Li Shufu, prezes chińskiego Geely Automobile powiedział, że Geely i Volvo Cars rozważają połączenie swoich biznesów. Geely przejęło Volvo od Ford Motor w 2010 roku.

Li Shufu zapewniał wówczas, że nawet do głowy mu nie przychodzi, aby Chińczycy weszli do Volvo Cars. Teraz jednak uznał, że wskazana jest jednak większa synergia tak finansowa, jak i technologiczna. Od przejęcia przez Geely Volvo zrobiło ogromne postępy i na dobre już szwedzka marka na całym świecie weszła do segmentu premium. Z firmy borykającej się z potężnymi kłopotami i generującej straty za czasów Ford Motor po tym, jak Volvo postawiło na SUVy, teraz jest dochodowe i rokrocznie zwiększa sprzedaż. W 2019 znalazło chętnych do kupna 705 tys. aut. Największą popularnością cieszy się model XC60.

Volvo XC60.

I przez te prawie już 10 lat pod chińską władzą Szwedzi rzeczywiście utrzymali daleko posuniętą niezależność. Prezes Volvo, Hakan Samuelsson pytany o chińskie wpływy za zarządzanie niezmiennie odpowiadał : — A widzisz tutaj jakiegoś Chińczyka? Teraz jednak prezes Li Sfuhu uznał, że połączenie obydwóch firm da w efekcie silną grupę motoryzacyjną. Zastrzegł się jednak, że integralność Volvo pozostanie nienaruszona. Tyle,że obydwie połączone firmy mają być notowane na giełdzie w Sztokholmie i w Hongkongu, gdzie w tej chwili notowane jest Geely i dojdą do nich jeszcze Lynk&Co oraz Polestar, a także należąca do Geely firma energetyczna Geometry.Połączonymi aktywami ma zarządzać grupa składająca się z menedżerów obu firm.

Pomysł Li Shufu musiał jednak powstać znacznie wcześniej, niż kilka miesięcy temu. W 2018 roku Hakan Samuelsson przyznał, że Volvo Cars odłoży w czasie swoje plany debiutu giełdowego. Tłumaczył to wtedy niekorzystnymi warunkami na rynku i rosnącymi napięciami zagrażającymi wolnemu handlowi. Volvo wtedy uruchomiło produkcję w Stanach Zjednoczonych skąd planowało eksportować samochody na cały świat. W tym samym czasie prezes Li nie ukrywał, że jest gotów do konsolidacji na rynku motoryzacyjnym, bo bez niej trudno będzie przeprowadzić elektryfikację i pozyskać technologie niezbędne do produkcji aut autonomicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Volvo Cars : rekord sprzedaży na świecie i w Polsce

Volvo S60 T8.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kraków wprowadza szerszą strefę Tempo 30

Kraków znany jest ze złej jakości powietrza, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Poza piecami przyczynia ...

Zdjęcie tygodnia: Wypadek księcia Filipa i dyskusja o seniorach za kierownicą

W ostatnim tygodniu cały świat obiegło zdjęcie z wypadku samochodowego 97-letniego księcia Filipa. To ...

Francja wycofuje się z zaostrzonych limitów prędkości

Przez ograniczenie prędkości na pozamiejskich drogach Francja chciała zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych. Od 1 ...

Renault pod kreską po raz pierwszy od 10 lat

Grupa Renault poniosła w 2019 r. po raz pierwszy od kryzysu finansowego w 2008 ...

Toyota Yaris Hybrid: Samochód kompletny

Yaris to najważniejszy z hybrydowych modeli Toyoty. Nowa, czwarta generacja musi jednak sprostać sukcesowi ...

Polsce wciąż daleko do inteligentnych dróg

Budowie wartego blisko 4 mld zł Krajowego Sytemu Zarządzania Ruchem, który miałby zmniejszyć korki ...