790 zł daje mu bardzo ...