Coraz więcej kierowców nie opłaca polisy OC. W 2019 roku karę za brak polisy otrzymało ponad 90 tysięcy osób.

Przez trzy kwartały 2019 roku wystawionych zostało o ponad jedną trzecią więcej wezwań do zapłacenia kary za brak OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stwierdza, że zanotował wzrost nieopłaconych polis o blisko 25 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. „Warto zaznaczyć, że działalność kontrolna Funduszu ma charakter prewencyjny. Jazda bez obowiązkowego OC jest bowiem ogromnym zagrożeniem zarówno dla finansów sprawcy szkody, jak i dla nieubezpieczonego posiadacza pojazdu. W razie wypadku muszą oni z własnej kieszeni, solidarnie, oddać wszystkie świadczenia wypłacone przez Fundusz ofiarom takiego wypadku” – wskazał Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

W ciągu trzech kwartałów 2019 roku większa ilość wezwań o zapłacenie kary za brak OC to efekt wzrostu o 24 procent liczby zawiadomień od policji. Zanotowano też wzrost o 52 procent liczb nowych spraw dotyczących braku ochrony ubezpieczeniowej OC, które zostały wykryte na podstawie informacji z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG. Pod koniec września br. prowadzonych było łącznie blisko 175 tysięcy spraw o zapłacenie kary za brak komunikacyjnej polisy OC.

CZYTAJ TAKŻE: Aplikacja mPojazd: Dowód rejestracyjny może zostać w domu

Jak informuje UFG rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 miliona złotych za wypadek spowodowany nieubezpieczonym motocyklem, w którym potrącił rowerzystkę. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła. Kolejny sprawca ma do oddania UFG 1,37 miliona złotych za wypadek, w wyniku którego pasażer nieubezpieczonego pojazdu doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany. Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego około 0,4 procent wszystkich jeżdżących pojazdów, mogących brać udział w ruchu, nie posiada na stałe lub czasowo obowiązkowej polisy OC.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Top 5: Tych rzeczy lepiej nie naprawiaj sam

Teoretycznie wystarczą dobre chęci, żyłka majsterkowicza i internetowe poradniki z serii „zrób to sam”. ...

Jak głośne są samochody? Historia od blendera do zmywarki

Hałas - źle wpływa na nasz układ nerwowy, może doprowadzić do migreny i innych ...

Ferrari bezprawnie użyło nazwiska znanego aktora

W 2017 roku Ferrari uczciło swój 70. jubileusz specjalną serią modeli. Teraz rodzina aktora ...

Czwarta strona Ceeda

Wygląda na to, że czwarta wersja nadwoziowa kompaktowego Ceeda będzie równie ciekawa stylistycznie, jak ...

Nowe oznaczenia paliw. Koniec z Pb i On

Unijna dyrektywa wymusiła nowe oznaczenia na dystrybutorach na stacjach paliw. Dzięki temu ma być ...

Volvo nie pojedziesz szybciej niż 180 km/h. Niemcom to nie przeszkadza

Volvo ogranicza prędkość w swoich nowych samochodach do 180 km/h. To dobrze czy źle? ...