Nowe funkcje aplikacji mObywatel. Teraz dzięki wprowadzaniu mPojazd można mieć dowód rejestracyjny zawsze przy sobie!

Według polskiego prawa w prowadzący pojazd nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy ubezpieczenia auta. Policjant zatrzymujący do kontroli może to sprawdzić zgodność dokumentów w systemie. Jednak realia pokazują, że mogą być z tym problemy.

Wszystko wygląda pięknie i fakt nie trzeba mieć przy sobie wielu dokumentów od samochodu. Pojawia się jednak problem w sytuacji, w której kontrolowanemu się śpieszy, za system odmówi współpracy. Wtedy rutynowa kontrola może trwać o wiele dłużej. Dlatego też radzimy mimo wszystko mieć dokumenty przy sobie. Kto mimo wszystko nie chce jest jednak na to remedium.

Ministerstwo Cyfryzacji – wydawca owej aplikacji poinformował, że: „mPojazd odzwierciedla dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, karcie pojazdu i potwierdzeniu polisy OC. Mogą z niego korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są wpisani w dowód rejestracyjny”. Oznacza to, że w aplikacji nie zobaczysz samochodów wypożyczonych, firmowych czy leasingowanych.

CZYTAJ TAKŻE: UE zdecydowała: od 2022 roku nowe, obowiązkowe systemy bezpieczeństwa

Sam proces dodawania dowodu rejestracyjnego wymaga posiadania profilu zaufanego i jest zbliżony do tego co trzeba zrobić przy mTożsamości (dowód w aplikacji). Co więcej wprowadzenie do mObywatel funkcji mPojazd, jak na razie jest dostępne jedynie na telefony z systemem operacyjnym iOS. Tym samym jak raz użytkownicy iPhone są przed resztą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miliony złotych za wypadek po pijanemu

Konsekwencje finansowe jazdy pod wpływem alkoholu mogą sięgnąć milionów złotych. Nawet jeśli kierowca wykupił ...

BMW zrezygnuje z produkcji tych modeli

Mercedes zmniejsza swoje portfolio. Teraz BMW robi taki sam ruch. Oto modele, które już ...

Nowe rządy w Autosanie

Marek Opowicz nie jest już prezesem Autosanu. Na czele firmy wchodzącej obecnie w skład ...

Tesla może stać się kamperem

Londyńska firma Vanlifer specjalizująca się w projektowaniu samochodów kempingowych ujawniła koncept kampera zbudowanego na ...

Czekają nas podwyżki. Samochód stanie się dobrem luksusowym

Ceny samochodów cały czas rosną. Z początkiem roku mogą sięgnąć nawet 20 proc. Dodatkowo ...

Nowa Corsa podczas testów na torze Rodgau-Dudehofen, kwiecieńl 2019

Opel katuje nową Corsę

Rozpoczęcie sprzedaży latem, dostawy pierwszych egzemplarzy już jesienią tego roku – przygotowania do najważniejszej ...