55 proc. szukających używanego samochodu wybierało auta do 40 tysięcy złotych. To mniej niż w poprzednim roku - wówczas ten segment przyciągał uwagę 60 proc. użytkowników. Zmieniła się jednak oferta sprzedawców, a ceny samochodów poszły do góry. Pojazdy, których cena mieściła się w przedziale do 40 tysięcy złotych w 2022 roku obejmowały nieco ponad 58 proc. wszystkich ogłoszeń sprzedaży używanych samochodów na platformie, a to o blisko 9 punktów procentowych mniej niż w poprzednim roku, gdy stanowiły ponad ⅔ ofert sprzedaży używanych aut.

Czytaj więcej

Kupisz używany samochód, sprawdź czy był objęty akcją serwisową

Drugi trend to SUV-y. Ponad 50 proc. ofert sprzedaży nowych samochodów dotyczyły właśnie tego segmentu. Na te ogłoszenia, bo 48 proc. wyszukań nowych aut w Otomoto dotyczyło właśnie tego typu nadwozia. Rośnie też zainteresowanie samochodami za więcej niż 500 000 złotych. Właśnie takie auta przeglądało ponad 14 proc. poszukujących samochody nowe, a to wzrost o prawie 5 punktów procentowych w stosunku do roku 2021. Wyraźny trend widać także w zainteresowaniu automatyczną skrzynią biegów. W ubiegłym roku oferty nowych samochodów z automatem przyciągnęły uwagę 78 proc. szukających nowego samochodu, a to wzrost aż o 8 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego roku. Wzrost zainteresowania automatyczną skrzynią biegów widać także w segmencie samochodów używanych - średnio w 2022 roku tę opcję wybierało ponad 45 proc. szukających, a cząstkowe dane z grudnia 2022 roku pokazują, że tendencja jest wyraźnie wzrostowa - w ostatnim miesiącu roku używanego samochodu z automatem poszukiwało już 49,5 proc. zainteresowanych zakupem auta.

Rośnie także podaż samochodów elektrycznych - 39 proc. więcej ofert sprzedaży nowych elektryków i 37 proc. więcej ofert sprzedaży używanych w porównaniu z 2021 r. W minionym roku o 26 proc. wzrosła także liczba ofert sprzedaży używanych hybryd, choć podaż nowych pojazdów z tej kategorii spadła o 17 proc. Krajem, z którego Polacy najczęściej importują samochody pozostają Niemcy - kolejny rok z rzędu auta zza zachodniej granicy stanowią więcej niż połowę importowanych samochodów wystawianych na Otomoto. Jednak zmieniają się proporcje dotyczące importowanych samochodów, wystawianych na platformie - w 2022 roku było ich o niemal 3 punkty procentowe mniej niż rok wcześniej. Rośnie za to liczba aut ze Stanów Zjednoczonych - samochody zza Oceanu Atlantyckiego obejmowały w 2022 roku ponad 13 proc. importowanych samochodów sprzedawanych na Otomoto.

Czytaj więcej

Supersamochód zimą. Obłęd czy nic takiego